Libya`da iş yapan Türk müteahhitlerine sevindirici haber

LİBYA`DAN SEVİNDİRİCİ HABER

Libya`da iş yapan Türk müteahhitlerine sevindirici haber


Devlet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle, 17 Haziran Perşembe günü Libya`ya bir günlük ziyaret gerçekleştirdi. 

Türk müteahhitlerinin Libya`daki hak edişlerinden kaynaklanan alacak sorununu çözmek ve potansiyel iş imkanları konularında temaslarda bulunmak üzere Libya Sanayi, Yatırım ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El Huveyc`in davetlisi olarak Trablus`a giden Çağlayan, burada bir günlük çalışma ziyaretinde bulundu. 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde öncelikle Bakan Çağlayan başkanlığında Libya`da Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik konularındaki son gelişmeler hakkında bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Libya?da faaliyette bulunan 150`nin üzerinde müteahhitlik firmasının temsilcisi katıldı. 

Bu toplantıda gündeme getirilen konular, Bakan Çağlayan ve Libya Sanayi, Yatırım ve Ticaret Bakanı El Huveyc eşbaşkanlığında gerçekleştirilen ve iki ülke ilgili bürokratlarıyla Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren`in de katıldığı toplantıda değerlendirildi. Açıklamaya göre, toplantı sonunda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine yönelik önemli kararlar alındı. 
     
BAKAN ÇAÐLAYAN`IN DEÐERLENDİRMESİ
Libya ziyaretine ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Çağlayan, Libya`nın dünyada Çin`den sonra en güçlü müteahhitlik sektörüne sahip ülke olan Türkiye`nin bu sektördeki en önemli partnerlerinin başında geldiğini bildirdi.

Libya`ya Türkiye Müteahhitler Birliği yönetimi ve Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileriyle gerçekleştirdikleri ziyarette, önce Libya`da iş yapan 150`yi aşkın müteahhitlik firmasının temsilcisi ile bir araya geldiklerini ve firmaların yaşadıkları zorlukları değerlendirdiklerini anlatan Çağlayan, Libya Sanayi Yatırım ve Ticaret Bakanı El Huveyc ile gerçekleştirdikleri toplantıda sorunları ve geleceğe dönük öngörüleri paylaştıklarını kaydetti. 
     
ALACAK SORUNUNA ÇÖZÜM
Bu çerçevede, öncelikli sorunun Libya`da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerden kaynaklanan ve bir süredir bekleyen 250 milyon dolara yakın alacağının ödenmesine yönelik çözüme ulaşabilmek olduğunu belirten Çağlayan, hem Libyalı yatırımcı kuruluş yöneticilerinin ve hem de Bakan El Huveyc`le yaptıkları uzun görüşmeler sonucunda bu alacakların ödenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti. 

Çağlayan, bu konuda Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliğine alacak kaydı yapan firmalarının alacaklarının ödenmesi konusunda çalışmalara başlandığına işaret etti.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Tüm son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2010, 22:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler