VERİMLİ ISINMANIN İPUÇLARI NELER?

İklimlendirme sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alan Buderus, kış aylarında daha verimli ısınmanın yolları hakkında tüketicilere bilgi veriyor.

VERİMLİ ISINMANIN İPUÇLARI NELER?
Endüstri 40 Zirvesi

Buderus, daha verimli ısınmanın ilk ve en önemli faktörünün doğru oda sıcaklığı olduğunun altını çiziyor. İdeal oda sıcaklıkları oturma odalarında 20-22°C iken yatak odalarında ise 18-20°C arasında belirlenmiştir.  Verimli ısınma için ideal oda sıcaklığının 21°C olduğunu, konfor şartının kişiden kişiye değiştiğini kaydeden marka, oda sıcaklığını 1°C daha düşük ayarlamanın farklı lokasyonlara göre değişiklik gösterdiğini, yüzde 8 ile yüzde 12 arasında yakıt tasarrufu sağladığının altını çiziyor.

VERİMLİ ISINMANIN EN ENTKİN YOLU YOĞUŞMALI KOMBİ 

Evin metrekaresinin ve çalışma sıcaklıklarından bağımsız olarak yoğuşmalı kombilerin konvansiyonel kombilere kıyasla her zaman daha tasarruflu olduğunun altını çizen marka, eğer çalışma sıcaklıklarının düşük ve/veya radyatör sayısının fazla olursa bu verimin daha da artacağının altını çiziyor. Yoğuşmalı kombilerin hem çalışma prensibi hem de teknolojisi ile çok gelişmiş ve tasarruflu cihazlar olduğunu vurgulayan marka, bu nedenle verimli ısınma sağlamanın en önemli etkenlerinden birinin yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi olduğunun altını çiziyor.
 
Oda kumandası ile kullanılan kombilerin ortam sıcaklığını ekstra hassasiyetle kontrol ederek daha verimli ısınma sağlanabileceğini vurgulayan Buderus, oda kumandası için en doğru konumun oturma odası olduğunu belirtiyor. Oda kumandasının sıcaklığı en sağlıklı şekilde ölçebilmesi için ise konumu radyatör yanında veya yakında olmamalı ve tercihen duvarda yerden belirli yükseklikte bulunmalıdır.
 
İdeal sıcaklık evin konumuna, izolasyon durumuna göe değişiklik göstermekle birlikte, oda içerisinde ısının rahat yayılabilmesi için radyatör gibi ısıtıcı elemanların önleri kapatılmamalı ve ısı kaybının en fazla olduğu kapı ve pencere bölgelerinde ısı yalıtımı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bulunduğunuz konumda varsa geceleri panjurları veya kepenkleri kapatmak enerji verimliliğine önemli oranda katkı sağlar. Isıyı içeride tutabilmek için ise oda havalandırmasını pencereleri kısa süreli ve tam açarak yapmak önemlidir. Pencereleri aralık bırakarak havalandırma yapılmamalıdır. Bu işlemi yaparken termostatik radyatör vanalarını kapatmak bir diğer önemli etkenlerdendir. Kombiler kış aylarında yaklaşık 3-4 ay boyunca her gün ortalama 6-7 saat kesintisiz çalışır. Bu çalışma sırasında normal olarak zamanla kombi yüzeylerinde pislik birikebilir. Bu durum da ısı transferini engeller ve kombinin verimini düşürür. Bu sebeple her yıl yetkili servislere düzenli kombi bakımı yaptırılmalıdır.
 Ayrıca oda sıcaklığı 5°C altına düştüğü zaman kombilerdeki donma koruması otomatik olarak devreye girer ve ısıtma işleminden sonra devreden çıkar. Bu nedenle cihaz her zaman çalışmaya hazır durumda bırakılmalıdır. Cihazınızın yüksek verimli çalışması için ısıtma sistemini bakımını yılda bir defa yetkili servislere yaptırabilirsiniz. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 14:09
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını