İnşaat`ta eğitim ve istihdam projesi

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM

İnşaat`ta eğitim ve istihdam projesi
Satınalma Zirvesi

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının (İNTES) AB ile Türkiye tarafından desteklenen ve 200 genç işsizin istihdamını hedefleyen ``İnşaat Sektöründe Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim ve İstihdam Projesi`` toplantısı Swiss Otelde yapıldı.
Namık Ata toplantıda yaptığı konuşmada, projenin eğitim ve istihdam ilişkisinin kurulması açısından son derece önemli ve örnek bir proje olduğunu söyledi.
Küresel finansal krize ve etkilerine değinen Ata, gelişmiş ülkelerin finans kriziyle başlayan ve dalga dalga yayılan krizin, reel sektörü üzerinde yoğun etkisinin sonuçlarını anlattı.
Ata, bu tablonun özellikle talep daralması sonucu reel sektöre negatif etkilerinin çalışanlar, işverenler ve iş piyasası için önemli bir gündem maddesi olarak ortaya çıkardığını ifade etti.
Krizle birlikte artan işsizlik oranları hakkında da bilgi veren Ata, ABD`de kriz öncesi yüzde 4,7 olan işsizlik oranının yüzde 7,6, Avrupa`da ise bu oranın yüzde 8`lere doğru ilerlediğini kaydetti.
Türkiye`de ise TÜİK tarafından açıklanan ve Ekim-Kasım ve Aralık ayını içeren Kasım ayı işsizlik rakamlarını hatırlatan Ata, bu oranlar bir önceki yılla kıyaslandığında önemli bir artışın görüldüğünü belirtti.
Ata, şöyle devam etti:
``Oranlara baktığımızda 2008 yılı genel işsizlik rakamımız yüzde 10,4-10,8 arasında değişen bir rakam olacak gibi görünüyor.
Türkiye hem stoktaki işsizlik oranıyla hem de her yıl ortalama yaklaşık 750 bin çalışma çağına gelen nüfusuyla birlikte eğitim ve istihdam politikalarını birbiriyle ilişkili bir şekilde geliştirmek, yeniden tanzim etmek ve düzenleme sorunuyla karşı karşıyadır.``
İNTES Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demir de ``İnşaat Sektöründe Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim ve İstihdam Projesi`` ile sendikanın daha önce hayata geçirdiği benzer projeler hakkında bilgi verdi.
Demir, ``Sonuç olarak, 2004-2007 döneminde toplam 7 adet AB projesi sendikamız tarafından yürütülmüştür. Bunlardan üçü en başarılı projeler arasında yer almıştır`` dedi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2009, 13:18
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler