Güvenlikli iskele şart

GÜVENLİKLİ İSKELE ŞART

Güvenlikli iskele şart
Satınalma Zirvesi

15/12/2015


Yeni çalışma alanlarında ziyaret ettiğimiz Sn. Yağmur, sorularımızı yanıtladı. Bugün AÐAOÐLU, NEF, SİNPAŞ, MAKRO ve DİA İnşaat gibi önemli inşaat firmalarının çözüm ortağı olan Yağmur İskele Sistemleri’nin gelecek hedefleri üzerine yaptığımız görüşmemizde “Güvenlikli iskelede dünyada bir numara olmak hedeflerimiz arasında” diyor.

 
Yağmur İskele için bir yer değişikliği söz konusu. Yeni tesise geçme kararını almanızı sağlayan neydi?
 
Eski yerimizde kapasitemiz talebe yeterli gelmiyordu. Buna yönelik Maltepe’deki fabrikamızda ki mevcut kapasiteyi 4 katına çıkarmayı planladık. Gebze’de ki yeni fabrikamıza gelerek de alan ve işgücü kullanımı olarak hedefe yönelik ilk adımlar atılmış oldu. Çalışmalarımızı teknolojik ve emin adımlarla sürdürüyoruz. Maltepe’de ki fabrikamızda iken aylık 50.000 metrekarelik güvenli iskele imalatımızı bugün 200.000 metrekare hedefe yönlendirdik. Üstelik devamı da gelecek.
 
Yeni tesisle birlikte yeni ekipmanların da resime dahil edildiğini tahmin ediyorum. Bu konuda ne gibi bir yatırım gerçekleştirdiniz?
 
Rollform çelik platform otomasyon ünitesi dediğimiz bir makinamız var. Çelik Platformları bu ünite ile üretiyoruz. Bununla ilgili yaklaşık 1 milyon TL. değerinde bir yatırım yaptık. Merdiven ve diğer üretimlerimiz ile ilgili yaklaşık 500 bin liralık bir yatırımız oldu. Kaynak robotu alımlarımızı yaptık ve yılbaşı öncesi sistem çalışmaya başlayacak. Üniteler arası iletim otomasyonu ve programsal ilavelerle muhtemelen şu anki yapılanlar 3 milyon TL’yi bulacak. Önümüzdeki süreçte de 5 milyon liralık bir yatırım planımız daha var. Hedefimiz robot sayımızı arttırıp otomasyon seviyemizi yükseltmek. Bunları 2016 süresince gerçekleştirmeyi planlıyoruz.
 
Bu yatırımı ne kadar bir sürede geri kazanmayı planlıyorsunuz?
 
Yüksek kalite ve kapasite artışıyla 2 ila 3 sene içinde yatırımı geri kazanırız diye düşünüyorum.
 
Marka olarak gelecek ile alakalı hedefleriniz arasında neler yer alıyor?
 
Bu uzun soluklu bir koşu; Türkiye pazarındaki payımızı arttırmak, güvenlikli iskele söz konusu olduğunda ülke çapında kalite ve Pazar payında rakipsiz olmak, yurtdışındaki pazar payımızı arttırmak ve uluslararası düzeyde de bir numara olmak hedeflerimiz arasında. Bugün tesisimiz ancak yurtiçine yetişebiliyor dolayısıyla yeni yerimiz yaptığımız yatırımlar tamamen hedefe yönelik atılan doğru adımlardır. Bu doğrultuda robotik sistemin getirisi olan kalite ve toplam kapasiteyi arttırarak yurtdışına bugünden daha fazla ürün satabilir konuma gelmek istiyoruz. Bunların yanı sıra kendi galvaniz tesisimizi kurmayı hedefliyoruz. GOSB’de 30 dönümlük bir yere yazıldık. 3 sene sonra onun inşaat süreci başlayacaktır. 5’inci senenin sonunda tamamlanacaktır.  30.000 metrekarelik tesisimizin 10 bininde imalat 5 bininde daldırma galvaniz tesisi olmak üzere toplamda 15 bin metrekare kapalı üretim alanımız olacak. Stoklama ve lojistik işlemlere %50 alan tahsis etmiş olacağız.
 
Mevcut yurtdışı ürün satışınız ne durumda?
 
Yurtdışına çok odaklanamıyoruz şu anda. Dediğim gibi yurtiçine ancak yetişiyoruz. Yurtdışına mal veriyor muyuz? Veriyoruz. Irak, Azerbaycan, Türkmenistan çalıştığımız ülkeler arasında. Fakat toplam hacmimizin yüzde onunun altında kalıyor. Bizim hedefimiz yurtdışı pazar payını da yurtiçindeki pazar payımız gibi arttırmak.
 
Çalışma alanında yenilenme beraberinde kurumsal yapıda da yenilikleri getirdi mi?
 
Bütün şirketi yeniden yapılandırıyoruz. Kurumsal kaynak planlaması odaklı tümüyle işinin ehli profesyonellerden oluşan kadroyla, tamamen otomasyona yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Lokasyon değiştirme sebeplerimizden biri de daha verimli ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olmaktı. Şu anda da bütün çalışmalarımız bu fikre uygun olarak ilerliyor.
 
Ağaoğlu’nun 1453 projesi için çalışma yapıyorsunuz. Süreç nasıl başladı?
 
Projeye güvenlikli iskele hizmeti veriyoruz. Ağaoğlu’nun My Home Maslak projesinde de yaklaşık 100 bin metrekarelik bir çalışma yapmıştık. 1453’te ise bizimle çalışan taşeron firmalara ürün veriyoruz. Yeni bir blok anlaşması yaptılar. Aralık ayının ilk haftasında yeni bina için ürün gönderimi yapacağız. Bu projenin yanı sıra bugünlerde ajandanızı dolduran başka projelerde vardır eminim. Nef’in Nef 03, Nef 12 ve Nef 13 projeleri için anlaşmalarımızı yaptık. Sevkiyat süreci tamamlandı. Kurulum süreçleri başladı. Dia İnşaat’ın Bilkent Sağlık Kampüsü projesine malzeme veriyoruz. Sinpaş’ın projeleri, Ankara’da AltınOran ve Denizli’de Aquacity, devam ediyor, İstanbul’da Bahçekent Flora projesine ürün veriyoruz. Ayrıca Makro inşaatın yapımı sürdürdüğü Park Mavera Projesinin Güvenlikli İskele sevkiyatı devam ediyor.
 
Satın alma yapanların yanı sıra kiralama sistemi ile de sizinle çalışan müşterileriniz var. Kiralama stokunun yönetimi nasıl yapılanıyor?
 
Gerektiği noktada toplam kira stoku kapasitesini arttırıp müşterilerimizi asla geri çevirmiyoruz. Yaklaşık 300 bin metrekare güvenlikli iskelemiz kiralamada faal olarak çalışmaktadır. Ancak yeni anlaşmalarımız var. Bunların ışığında konuşursak hedefimiz kiralama stokunu 500 bin metrekare bandına çekmek.
 
Satın alma yapan ve kiralama yapan müşterileriniz arasında ne gibi bir fark var? İki farklı çalışma tarzını belirleyen ana kriter nedir?
 
Müşteri açısından çok farklılık yok. 5 yıldır bizden kiralama yapan bir firma, yarın satın alma yapabilir. Uzun soluklu projeler ve müşterinin ekonomik gücü bu konuda belirleyici oluyor. Yaklaşık 15 ayda iskele yatırımı kendini geri öder duruma geldiği için malzeme ihtiyacı 8 ayın üstündeyse müşterilerimizde satın alma alışkanlığı gözlemliyoruz. Fakat bu tamamen bütçeyle alakalıdır. Ana inşaat firmaları satın alır, uygulama firmaları da kiralar gibi bir algı söz konusu olsa da istisnalar da gözlemlenebiliyor.
 
Türkiye’de güvenlikli iskele kavramının şu anki durumunu nasıl yorumluyorsunuz?
 
İstanbul başta olmak üzere güvenlikli iskele kavramı herkes tarafından öğrenildi ve uygulamalar başladı. Hem devletin konuyla ilgili denetim müfettişleri hem de İş güvenliği yetkili mühendislerimiz özellikle bu konuda çok hassaslar. İstanbul’da sistem uzun süredir oturmuş durumda. Büyük projelerin hepsinde bu sistem zorunludur zaten. Üstelik sistem standardı ve standarda uygunluk şartı da aranmaya başlandı. Bakanlığın isteğiyle 2015 yılı içinde TSE tarafından standart yetkilendirmesi vermeye başlandı. Biz TSE’yi ilk alan firmalardan biriyiz. Şantiyelerde komple galvanizli, TSE belgeli güvenlikli iskele kullanımı şart oldu. Sanırım 3 sene içinde yurtiçinde bu algı tamamıyla oturmuş olur diye düşünüyoruz.
Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 06:45
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler