banner1013
x

O MESLEKTE YETKİ BELGESİ ZORUNLU OLDU

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik birçok konuda değişime sebep oldu. Bunlardan biri de emlak aracılık faaliyetlerini sadece Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılabileceğinin belirtilmesi.

O MESLEKTE YETKİ BELGESİ ZORUNLU OLDU
EndüstrideAra3

Yeni düzenlemeye dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, düzenleme çerçevesinde müteahhitlerin kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyeceklerini vurguluyor. Özellikle mevcut durumda 2. el satış ve kiralama ofisi adı altında faaliyet gösteren müteahhitlere ait işletmeler de yetki belgesinin almak zorununda olunduğunu belirten Akdoğan, keyfi olarak emlak işletmelerine engellemeler yapmakta olan ve aracılık faaliyetinde bulunan site yönetimlerinin de bu kapsamda artık aracılık faaliyetlerinde bulunamayacaklarının altını çizdi. 

Bilgilere yer verecekler

Yeni yönetmelik çerçevesinde emlak işletmelerinin alım satım veya kiralamasına yetkili olmadığı taşınmaza yönelik ilan vermelerinin yasaklanacağının altını çizen Akdoğan, işletmelerin taşınmazın satılması veya kiralanmasına yönelik ilanlarında yetki belgesi numarasına ve iletişim bilgilerine yer vereceklerine dikkat çekti. Verdikleri hizmet nedeniyle edindikleri bilgi ve belgelerini, yetkilendirme sözleşmesinde belirtilen esaslar dışında açıklayamayacaklarını dile getiren Akdoğan, aldıkları her teklifi ve karşı teklifi, hizmet verdiği kişilere doğru ve objektif bir şekilde en kısa sürede yazılı olarak veya elektronik ortamda sunacaklarını, ilanlarında yetkilendirme sözleşmesine aykırı hususlara yer vermeyeceklerini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 09:14
YORUM EKLE

Radyo

Siemens

Dergiler