UZAK DOĞU ÜLKELERİNE İHRACATINI ARTIRDI

Demir-çelik sektörü Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ve Uzak Doğu ülkelerine ihracatını artırdı.

UZAK DOĞU ÜLKELERİNE İHRACATINI ARTIRDI
Enerji Zirvesi

Covid-19 salgınına rağmen 2020 yılında Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 1 milyar 361 milyon dolar; Türkiye genelinde ise 20,9 milyar dolarlık dövizi ülkeye kazandırdığını belirten Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, demir çelik sektörünün ana pazarları olan ABD ve AB pazarlarında uygulanmakta olan korunmacı önlemlerin, ilave vergilerin ve iç piyasadaki tüketimin azlığı sebebiyle iki yıldır zorlu bir süreç geçirdiğinin  altını çizdi.  
 2020 yılına bu sıkıntıları firmalarının yeni pazarlar, katma değerli üretime yönelme girişimleri ile azaltarak girdiğini ancak tabi ki pandemi etkisini hem sektörde hem de tedarikçisi oldukları çelik kullanan sektörlerde gösterdiğini dile getiren Ertan, salgın başlangıcından itibaren 1-2 aylık süreçte yavaşlanılsa da sektör firmalarının bu zorluğu da büyük başarı ile göğüslediğini ve hızla adapte olarak sektörü yeniden güçlendirmeyi başardığını kaydetti.  Ertan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

2021 YILINDA İHRACAT HEDEFİMİZİ 1,4 MİLYAR DOLAR

“Salgının ilk dalgasında yaşadığımız tecrübeler ışığında ikinci dalgaya daha hazırlıklı girdik, hatta 2021 yılının ilk 3 aylık mamul ve yarı mamul satışlarını yaptık.  Ayrıca yıl sonuna doğru hem arzın düşük olması hem de 2019’dan beri ertelenmekte olan talebin yeniden canlanmasıyla emtia fiyatlarının da oldukça yükselmesi ve bunun nihai ürün fiyatlarına da yansıması sebebiyle alıcılar stok yapma eğilimine girdi. Bu sebeplerle 2020 yılının özellikle son aylarında ihracatımızı artırmayı başardık ve bu eğilimin 2021’in ilk çeyreğinde de süreceğini düşünüyorum. Birliğimizin en büyük ihraç kalemi olan çelik üretimine bakıldığında Eylül ayından itibaren geçen yılki üretim performansını yakalamış durumdayız.  En büyük üretici Çin hariç bakıldığında Dünya’da çelik sektörü yaklaşık %9 oranında daralırken Türkiye’nin %5’e yakın bir oranda büyüme kaydetmesi firmalarımızın başarısı ve şu anda rakiplerine göre daha iyi durumda olduğunun göstergesidir. 170’ten fazla ülkeye Ege bölgemiz demir ve demirdışı metaller ihracatçısı firmalarımızdan ürün gönderiliyor. Bu sayı Türkiye genelinde ise 220’yi aşıyor.  2018 yılından beri AB ve ABD pazarlarındaki önlemler dolayısıyla özellikle Afrika ve Latin Amerika başta olmak üzere farklı pazarlara yönelim başlamıştı. Bu yılın ikinci yarısında bir önceki yıla kıyasla Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ve uzun yıllardır önemli miktarlarda satış yapamadığımız Uzak Doğu ülkelerine özellikle Hong Kong, Singapur ve Malezya’ya ihracatta yükselişler yaşandığını gözlemliyoruz. Radarımızda bulunan Latin Amerika’ya yönelik çalışmalarımız salgın sebebiyle yavaşlamış olsa da devam ediyor.

İNŞAAT AKSAMI EN ÖNEMLİ İHRAÇ KALEMLERİMİZ ARASINDA

Türkiye genelinde çubuk, yassı sıcak ve boru; Ege Bölgemizde profil, çubuk, inşaat aksamı en önemli ihraç kalemlerimizi oluşturuyor. Her ne kadar demir çelik sektörünün en fazla girdi sağladığı sektör inşaat sektörü olsa da hem Türkiye’de hem Dünya’da otomotiv, beyaz eşya sektörleri de önemli çelik kullanan sektörler olup bu sektörler girdi olarak katma değerli ürüne ihtiyaç duymakta. Ülkemiz özellikle son 30 yıldır hem üretim hem de kalite açısından önemli yollar kat etti ve etmeye devam ediyor. Katma değerli üretim yapan tesis sayısı artarken, ayrıca pandemi öncesi başlayan yeni yatırımlar da hayata geçmeye başlıyor.  Orta vadede ithal edilmekte olan birçok ürünün böylece yerli kaynaklarla üretilmeye başlanacağını ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Bu çerçevede Birlik olarak 2021 yılında ihracat hedefimizi 1,4 milyar dolar olarak belirledik ve bu yönde çalışmalarımızı hızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz. ”
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 08:14
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını