banner1322
x

ALDAĞ: “Durmamız mümkün değil”

Dünya genelinde 2019 yılı için beklenen resesyon krizi için ALDAĞ İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu "Tüm zorluklara rağmen durmamız veya yavaşlamamız mümkün değil." dedi.

ALDAĞ: “Durmamız mümkün değil”
Robot Zirvesi

Türkiye’de 2018 yılının özellikle ikinci yarısında kendini göstererek Türkiye ekonomisini tedirgin duruş sergilemesine neden olan ekonomik gelişmeler dünya genelinde de yaşanıyor. Dünya ekonomik büyüme rakamlarına ilişkin IMF’in 2019 tahmini ise 3,7’den 3,5’e geriledi. İklimlendirme sektörünün ülkemizdeki en köklü kuruluşları arasında yer alan ALDAĞ İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, 2019 beklentilerini açıkladı. 2018’de ciddi baskıların hissedildiğini vurgulayan Dağoğlu “2019 yılında kur seviyelerini belirleyecek en önemli unsur, hükümetin mali disipline sadık kalması ve ülke ekonomisine yurt dışından giren doğrudan yatırımlar ve portföy yatırımlarının miktarı olacak. Bunun yanı sıra net ihracat ve turizm gelirlerinin de yakından takip edilmesi gerekiyor. Ayrıca cari transferler de kur seviyesinin belirlenmesinde önemli rol oynayacak.” dedi.

ÜRETİM TESİSİNİN RESMİ AÇILIŞI 2019’DA YAPILACAK

2019 yılı beklentileri ile ilgili de konuşan Dağoğlu güçlü sermaye yapılarının mevcut krizde kendileri için bir avantaj oluşturduğunu ve olası bir kur krizine karşı kendilerini güvenceye alacak tüm enstrümanları kullandıklarını söyledi: “Manisa Akhisar’daki üretim tesisimizde2018 yılının son çeyreği itibariyle çarklar dönmeye başladı. Söz konusu tesisimizin resmi açılışını ise 2019 yılı içerisinde gerçekleştireceğiz. Bu fabrikamız toplam verimliliği artırmanın yanı sıra uygulanan yeni üretim teknikleri ile girdi maliyetlerinde de ciddi düşüşlere olanak sağlayacak. 2019 yılı itibari ile Türk ekonomisinde pek çok firma gibi ALDAĞ da bütçesindeki bazı harcama kalemlerinde tasarrufa gitti ancak şirketin katma değerli ürünler geliştirmesine olanak sağlayacak Ar-Ge harcamalarında ise tersine, ciddi bir artış yapılacak. Aynı zamanda enerji verimliliği, çevre politikaları, kadınların iş gücüne katılımı, çalışan eğitimi gibi pek çok konuda hem şirket faaliyetlerine bütçe ayrılacak hem de şirket dışındaki STK faaliyetlerine verilen destek devam edecek.”

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 15:19
YORUM EKLE

Endaş

Aha Sanyodenki

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını