Türk müteahhitlerin hedefi Güney Afrika ve Hindistan

Türk müteahhitlerin hedefi Güney Afrika ve Hindistan
Satınalma Zirvesi

2008 yılında dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi arasında da 31 Türk şirketinin yer aldığına dikkati çeken Eren, müteahhitlerin geçen yıl 23,6 milyar dolar olmak üzere 70 ülkede toplam 130 milyar dolarlık iş aldığını kaydetti.
Krizin bütün sektörleri olduğu gibi yurt dışı müteahhitlik sektörünü de etkilediğine işaret eden Eren, ``Tüm dünyada inşaat sektöründe daralma var, biz de 2009`da geçtiğimiz yıla yakın rakamı yakalarsak bunu başarı olarak sayıyoruz`` dedi.
Müteahhitlik sektörünün yıllık iş hacmini 50 milyar dolara çıkartma hedefleri bulunduğunu belirten Eren, bunun için yeni pazarlar bulmanın önemini vurguladı.
Türk müteahhitlerin yurt dışında Kuzey Afrika, Orta Doğu ülkeleri, Körfez ülkeleri, Avrupa ve Asya ülkelerinde projeler gerçekleştirdiklerini anlatan Eren, kendilerine yine pazar hedefi olarak Güney Afrika ve Hindistan`ı belirlediklerini bildirdi.
Bu ülkelerde müteahhitler olarak atılımlar yapmak istediklerini ifade eden Eren, 31 Ekim tarihinde de Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Güney Afrika`da temaslarda bulunacaklarını söyledi.
Güney Afrika`da müteahhitlere dönük önemli yatırım imkanı olduğuna dikkati çeken Eren, Güney Afrika`nın 700 milyar dolarlık alt yapı yatırımlarına başlayacağı duyumu aldıklarını bundan da Türk müteahhitleri olarak pay almak istediklerini kaydetti.
Eren, Hindistan`da da 500 milyar dolarlık alt yapı yatırım hamlesinden bahsedildiğini söyledi.

AKREDİTASYON SİSTEMİNE İHTİYAÇ VAR
Müteahhitlerin yurt dışındaki başarılı işlerine rağmen, bazı başarısız firmalar nedeniyle de geçmişte sorunlar yaşadıklarını belirten Eren, "Olumsuz deneyimler nedeniyle bazı ülkeler Türk bankalarının teminat mektuplarını kabul etmiyor. Bu nedenle yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde akreditasyon şart. Belli bir seviyede iş yapacak standarda gelmemiş firmaların yurt dışına çıkmasını önleyecek bir akreditasyon sistemine ihtiyaç var`` dedi.

TÜRK İŞÇİSİ ÇALIŞTIRMAK DAHA PAHALI
Müteahhitlerin yurt dışındaki projelerde istedikleri kadar Türk işçisi de çalıştıramadıklarına dikkati çeken Eren, mevzuatlardan dolayı yurt dışında Türk işçisi çalıştırmanın mükerrer sosyal güvenlik yükü olduğunu, bu nedenle firmaların daha ucuza Uzak Doğu ve Asya ülkelerinden işçi istihdam ettiklerini söyledi.
Bunu önlemek için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Eren, yapılacak düzenlemeler ve desteklerle müteahhitlik sektörünün önünün daha da açılacağını ve pazar payını artıracağını kaydetti. 
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2009, 16:11
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler