Özen

Askaynak: Doğru tungsten elektrod seçimi şart

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, en iyi TIG kaynağı performansı için malzemeye ve amperaja uygun tungsten elektrodu seçmenin ipuçlarını paylaştı.

Robot  Zirvesi

Tungsten elektrod seçiminin ve hazırlama yönteminin doğru yapılması TIG kaynağında mükemmel sonuçlar veriyor. Yüzde 2 seryum alaşımlı, yüzde 1,5 lantan alaşımlı, saf tungsten, yüzde 2 toryum alaşımlı, zirkonyum alaşımlı olmak üzere 5 farklı Tungten elektrod çeşidinin olduğunu aktaran Askaynak, bunların her birinin farklı amaçlar için en iyi sonucu verdiğinin altını çizdi.

•    Seryum alaşımlı tungsten elektrodlar; karbon ve paslanmaz çeliklerin, nikel alaşımlarının, titanyum malzemelerin, boru ve ince sac malzemelerin kaynağında tercih edilmelidir. En iyi DC akımda performans gösterse de AC akım için de kullanılabilir.

•    Yüzde 1,5 ve yüzde 2 lantan alaşımlı tungsten elektrodlar, düşük akım değerlerinde mükemmel ark başlangıcı sağlarken, uzun ömür, kararlılık ve uç aşınması bakımından avantajlıdır. 

•    Alüminyum ve magnezyum alaşımları AC güç üniteleriyle kaynağı için iyi ark kararlılığı sunmakla birlikte, DC invertör güç üniteleri ile birlikte kullanılmamalıdır.

•    Minimum yüzde 97,3 tungsten ve yüzde 1,7 – 2,2 arası toryum içeren yüzde 2 toryum alaşımlı tungsten elektrodlar iyi ark başlangıcı ve yüksek akım taşıma kapasitesi ile dikkat çeker ve düşük tüketim oranı sayesinde ark bozulmasını ve kaynak metali kirlenmesini engeller. 

•    Yüzde 98,6 tungsten ve yüzde 0,7-0,9 zirkonyum içeren zirkonyum alaşımlı tungsten elektrodlar diğer çeşitlerle kıyaslandığında, kırılma olmaksızın en yüksek akım taşıma kapasitesine sahip elektrodtur ve alüminyum ve magnezyum alaşımlarının kaynağı için ideal sonuçlar verir. 

•    Elektrod çeşidine göre, uygun hazırlama yöntemleri ile yuvarlak ve sivri uç olmak üzere 2 farklı uç şekli elde edilebilir.

•    Tungsten elektrod ucunu yuvarlak hale getirmek için tavsiye edilen AC akım değerlerinin uygulanması gerekir. 

•    Elektrod ucunun arkı odaklaması ve bozulmayı engellemesi nedeniyle sivri uçlu tungsten elektrodlar; saf, seryum alaşımlı, lantan alaşımlı ve toryum alaşımlı elektrodlar için invertör AC ve DC kaynak uygulamalarında, ayrıca ince malzemelerin düşük akımlarda kaynağı için tercih edilebilir. 

•    Toryum alaşımlı tungsten elektrodların taşlaması sırasında, ortaya çıkan tozların ortamdan uzaklaştırılmasına özen gösterilmelidir.

YORUM EKLE
İlişkili Haberler
SEKTÖREL BÜLTENE ABONE OL
Dergiler
Partnerler