İsrail`den Türk şirketi yılmazlar inşaat`a ağır darbe

İSRAİL`İN İLK DARBESİ GELDİ

İsrail`den Türk şirketi yılmazlar inşaat`a ağır darbe


Türkiye ile İsrail arasında son yılların en gerilimli günleri yaşanırken, gerilimin doğurduğu siyasi ortam İsrail`de iş yapan Türk şirketlerini de etkilemeye başladı. Bir İsrail icra mahkemesi, İsrail`in en büyük inşaat şirketleri arasında yer alan ve ülkede 100 milyon dolarlık iş hacmi olan Yılmazlar İnşaat`ın alacaklarına, sorunlu olduğu bir firmanın başvurusu üzerine tedbir koydu. Yılmazlar İsrail Genel Müdürü Ahmet Arık, mahkemenin kendilerini dinlemeden verdiği kararın “tam bir hukuksuzluk” örneği ve “tamamen siyasi” olduğunu söyledi.

İSRAİL`DEN TÜRK MALLARINA BOYKOT HABERİ İÇİN -TIKLAYIN-

Yılmazlar grubuna, Mavi Marmara`ya yapılan operasyondan 9 gün sonra bir mahkeme celbi ulaştı ve tüm alacaklarına el konulduğu belirtildi. Tel Aviv`deki icra mahkemesi, bu kararını Yılmazlar`ın yıllar önce adlarına inşaat yaptığı Mişhav adlı bir inşaat grubu ile aralarında devam eden bir uzlaşmazlıktan dolayı, söz konusu firmanın mahkemeye yaptığı “Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerilim nedeniyle, Yılmazlar İnşaat`ın artık İsrail`de kalmayacağı; bu nedenle açmaya hazırlandıkları davayı kazansalar bile paralarını alamayacakları yolundaki” iddiasına dayandırdı. Mahkeme, bu konudaki kararını verirken ne söz konusu firmanın daha önce iş mahkemesine yaptığı başvurudaki eksikler nedeniyle davayı açamadığına baktı; ne de Yılmazlar İnşaat`tan herhangi bir görüş sordu.

İcra mahkemesinin aldığı karar, Yılmaz`ın iş ilişkisinde bulunduğu tüm şirketlere de gönderilerek, Yılmazlar`a yaptığı ödemelerin dondurulması istendi.

İSRAİLLİ ŞİRKET: "ARTIK BURADA DEVAM EDEMEZLER DİYE DÜŞÜNÜYORUZ"
Yılmazlar`a dava açmaya hazırlanan, ancak davası henüz iş mahkemesince de kabul edilmeyen Mişhav şirketi, bu kez icra mahkemesine başvurup aynı gün karar aldırttı.

Mişhav`ın mahkemeye başvurusu tamamen siyasi içerikli. Başvuruda, “İsrail hükümetinin Yılmazlar inşaat şirketine lisans vermesi, yüzlerce işçi için istihdam sağlamasının politik bir karar” olduğu savunuluyor; iki ülke ilişkilerinin problemli bir noktaya geldiği, “Türkiye`den Gazze`ye çıkarılan gemilerin de durumu daha da kötüye sürüklediği” ifade ediliyor. Başvuruda, ilişkilerin en düşük seviyeye indiği belirtilirken, “Bundan dolayı, Yılmazlar İnşaat şirketinin İsrail`deki faaliyetlerine devam edemeyeceğini düşündüğümüz için, açmış bulunduğumuz mahkemeyi kazandığımızda, alacağımızı tahsil edemeyeceğimizden, Yılmazlar İnşaat`ın hesaplarına el konulmasını talep ediyoruz” deniliyor.

TAMAMEN KARALAMA KAMPANYASI
Yılmazlar İnşaat`ın İsrail`deki Genel Müdürü Ahmet Arık, İcra mahkemesinin, bir diğer mahkemedeki gelişmelere bile bakmadan başvuruyla aynı gün aldığı kararın tümüyle siyasi ve isimlerini karalamaya yönelik olduğunu vurguladı.

Arık, dün mahkemeye itirazlarını sunduklarını ve İsrail`de 2012 yılına kadar devam eden projeleri, ayrıca kontrat aşamasında bir çok işleri bulunduğunu anlattıklarını dile getirdi.

Yılmazlar`ın halen İsrail`de devam eden inşaat işlerinin tutarının 100 milyon doların üzerinde bulunduğunu ifade eden Arık, söz konusu şirketle problemlerinin ancak 500 bin dolar düzeyinde olduğunu, buna rağmen mahkemenin milyonlarca dolarlık tüm alacaklarına el konulması kararının da siyasi olmaktan öte bir anlam taşımadığının altını çizdi.

Arık`ın verdiği bilgiye göre, Mişhav şirketi ile anlaşmazlık da söz konusu şirkete Yılmazlar`ın yıllar önce yapıp teslim ettikleri konutlardaki, daire sahiplerinden gelen ve bozulmaların tamiri taleplerinden konusundan kaynaklanıyor.

İsrail`deki inşaat firmalarının, yaptıkları işlerde meydana gelen sıva bozulmasından, yapıların içindeki en ufak bir seramik ya da mermerin kalkmasına kadar tamirinde, belli bir süre sorumluluğu bulunuyor. Ancak Arık, inşaatlardaki sorumluluk sürelerinin de sona erdiğini, buna rağmen, diğer şirketin aksini ile sürüp, kendilerine dava etmeye kalktığını anlattı. Mişhav`ın bu gerekçeyle önce Tel Aviv iş mahkemesine başvurduğunu, ancak dava dilekçesinin eksiklik ve noksanlıkları nedeniyle henüz kabul bile edilmediğini söyleyen Arık, iş mahkemesinin, söz konusu şirkete, dosyasını tam hazırlaması için Kasım ayına kadar süre verdiğini de hatırlatıp, “Ortada henüz açılmış bir dava bile yokken icra mahkemesine gidip, karar çıkarttılar. İcra mahkemesi olay nedir, ne değildir bakmadan etmeden, tek yanlı bir karar alarak, siyasete alet oldu. Ödemelerimizi yapamıyor; işçilerimizin parasını ödeyemiyoruz. İsrail`deki itibarımızı zedelemeye çalışıyorlar” dedi.

Hem İcra mahkemesine itirazda bulunan, hem de Mişhav şirketi aleyhine 20 milyon şekellik (yaklaşık 6 milyon dolar) bir tazminat davası açmaya hazırlanan Yılmazlar İnşaat Genel Müdürü, “Bütün bunlar biz bir Türk şirketi olduğumuz için... Mahkemelerin objektif kriterlere göre hareket etmesi gerekirken, böyle hukuksuzca bir kararın nasıl alındığını avukatlar bile çözemedi. Asıl sorun burada... Bunca yıldır İsrail`de iş yapan bir firma olarak, ilk kez böyle bir şeyle karşılaştık. Niyetleri bizi yıldırıp hukuk dışı uygulamalarla İsrail piyasasından çıkartmak” diye de ekledi.

İSRAİL`E İLK İNŞAAT YAPAN FİRMA
İsrail`de inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir Türk firması, ``en büyük ve tek yabancı firma`` olarak dikkati çekiyor.
 
Merkezi Ankara`daki Yılmazlar İnşaat, kendi adıyla girdiği İsrail`de, hemen her kentte yaptığı konutlar, iş merkezleri, altyapı inşaatları ve diğer binalar ile sektörde haklı bir isim yaptı.

Yılmazlar, İsrail inşaat sektörünün yüzde 10 payını elinde tutuyor. ``İsrail`in en güzel mahallelerini, en stratejik binalarını biz inşa ettik ve ediyoruz`` diyen Yılmazlar İnşaat`ın İsrail`den Sorumlu Genel Müdürü Ahmet Arık, 1995 yılında girdikleri İsrail`de, Tel Aviv, Kudüs, Hayfa başta olmak üzere, ülkenin hemen her kentinde, konutlar inşa ettiklerini anlattı.

Halen İsrail`de, Tel Aviv ile Kudüs arasındaki Ben Gurion Havalimanı yanındaki Modi`in-Kudüs-Ben Gurion Bağlantı Köprüsü`nü, dünyanın en büyük arıtma tesislerinden biri olacak Tiberias Gölü`nün Arıtma Tesisi`ni ve Tel Aviv`in tam merkezinde, 36`şar katlı iki konut blokunu tamamlama aşamasında olan Yılmazlar İnşaat Genel Müdürü Arık, 800`ü Türk olmak üzere, 1600 işçi çalıştırdıklarını belirtti.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Tüm son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2010, 17:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
nihat baydogan
nihat baydogan - 4 yıl Önce

ben üç yıldır bu firmanın ekmegini yedim orada bulundugum süre zarfında bazı arkadaşların anlattıklarına katılmıyorum türkiyede sabah sekizde işbaşı yapmaya alışdınız ama oraya gelince zoroldu beşde kalkması sizin düşüncelerinizi anlıyorum ama oradaki kazandıgın parayı türkiyedebulamazsınız bunu böyle yazacagına ben burda ayda 24 günde 1600dolar kazanıyorum diyeneden yazmıyosunuz çalışması zor geldiginden olsa gerek ben öyle anlıyorum bazıları dogru olabilir ordan küfürler edipde geri dönenleri ben çok gördüm ama şunu söylüyorum ekmek yedin nankör olma
yın

bayram pakir
bayram pakir - 4 yıl Önce

Benim 1500 dolarimi yediler Allah yedirmesin. Ne bu dunyada ne de obur helal etmiyorum. israilde tam bir isci zulmu var en basta.12 saat calistiriyorlar sabah 5 te kalkiyorsun herzaman kahvalti ayni sana verdikleri. Baret metre kelpeten yatagina kadar parasini kesiyorlar bikere sarlari beyenmiyorsun 2 veya 3 ay idare efímera diyorsun eve donim diyorsun donemesin cunku 1 sene sozlesme var 1500 dolarini kesiyorlar ven dayanamadim geldim ve kestiler. gitmeyin is cok zor zaten her 50 kisi gidiyor 40 ki kesin doniyor isaalah bu yazima onem. Verirsiniz

mahmut çekmegül
mahmut çekmegül - 8 yıl Önce

Yazımı okuyan sevgili okurlar,
yılmazlar inşaatın romanya şantiyesinde sadece 90 gün çalıştım.Alacağımın yarısını verdiler yarısını türkiye de bankaya yatıracağız dediler. romanyadan geleli neredeyse 1 yıl olmak üzere paradan haber yok.Siz benim 500 euromun üzerine yattınız ya israilde size böyle yapmış çok da iyi olmuş.daha benim gibi parasını alamayan bir çok tanıdığım arkadaşım vardı.Birde şantiye dedikleri yeri bir görseniz afedersiniz ama hayvan bağlasan durmazdı . 90 gün tam rezillikti.

Dergiler
Partnerler