Sektör canlanınca istihdam sağlayacak

İNŞAATIN İSTİHDAMA KATKISI

Sektör canlanınca istihdam sağlayacak
Satınalma Zirvesi

Baş, yazılı açıklamasında, ``Adana İnşaat 2009 Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı`` ile ``IHS 2009 Adana Isıtma, Havalandırma, Soğutma, Doğalgaz Teknolojisi, Tesisat ve Yalıtım Fuarı``nın eş zamanlı olarak 12-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ifade etti.
Baş, inşaat sektörünün yüzlerce çeşit mal ve hizmet üretimi ile olan doğrudan bağlantısı ve yoğun iş gücü kullanımı ve sosyoekonomik refah düzeyine olan katkısı nedeniyle ekonomik yapı içerisinde hemen her ülkede ayrı bir yeri ve öneminin bulunduğunu vurguladı.
Ekonomilerin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün yarattığı istihdam, para hacmi ve döviz girdisi ile ülkemizin de en önemli sektörlerinden biri durumunda olduğunu belirten Baş, şunları kaydetti:
``Sektörün gayri safi milli hasıla içerisindeki direkt payı yüzde 6, endirekt payı ise yüzde 33`dür. Sektörün istihdama olan katkısı ise yüzde 15 dolaylarındadır. Sektör yaklaşık 200 farklı ve alt sektörü harekete geçirme gücüne sahip. Gerekli destek sağlandığında 3-4 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayabilmektedir.
Sektör, Türkiye`nin yıllardır temel sorunlarından birisi olan istihdam yaratma konusundaki performansıyla da ön plana çıkmaktadır. Sektördeki potansiyel tam olarak harekete geçirildiğinde ülkemizde yaklaşık 2 milyon 500 bin kişiye iş imkanı yaratabilmek mümkündür.
Ülkemizin kanayan yaralarından en önemlisi olan istihdam sorunu bakımından, inşaat sektörünün diğer sektörleri geride bıraktığı görülmektedir. Bu anlamda inşaat sektöründe bekleyen yatırım projeleri için ekonomik kaynaklarda yaratılacak her artış, ekonomiye yüksek katma değer olarak geri dönecektir.
Baş, açıklamasında, TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi`nde açılışı yapılacak fuarlara tüm kişi, kurum ve kuruluşları davet etti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2009, 08:26
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler