World Architecture Community Awards'dan İki Ödül

World Architecture Community tarafından verilen ödüllerde, Motto Mimarlık tarafından tasarlanan “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlük Ek Binası” projesi 26. proje döngüsünde iki ödüle layık görüldü.

World Architecture Community Awards'dan İki Ödül
Proses Zirvesi

2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından düzenlenen yarışmaya, Amerika, Brezilya, Japonya, Hindistan ve Türkiye gibi farklı ülkelerden birçok proje katılıyor. WA Awards kapsamında, “Tasarlanmış Proje” kategorisinde jüri üyelerinin ve daha önce WA Awards ödülü almaya hak kazanmış üyelerin oylamaları ile Motto Mimarlık ödüle layık görüldü. WA Community üyelerinin oylarıyla da ikinci bir ödülün daha sahibi oldu.

Osmaniye’de yer alan OKÜ Rektörlük Ek Binası mimari ve iç mimari projesi Motto Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. Yeni rektörlük binası hem taşıt hem de yaya trafiğiyle kolay erişilen bir noktada ve merkez binanın yanında kampüsün iki ana girişinin merkezinde yer almaktadır. Yaya dolaşımını ön plana çıkartan bir kurguda, mevcut hizmet binasıyla birleşen yapı, zemin ve bodrum katlarında performans ve sergileme gibi kamusal işlevler için uygun ortamları da barındırıyor. Üst katlarda idari birimler ve rektörlük makamı yer almaktadır. Böylelikle bu işlevlerin trafiği zemindeki kamusal kullanımlardan ayrıştırılmıştır.

TASARIMINDA İKLİMSEL ETMENLER ÖN PLANDA TUTULDU

Projenin tasarımında iklimsel etmenlerin ön planda tutulmuş olması en önemli noktalarından biridir. Yapının bölgeye has potansiyelleri değerlendirilmiş, kampüste verimliliğin arttırılmasına öncülük etmesi hedeflenmiştir. Ayrıca yapının su tüketimi ve karbon ayak izi azaltılmıştır. Bölgenin güneşlenme potansiyeli yaklaşık 800 metrekarelik bir fotovoltaik çatı ile değerlendirilmiş ve yılda yaklaşık 115,000kw/s enerji üretilmesi sağlanmıştır. Yapıda hakim olan rüzgar yönünde sürekli boşluklar açılarak pasif havalandırma mümkün kılınmış bununla birlikte giriş atriumu ve kat bahçeleriyle doğal havalandırma imkanları arttırılmıştır. Bölgede ani ve yoğun yağışlar yeraltı depolarında toplanıp çevre sulama amacıyla tekrar kullanılır hale getirilmiştir. Proje tasarımında ayrıca ağırlıklı olarak susuz peyzaj tercih edildiğinden toplanan yağmur suyu sulama ihtiyacını ciddi ölçüde karşılamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 15:53
YORUM EKLE

Radyo

KRC ELEKTRO

Dergiler
Partnerler