Yapı sağlığında çatının rolü nedir?

Çoruh Çatı, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile faaliyet gösterdiği alanda başarılı işlere imza atan bir marka. Çatının yapı sağlığı ve enerji verimliliği açısından önemine işaret eden Çoruh Çatı Yöneticisi Orhan Çoruh ile çalışmaları hakkında konuştuk.

Yapı sağlığında çatının rolü nedir?
Endüstrideara

Çözüm sunduğunuz diğer projeleri örneklendirerek yaptığınız çalışmayı anlatır mısınız?

Bodrum Mazi şantiyesinde zintek titanyum çinko uygulaması yaptık. Ayrıca Kadıköy Pablo Bar’da natürel çinko ve dekor uygulaması gerçekleştirdik. 

Mevcut binaların çatı yenileme işlemlerinde malzeme ve uygulama tercihinde neye dikkat edilmelidir?

İlk olarak yapının bulunduğu iklim ve daha sonra müşterinin isteğine göre en sağlam şekilde uygulama yapılır. Yapıların en önemli kısımları çatı ve cepheleridir. Yapının dış kabuğunu oluşturan çatı ve cephe, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkilendiği için kaliteli malzeme ve işçilik ile yapılmalıdır. Çatıdan sızan su, binanın içerisine girerek nem ve rutubete sebep olacak, bu da yapının donatılarına zarar vererek binayı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple çatının hem üst hem de alt katmanında kullanılacak malzemenin kalitesine önem verilmeli. Ürünün fiyatına değil, uzun vadede sağlayacak faydaya odaklanılmalı. Öncelikle rüzgar gibi birtakım çevre koşulları test edilmeli ve planlama yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan malzemeler kullanılmalıdır. Her iklim şartlarında aynı kalınlıkta malzeme kullanamazsınız. Antalya’daki bir yapının çatısında 60x60 2 mm profillerle uygulama gerçekleştirilebilir, çünkü bu bölgede kar yağmıyor. Aynı kalınlıktaki profili İstanbul’da ya da Erzurum’da kullanamazsınız. Nitekim burada minimum 60x120 ya da 80x160 gibi kalınlıktaki profiller kullanılmalıdır, aksi halde şiddetli bir kar yağışında ya da rüzgarda çatı zarar görür. Erzurum’daki yapıların çatılarında kar tutucuları, rezians sistemleri mutlaka kullanılması gerekir.  Öte yandan doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulamada önemli. Malzeme ne kadar iyi olsa da yanlış bir uygulama ile istenilen performans elde edilemez. Çatı, yalıtımdan kaplamasına kadar birçok katmanı kapsayan bir uygulama alanı. Çoruh Çatı olarak çatının tüm uygulamalarının hizmetini müşterilerimize veriyoruz. Böylelikle tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yapabiliyoruz.

Röportajın ilk kısmına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://www.stendustri.com.tr/insaat-ve-malzeme/dogru-uygulanan-catilar-isitma-sogutma-giderlerini-azaltiyor-h106240.html

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 15:23
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını