Latek Holding`ten Afrika atağı

ÇİN`E AFRİKA`DA RAKİP OLDU

Latek Holding`ten Afrika atağı
Satınalma Zirvesi

Batı ülkelerindeki ekonomik daralma, Türk müteşebbisleri fırsatların olduğu Afrika, Brezilya ve Hindistan gibi yeni coğrafyalara sevk ediyor. 104 ülkede lojistik hizmeti veren İstanbul merkezli Latek Holding de Afrika`ya açılan Türk şirketlerinden biri. Latek, 10 milyon dolarlık yatırımla LTK Home isimli yapı market zincirinin ilk mağazasını Kenya`nın başkenti Nairobi`de açtı. Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, "Kenya ve çevresindeki Orta Afrika ülkelerinde toplam 100 milyon dolarlık yatırımla en az 15 yapı market zinciri açacağız. Bu yatırımla Afrika`ya ilk somut adımımızı attık. İnşaat ve enerji alanında da yatırım için görüşmelerimiz sürüyor." dedi.

Latek`in hedefi Nairobi`den sonra komşuları Mozambik, Tanzanya ve Somali gibi ülkelerde de yapı marketleri açıp orta ve doğu Afrika`ya yayılmak. Levent Erdoğan`a Afrika`ya açılma fikrini veren ise 2007 yılında Dubai Limanı`nda gördükleri olmuş. Erdoğan, "Biz vadeli birkaç milyon dolarlık ticaretin peşinde koşarken, Dubai Limanı`ndan Cibuti`ye her akşam peşin parayla 15-20 milyon dolarlık malın yüklenip götürüldüğüne, Cibuti`den Afrika`ya dağıldığına şahit oldum. Afrika`ya giriş hikâyemiz böyle başlıyor." dedi. Kenya`da yapı market zinciri açmak isteyince Çin hükümetinin kendisine 3 yılı ödemesiz 15 yıl vadeyle çok uygun kredi vermeyi teklif ettiğini belirten Levent Erdoğan, "Ama bunun karşılığında sadece Çin malları satılacaktı. Ben kabul etmedim. Yapı marketlerimizdeki 2 bin ürün çeşidinin tamamı Türk malı olacak. Afrika`yı Türk ürünlerinin kalitesiyle tanıştıracak ve bir Türk markası olarak büyüyeceğiz." şeklinde konuştu. Erdoğan, yatırım için gerekli parayı özkaynak ve Türk Eximbank`ından kredi kullanarak sağlamayı planladığını kaydetti. Geçen hafta Nairobi`de yapılan açılışı Kenya gazeteleri, "Çin`e rakip olarak Asya kaplanı geldi." şeklinde verdi. Ekonomik olarak Afrika`yı ele geçiren Çin, Kenya`da da bütün ihalelerin üçte ikisini alıyor. Resmi dili İngilizce olan ülke, 1956 yılına kadar İngiliz sömürgesi altında kalmış. Hollandalıların çiçek üretim merkezi de Kenya. İngilizler hâlâ ülkede etkili. Türkler ise Nairobi`de 4 ve liman kenti Mombasa`da 2 adet olmak üzere 6 okul ile ülkede faaliyet gösteriyor.

Ülkedeki tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık ile yılda 1 milyon turistten ülkeye girişte alınan 50 dolarlık ayakbastı parası olan Kenya`da halk, ayda 100 dolarla geçimini sağlıyor. Kenya`da Latek`e hükümetin desteği tam. LTK Home`un açılışına katılan Kenya Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi, Dışişleri Bakanı Moses Wetangula, Ticaret Bakanı Chirau Makwere, Turizm Bakanı Najib Balala, Doğu Afrika Güvenlik Bakanı Musa Sırma, Latek Holding`e olan desteklerini dile getirdi. Mudavadi, "Latek Holding`in Kenya`yı üs seçmesini, buradan Afrika`ya açılma fikirlerini destekliyoruz. Hükümet olarak arkasındayız." dedi. Wetangula da, "Hükümetimizin, Latek`e desteğini göstermek amacıyla buradayız. İşlettikleri Ambarlı Limanı`nı ziyaret ettim. Latek Holding`in oradaki operasyonunu gördüm ve oldukça etkilendim. Kenya`da da ve bu bölgedeki diğer ülkelerde de bu operasyonu yapmasını istedik." ifadelerini kullandı.

Yabancı yatırımcı çekebilmek için yasal düzenlemeler yapıldığına işaret eden Wetangula, ülkeye tarım, enerji ve inşaat alanında yatırım ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-


 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2012, 16:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler