Yenilenebilir Enerji Teknolojisinde İnovasyon

Toshıba yenilikçi, enerji verimli, güvenilir uygulamalar için bir araya getirdiği ESTİA 5 serisi havadan suya ısı pompalarını meraklılarıyla buluşturuyor. Estia 5 serisi Sınıfının en iyilerinden biri COP’ yi sunuyor.

Yenilenebilir Enerji Teknolojisinde İnovasyon
Enerji Zirvesi

Toshıba yenilikçi, enerji verimli, güvenilir uygulamalar için bir araya getirdiği ESTİA 5 serisi havadan suya ısı pompalarını meraklılarıyla buluşturuyor. Estia 5 serisi Sınıfının en iyilerinden biri COP’ yi sunuyor.

ESTİA 5 SERİSİ İÇ ÜNİTE

4 kW ile 16 kW arasında split tip ısı pompalarının yanı sıra 16 kW ile 21kW Monoblok modelleri ile de geniş bir ürün gamı oluşturulmuştur. Yüksek verimli, düşük maliyetli mekân ısıtma, sıcak su ve yaz dönemi için soğutma gibi birçok alanda kullanılan sınıfının en iyilerinden biri COP oranlarıyla yeni ESTİA havadan suya ısı pompaları kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor. Yeni ve renovasyon projelerinin yanı sıra küçük ticari mülklere de alternatif çözümler getiriyor. Estia her türlü yerden ısıtma, radyatör, fan coil gibi farklı sistemler ile verimli çalışarak 55°C’ye kadar sıcak su sağlayabiliyor. Ayrıca geleneksel kazanlar ile de entegre edilebiliyor. Enerji tüketimi bilincinde olan kullanıcıların için Estia büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü Estia 5 serisi tam bir çevre dostu. Üstelik çevreci bir sistem olması dolayısıyla da sayısız Avrupa ülkesinde ısı pompası maddi teşviklerinden yararlanıyor.

Yeni geliştirilmiş seri Estia 5 Toshıba’nın 10 yıldan beri başarıyla devam eden havadan suya ısı pompası çalışmalarının başarılı bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kısmı yükler kullanımında yüksek enerji verimliliği ile ısıtma ve soğutma kapasitesinde Toshiba’nın DC Twin Rotary kompresörü ve IPDU (Akıllı Güç Sistemi) invertör teknolojisi tam koruma ve konfor sağlıyor. Ayrıca ESTİA split tip ısı pompası için yeni 4.5 kW dış ünite piyasadaki en kompakt boyutlara sahip olurken olağanüstü performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Estıa çok düşük ortam sıcaklıklarında bile etkileyici performansı sürdürüyor. Mekân ve grup kontrol uygulamalarında Estıa split tip ısı pompaları A++ enerji sınıfı ile enerji verimliliğini ortaya koymaktadır.

+7°C hava sıcaklığında maksimum 4,90 COP ve -7°C sıcaklıkta 3,01 COP ile üstün performansını sergiliyor. Dış ünitede yani dış hava sıcaklıklarında -25°C ye kadar ısıtma ve +40 °C ile +75°C arasında sıcak su sağlayabilir. Üstelik 8 adete kadar da grup kontrol yapmak mümkün.

Estıa split tip ısı pompalarında farklı uygulamalar için esneklik oldukça önemlidir. Dış ünite, iç ünite ve boylerden oluşan tesisatın kurulumunda ek saha çalışmalarına ihtiyaç duyulmaz. Kompakt dış ünite, dış mekânda geniş borulama ile uygun olan bir yerde hatta balkonlarda dahi kurulum yapılabilir. Split tip ısı pompaları yeni projelere olduğu gibi aynı zamanda mevcut işletmelerde de maliyet azaltmak adına kullanılıyor. Sistem her türlü ısıtma ve soğutma cihazı uyumludur. Ayrıca tablet ve akıllı telefon uygulamaları bunun yanı sıra geleneksel veya yeni nesil yönetim sistemleri ile kolay ve sorunsuz bir şekilde entegre olabilir.

Soğuk hava şartlarında kullanıcıya konfor sağlamak için Estıa split tip iç ünitesinde yüksek verimli bir ısı eşanjörü ve opsiyonel elektrikli ısıtıcı seçenekleri mevcuttur. İç ünitede boyler ve elektrikle çalışan ısıtıcı eş zamanlı olarak çalışabilir. Bu gelişmiş kontrol sistemi sayesinde hem kullanıcı istediği sıcaklığı ve konforu elde edebilir aynı zamanda işletme maliyetlerini de düşürür.

ESTİA 5 SERİSİ DIŞ ÜNİTE 4.5 KW

Yeni geniş ekranı ve uzaktan kumandası ile kolay ve kullanışlı bir ara yüze sahip olan Estia 5 serisi kullanıcı dostu olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bir ve iki zon için ısıtma kontrolü yapılabiliyor, bir gün boyunca 10 programlama ayarı kullanılabilir. Hassas regülasyon yoluyla enerji tüketimini optimize etmek için son nesil yazılımı ile kumanda, çeşitli sensör verilerini toplayarak analiz eder. Estia’nın elektrikli ısıtma kabiliyeti tek dokunuşla devreye girer ve ani ilave sıcak su sağlar. Ekonomi fonksiyonlarına oldukça önem veren Estia serisinde göze çarpan en önemli özelliklerinden birisi de seçilen saatlerde daha düşük su sıcaklığı sağlayan bir gece modu ve akşam saatlerinde dış ünitenin ses seviyesini -7 dB (A) azaltarak sessiz moda alma fonksiyonlarıdır. Bir diğer özelliği ise anti-lejyonella kontrol fonksiyonu ile insan sağlığı açısından sıcak kullanım suyunun sıcaklığını 30 dakika süre ile seçilen düzenli aralıklarla artı +75 °C’ye yükseltir. Kış günlerinde de düşük dış ortam sıcaklıklarında donma koruması ile donmayı önler.

MONOBLOK TİP ISI POMPALARI

Estia monoblok tip ısı pompaları Daha büyük tesisler ve daha yüksek su sıcaklıkları gerektiren durumlarda özellikle tercih edilir. Mekân ısıtmada A+ enerji sınıfına sahiptir ve ayrıca +7 °C hava sıcaklığında 4,10 COP ve -7 °C sıcaklıkta 2,51 COP sağlar. Sistem, -10 °C dış ortam sıcaklığına kadar 60 °C sıcak kullanım suyu üretebiliyor ayrıca -20 °C dış ortam sıcaklığına kadar mekân ısıtması sağlıyor.

Monoblok ısı pompaları 4 üniteye kadar grup kontrolü sağlayabiliyor. Bina yönetim sistemlerinde (BMS) birçok haberleşme protokolüyle uyumlu olarak bağlanabilir. Cihazlarda jbus ve modbus standart protokol olarak mevcut iken, BACnet ve LON ara yüzleri opsiyonel olarak sunulabilir.

Hidronik modül ile kurulum süresi ve çabası önemli ölçüde azaltılmıştır ve bunun yanı sıra monoblok versiyonu, kurulumcunun potansiyelini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur. Böylelikle yeni yapılacak olan uygulamalarda yada daha büyük renovasyon projelerinde maliyeti en aza indirecek seçenekler sunar. Hidronik modüllerde ayarlanabilir sabit hızı/ Δ T olan deşişken hızlı pompa,150 kPa’ya kadar ESP’ye ve sabit hızlı pomba seçeneğine sahip. Yenileme projelerinde sahada kurulu pompa olması durumunda İstendiği takdirde pompasız olarak da temin edilebilir.

Sabit sıcak su ayar noktasını kullanıcı seçebilir veya dış ortam koşullarına bağlı olarak ısıtma otomatik eğri kontrolü kullanılabilir bu şekilde hedef olan sıcak su sıcaklığı otomatik olarak ayarlanır. Bu özellik sistemin enerji tüketimini optimize eden Toshıba’nın gelişmiş vektör invektör kontrolünün tüm gücünden yararlanır. Sezgisel, basit kullanımlı, uzaktan kumanda ünitesi, iki ısıtma zonunu ayrı ayrı yönetebilir bununla birlikte zamanlama ve ayarlama fonksiyonları sunar.

Yeni Estia 5 serisi üstün performansı ile düşük enerji tüketimli sınıfının en iyilerini sunuyor. Ayrıca Estia 5 serisi havadan suya ısı pompası çözümleri ile en son yenilebilir enerji teknolojilerini temsil etmektedir. Gerek ev sahipleri gerek ise topluluklar ve işletmeler için önemli ölçüde enerji tasarrufunun yanı sıra birçok özelliği ile de göz dolduruyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:02
YORUM EKLE

Radyo

KRC ELEKTRO

Dergiler
Partnerler