Kentsel dönüşüm İzmir`den başlayacak

ÖNCE İZMİR DÖNÜŞECEK

Kentsel dönüşüm İzmir`den başlayacak
Satınalma Zirvesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kentsel dönüşüme ilişkin yasanın gelecek hafta TBMM Genel Kurulu`nda ele alınmasını öngördüklerini ifade ederek, "Bu yasanın uygulamasına ilişkin ilk projeleri, İzmir`de başlatacağız. Sizlerden önemli bir istirhamım var, bu projeleri aman aman siyaset malzemesi yapmayalım" dedi.

Bakan Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile birlikte Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu`nun düzenlediği etkinliğe katıldı.

Bayraklı Seyrantepe`de gerçekleştirilen etkinlikte yaptığı konuşmada, dün Afganistan`da görev esnasında düşen helikopterde şehit olan askerlere Allah`tan rahmet diledi.

Şehitler Günü olarak değerlendirilen Çanakkale Zaferi`nin yarın 97. yıldönümü olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, "Çanakkale geçilmez" diye destanlaşan Mehmetçiklerin Anadolu topraklarının Türk milletine ilelebet vatan olmasını sağlayacak büyük bir mücadeleyi başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bakan Yıldırım, Çanakkale`de sadece düşman kuvvetlerine karşı savaşılmadığını, aynı zamanda bütün dünyaya insanlık dersi verildiğini ve bu büyük savaşta çoğu okumuş üniversite öğrencisi olmak üzere 250 bin yetişmiş genç beyinlerin ay yıldızlı bayrak dalgalansın diye şehit verildiğini dile getirdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

İzmir`e bakıldığında, Türkiye`nin bir özetinin görüleceğini ifade eden Yıldırım, "Ama nereden gelirsek gelelim ister doğudan ister kuzeyden gelelim tek özelliğimiz var. Bulunduğumuz şehirde İzmir`de doyduğumuz, ailemizin çoluğumuzun çocuğumun geleceğini inşa edeceğimiz bu şehre hepimizin borcu var" dedi.

Yıldırım, İzmir`i farklı yapan en önemli özelliklerinden birinin insanların çok kültürlülüğü, birbirine karşı hoşgörüsü olduğunu, bu şehirdeki bütün hemşehrilerin bir yandan yöresel değerlerini korurken bir yandan da İzmir aidiyetinin gelişmesini sağladığına dikkati çekti.

İzmir`de son 9 yılda, göreve geldiklerinden beri yaptıkları yatırımları, verdikleri hizmetleri herkesin bildiğini kaydeden Yıldırım, bunlara İzmir`in çehresini değiştirecek projeleri ekleyecekleri ifade etti.

Yıldırım, İzmir`in çehresini değiştirmek için yerel yönetimler, milletvekilleri olarak parti farkı gözetmeksizin çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Çok değerli hemşehrimiz Erdoğan Bayraktar kardeşimiz de kentsel dönüşüm projelerini İzmir`den başlatacak. (Kentsel dönüşüme ilişkin) Yasa önümüzdeki hafta genel kurulda. Bu yasanın uygulamasına ilişkin ilk projeleri İzmir`de başlatacağız. Sizlerden önemli bir istirhamım var, bu projeleri aman aman siyaset malzemesi yapmayalım. Bu İzmir`in önemli bir şansıdır. Kentsel dönüşüm projeleri bir lüks değil ihtiyaçtır. Buranın deprem bölgesi olduğunu asla unutmayalım. Neslimizin geleceği için herkesin bu projelere siyaset dışı bakmasını özelikle bekliyorum."

İZMİR`E YATIRIMLAR

İzmir`de hayata geçirilen ve yürütülen projeler hakkında da bilgi veren Yıldırım, İzmir`in kuzeyi ile güneyini 35 kilometrelik bir gerdanlık gibi dolaşan çevre yolunun kent içi ulaşıma rahat nefes aldırdığını kaydetti. Yıldırım, bunu yeterli görmediklerini ve şimdi bu çevre yolunun Çandarlı, Edremit, Çanakkale ve oradan da Trakya`yla buluşturacaklarını belirtti.

Bakan Yıldırım, yine Türkiye`nin en büyük, dünyanın da ilk 10 limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı`nın inşaatına başladıklarını hatırlatarak, 13 milyon konteyner kapasiteli bu liman devreye girdiğinde, Türkiye`nin 2023 ihracat hedefinin yüzde 40`ının İzmir bölgesinden gerçekleşeceğini söyledi.

İzmir`i, yine Türkiye`nin ticari başkenti İstanbul`a bağlayacak ve bünyesinde dünyanın 2. büyük köprüsünü de barındıracak İstanbul-İzmir otoyolu inşaatına da başladıklarını, projenin tamamlanmasıyla iki kent arasının 3-3,5 saate ineceğine dikkati çeken Yıldırım, "Bunun anlamı Türkiye`nin ekonomisinin yüzde 40`ını üreten dünya şehri İstanbul ile marka şehir İzmir komşu kapısı haline gelecek. Ama İzmir ile İstanbul`u birleştirmek yetmez, Ankara`yı da unutmadık. Yüksek Hızlı Tren Projesi`ni başlattık" diye konuştu.

"BİR ESER DEÐİL 35 ESER"
Yıldırım, İzmir`in EXPO 2020 organizasyonuna aday olduğunu ve bu organizasyonunun temel amacının, yapıldığı kentlere kalıcı bir eser bırakması, bir hizmet gelmesi olduğunu hatırlatarak, Paris`teki Eyfel Kulesi`nin de bir EXPO eseri olduğunu belirtti.

Kendilerinin İzmir`e bir eser değil 35 eser eser kazandıracaklarını dile getiren Yıldırım, "Bizim İzmir EXPO`sunda bırak bir Eyfel Kulesi`ni 35 eser var. Bunun en az 10 tanesi EXPO öncesinde bitecek. Bir kule değil, birçok hizmet İzmir`le buluşacak. 9 proje şu anda başladı. Diğerlerinin hazırlıkları devam ediyor" dedi.

Yıldırım, İzmir`de daha yapacak çok işlerinin bulunduğunu, bu nedenle İzmir söz konusu olduğunda siyasetin bir kenara bırakılması gerektiğini ifade etti.

Bu arada, toplantının sonunda Bakan Erdoğan bayraktar`ın babasının arkadaşı olduğunu belirten Durmuş Dursun adlı vatandaş, Bakan Bayraktar`a babasının bir fotoğrafını hediye etti.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2012, 05:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler