Türkiye ve Suriye işbirliğiyle Asi Nehri üzerinde baraj yapılacak

SURİYE İLE ``DOSTLUK BARAJI``

Türkiye ve Suriye işbirliğiyle Asi Nehri üzerinde baraj yapılacak


Türkiye ve Suriye işbirliğiyle Asi Nehri üzerinde ve iki ülke sınırında inşa edilecek ``Dostluk Barajı``na ilişkin teknik detayları içeren şartname ve tutanak, Suriye Sulama Bakanı Nadir El Bunni ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalandı. 

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Eroğlu, ``Dostluk Barajı``na ilişkin görüşmelerde ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 19-21 Haziran tarihleri arasında Şam`ı ziyaret etti. 

Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada Türkiye, Suriye ve Irak arasında zaman zaman problemlere sebep olan su meselesine başka ülkelerin karışmak istediğini, buna müsaade edilmeyeceğini belirtti. 

Türkiye`nin, Fırat Nehri`nin suyunun üç ülkenin refah seviyesini arttıracak şekilde ve adil biçimde planlanmasını istediğini vurgulayan Bakan Eroğlu, bu suların üç ülke arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve sulhun daha da pekişmesine vesile olacağını ifade etti. 
     
SIKI DOSTLUÐA VESİLE OLACAK
Türkiye ve Suriye işbirliğiyle Asi Nehri üzerinde ve iki ülke sınırında inşa edilecek ``Dostluk Barajı``na ilişkin teknik detayları içeren şartname ve tutanak Suriye Sulama Bakanı Bunni ile Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu tarafından imzalandı. 

Tutanağın iki ülke arasında bir milat olduğunu belirten Bakan Eroğlu, ``Dostluk Barajı``nın iki ülke arasında sıkı dostluğa vesile olacağını bildirdi. 

Fırat ve Asi nehirlerinde kirlenmenin önlenmesi konusunda önemli adımlar atacaklarını ifade eden Eroğlu, bu konuda her iki tarafın heyetler oluşturacağını kaydetti. 
     
TÜRKİYE`DEN SURİYE`YE 6 KELAYNAK
Bakan Eroğlu, temasları sırasında Suriye`de nesli tükenen kelaynak kuşlarının koruma altına alınmasına katkıda bulunmak amacıyla, 6 Kelaynak kuşunu Suriye tarafına teslim etti. 

Birkaç ay önce Suriye tarafının Türkiye`den talepte bulunduğunu hatırlatan Eroğlu, teslim edilen kelaynakların, çevrenin korunmasının yanı sıra iki ülke arasında çevre konusunda yürütülen işbirliği açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Tüm son dakika haberleri için -tıklayın-
 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2010, 23:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler