Sümela Manastırı restorasyonu Layher ile gerçekleşti

Layher, hep “Daha Fazla” amacıyla çıktığı yolculukta öncelikli odağı olan insan güvenliğinin yanı sıra, kültürel miraslarının güvenliği için daha fazla çalışmaya devam ediyor. Layher, Sümela Manastırı’nda Allround İskele Sistemleri ile restorasyon işlerini güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanıdı.

Sümela Manastırı restorasyonu Layher ile gerçekleşti
EndüstrideAra - Haber Detay

Layher, Türkiye’nin en önemli zenginlik kaynağı ve kültürel miraslarından biri olan Trabzon Sümela Manastırı restorasyon projesinde yer almış olmanın heyecanını ve haklı gururunu yaşıyor. Trabzon'un Maçka ilçesinin Altındere Vadisi'nde yer alan Sümela Manastırı'nda güç şartlar altında 3,5 yıldır sürdürülen ve ilk etabı bitirilen restorasyon çalışmalarının ardından birinci avluya kadarki kısım Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 25 Mayıs 2019 tarihinde ziyarete açılmıştı.  Trabzon Sümela Manastırı’nın tüm restorasyon çalışmalarının 2020 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'nın daimi listeye alınması için girişimlere başlanılacağı biliniyor. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün "Sümela Manastırı - Yamaç Güvenliği Uygulamaları" projesi kapsamında yapılacak çalışmalar sırasında tarihi manastır yapılarını korumak ve yamaçlardaki çalışmalara destek sağlamak amacıyla ağır yüklere karşı dayanıklı bir iskele sistemi kurulması gerekliliği ile başlayan Layher’in başarı hikayesi, projedeki iskele ihtiyaçlarının Layher tarafından sorunsuz bir şekilde tamamlanması ile son buldu.

1957 yılında kurulan ve ülkemizde ve yurt dışında restorasyon ve onarım sektöründe başarılı işlere imza atan Karacan Grup tarafından yürütülen bu projeye, Layher iskele konusunda çözüm ortağı olmaktan mutluluk duydu.

Çetin saha koşullarında Karacan Grup’un destek vererek, tüm dünyada olduğu gibi konusunda uzman Layher Türkiye teknik personelleri tarafından yapılan keşif ve detaylı incelemeler sonrasında ortaya çıkan porejeler en ince ayrıntısına kadar değerlendirilerek sevk, stoklama, uygulama sahasına taşınım ve kurulum süpervizyonu gibi tüm aşamalar için planlama yapıldı. Planlama çerçevesinde iki firmanın da sahada bulunan deneyimli yönetici ve ekiplerinin özverili çalışmaları sayesinde projenin iskele ayağı güvenli bir şekilde tamamlanmış oldu. Proje kapsamında Allround – Flanşlı iskele ve özel ekipmanlar kullanılmış ve gerekli görülen noktalarda iskelenin taşıyıcı özelliğinden yararlanılarak askılama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İskele tarafıyla ilgili olarak projenin başlangıcından sonuna kadar, firmanın bünyesinde çalışan konusunda uzman iskele kurulum ekiplerine, Layher Türkiye ekibinin değerli süpervizörleri eşlik etmiştir. Proje başlangıcında, ara dönemde ve proje sonuna doğru aşamalarda Layher Türkiye deneyimli personelleri sürekli kontrollerde bulunmuş ve bu sayede saha ekibine proje boyunca destek olmuştur.

Allround İskele Sistemleri diğer dahiyane ayrıntı çözümleri ile tüm projelerde kusursuz hizmet ve güven sunmaktadır. Layher Allround İskele aracılığıyla hizmet kalitesinin artırılması planlanmaktadır. Sertifikalandırılmış üretimi ile en üst düzeyde kaliteyi ve azami güvenliği garanti eder. Bu sayede en iddialı projeler, daha yüksek ekonomik başarı ve en üst seviyede güvenlik çerçevesinde gerçekleştirilebilir.

Allround İskele Sistemleri’nin kullanımda esneklik sağlayan akıllı sistem teknolojisi ile önceden planlama, en baştan itibaren sök tak gerektirmeyen mantıklı ve modüler iskele montajı sayesinde giderlerin en aza indirgenmesi ve her zaman her türlü malzemeye kolaylıkla ulaşılabilmeyi sağlamaktadır.

Endüstriyel tesislerde başta olmak üzere Layher Allround® (Flanşlı) İskele gemi yapım ve onarımlarında, sanat yapılarında, enerji santrallerinde, uçak bakım-onarım, çimento vb. fabrikalarda; tünel, baraj gibi yapılarda ve her türlü cephe çalışmalarında kullanılabilen çok yönlü bir iskele sistemidir.

Benzersiz bağlantı tekniği nedeniyle güvenli ve sağlam bir şekilde dik bileşenler üzerine kaynaklanmış “flanş” diye tabir edilen çok yönlü sekiz bağlantı noktasından oluşan Layher Allround® (Flanşlı) İskele, bu özellikleriyle de kullanıcısına avantaj sunuyor.

LAYHER ALLROUND® (FLANŞLI) İSKELE SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

Kurulumunu tek bir kişinin bile yapabileceği şekilde tasarlanan bu sistem çok hızlı bir şekilde kurulur ve sökülür. LAYHER ALLROUND İskele Sisteminde sadece 500 gr’lık çekiç yardımıyla kurtağzı geçişi ile flanşa bağlantı yapılabilmekte ve kama ile sıkılaştırılabilmektedir.

Dahiyane -Tek düzeyde sekiz bağlantı, otomatikman oluşturulan dik açılar ve esnek açı seçimi özelliklerine sahip olan LAYHER ALLROUND İskele Sistemi montaj güvenliği, malzeme tasarrufu sunmaktadır.

Geniş kapsamlı parça programı sunan LAYHER ALLROUND İskele Sistemi uygulamada sınır tanımadığı gibi akıl almaz olanaklar, özel çözümler sunmaktadır. Ayrıca diğer Layher sistemleri ve ürünleriyle birlikte kullanılabilmedir.
Hatasızlık -Montaj sırasında zamandan tasarruf – Güvenli kullanım.
 
Layher Allround iskele sistemleri tüm özelliklerinin yanı sıra  TS EN 12810 ve 12811 normlarına uygun olmasıyla da kullanıcısına fayda sağlamaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 17:29
YORUM EKLE

Daikin

Bestherm

Dergiler