Makina sektöründe Endüstri 4.0 yatırımları meyvesini veriyor

banner207

Makina imalat sanayicileri, uluslar arası rekabette oyunda kalabilmenin yolunun, yüksek katma değerli üretimden geçtiğini, bunu da ancak ve ancak hem üretim süreçlerinde yani fabrika ve tesislerinde Endüstri 4.0 yatırımlarına, hem de nihai ürünleri olan makinalarında Endüstri 4.0 çözümlerine ağırlık vermelerinden geçtiğini biliyorlar.

ST Endüstri 4.0 Uygulamaları dergimizde her ay Endüstri 4.0 vizyonu ile hareket eden farklı sektörlerden üreticilerle dijitalleşme süreçlerini konuşarak bu yola yeni çıkmaya hazırlanan markalara başarılı uygulama örneklerini sunmaya özen gösteriyoruz.

Yeni yılın ikinci sayısında “Makina İmalatında Endüstri 4.0 Uygulamaları” kapsamında Endüstri 4.0’ın üretime entegrasyonu ile birlikte sektördeki verimliliğin daha da ivme kazanacağına inanan vizyoner üreticilerden, İzmir’den dünyaya pres ihraç eden Dirinler, Endüstri 4.0’ı ürünlerine uygulama konusunda ilk projesi DrinSmart 4.0’ı tamamladı. Fabrika ziyaretimizde açıklamalarda bulunan Dirinler Makina Genel Müdürü Canan Fidan, böylece Dirinler presinin gittiği fabrikada kurulan sisteme uyum sağlayarak kendi üretim bilgilerini fabrikanın sistemine gönderebileceğini vurguladı.

Yine ekstrüzyon kalıp imalatını 2008 yılından beri başarı ile sürdüren güçlü bir üretici, Aydınsan Makina, Endüstri 4.0 sürecini başlatma kararını aldı. Üretim, satınalma ve depo iş süreçlerini, ERP&MRP yazılım sistemi PlatinumSQL ile takip edecek. 2019’un ilk çeyreğinde ERP ve MRP modülleri devreye alınacak. 2019 ikinci çeyreğinde ise Endüstri 4.0 kapsamında imalattaki üretim verilerinin anlık toplanması, yorumlanması ve raporlanması konusunda makina ve ekipman yatırımı yapılacak.

• • •

Endüstri 4.0 kapsamında akıllı fabrika konseptine uygun tesisler birer birer açılmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü içecek markası PepsiCo, tasarım aşamasından itibaren Endüstri 4.0’a entegre altyapıya sahip, kağıtsız fabrika projesinin uygulanacağı ilk tesisini Manisa’da açtı. 47 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 100 bin metrekarelik bir alana inşa ettiği fabrikasını, en son teknoloji ve inovasyon yetkinlikleriyle hayata geçirdi.  Yeni tesis; üretim planlama, anlık veriye ulaşım ve raporlamada dijitalleşme özellikleriyle sadece Türkiye’de değil, dünyada da ilk kağıtsız fabrikalardan, birisi olarak dikkat çekiyor.    

Keyifle okumanız dileğiyle…

YORUM EKLE

Prufteknik - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler