İnşaat sektöründe belgeli işçi dönemi

BELGELİ İŞÇİ DÖNEMİ BAŞLADI

İnşaat sektöründe belgeli işçi dönemi
Satınalma Zirvesi

İntes`ten yapılan açıklamada, AB uyum çerçevesinde Türkiye’de de belgeli işçi döneminin başladığı belirtildi. Açıklamasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`na bağlı Merkezi Yeterlilik Kurumu`nun teşviki ve yönlendirmesiyle başlatılan uygulama sayesinde, yurtiçinde ve yurtdışında inşaat sektöründe istihdam edilecek olan işçilere "belgen var mı?" diye sorulacağına dikkat çeken İntes, inşaat sektöründe ulusal meslek standartlarını hazırlamak, sektörde ölçme ve değerlendirme yaparak belge vermek için çalışmaların yoğunlaştırıldığını bildirdi.
Açıklamada, inşaat sektöründe sınav ve belgelendirmede ulusal meslek standartlarına ve yeterliklerine göre akredite olma yolunda çalışmalara devam edildiği kaydedilerek, hedeflerinin inşaat sektöründe uygulanacak ölçme ve değerlendirmelere göre ara elemanların belgelendirilmesi olduğu vurgulandı. Açıklamaya göre sektörde hizmet verenler birden çok yeterlilik belgesi alabilecek, belgeye sahip olanlar sektörde avantajlı duruma gelecek.
İntes`in açıklamasında, ilk olarak Yaşar Özkan İnşaat A.Ş.’nin yurt dışı şantiyelerinde istihdam edilecek sıvacı ve sıhhi tesisatçı adaylarının başarı seviyelerinin tespit edilmesi için Ekim 2009`da sınav yaptığı kaydedilerek, Ender İnşaat’ın Ekim ayında yurt dışı şantiyelerinde istihdam etmek üzere soğuk demirci adaylarının başarı seviyelerini tespit etmek üzere teorik ve uygulamalı sınav yaptığı bilgisine yer verildi.

http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2009, 12:02
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler