İnşaat sektörü de KDV indirimi istiyor

KDV İNDİRİMİ BEKLENTİLERİ

İnşaat sektörü de KDV indirimi istiyor
Satınalma Zirvesi

Boydak, KAYSO Meclis Toplantısı`nda yaptığı konuşmada, Türkiye`nin gündeminin yeni yeni konularla meşgul edildiğini savundu.
Seçim kaybeden insanların ``bakan olup olmamasının`` tartışılmasının Türkiye`nin gündemini meşgul ettiğini ifade eden Boydak, ``Türkiye`de maalesef bunlar gündemimizi işgal ediyor. Ancak, bir an önce ne yapılacaksa yapılmalı ve yolumuza bakmalıyız. Çünkü, hayat hızlı devam ediyor, işler hızlı devam ediyor`` dedi.
Boydak, Türkiye`de ekonomik kriz olmadığını, sadece ekonomide daralma yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:
``Kriz olması için bankaların sırayla batması lazım, Merkez Bankası`nın kimseye borç vermemesi lazım, Hazinenin, Merkez Bankası`nın döviz stoklarını tüketmesi lazım, dövizin 2 katına çıkması lazım, devalüasyon olması lazım. Türkiye`de bunlar yok ama ciddi bir daralma ile karşı karşıyayız. Bununla ilgili önlemlerin alınması gerekiyor. Önlem de alınmaya başlandı. Özellikle son dönemde yapılan çalışmaları takdir ediyorum ama yeterli görmüyoruz. Türkiye`nin en önemli meselesi işsizlik. İşsizliğin bugün itibariyle çözümü insan çalıştırmak. İnsan çalıştırmanın da elbette sanayicilerimize bir maliyeti var. Sanayicilerimizin ciroları yüzde 15-30 düştüyse bu mekanizmada bir hata var demektir. Ciro düştüyse benim sanayicim buna 1 yıl dayanamaz. Tedbir almak zorunda. Özellikle bizi yönetenlerin de daha ciddi kapsamlı tedbirler üzerinde çalışması gerekiyor.``
Temel sorunlarının vadeleri denkleştirememek olduğunu vurgulayan Boydak, ödemelerinin kısa vadeli, tahsilatlarının ise uzun vadeli olduğunu anlattı.
Boydak, kısa vadeli kamu ödemeleri için kendilerine çare bulunmasını isteyerek, ``Kamudan vade uyumsuzluğumuza çare konusunda henüz bir adım gelmedi. Vergi indirimleri falan yapıldı ama KDV`yi, SGK primlerini, muhtasar vergileri gibi vergi ödemelerinin ötelenmesini bekliyoruz. Millet kredi bulamıyor, finans pahalı. `Vade uyumsuzluğuna bir nefes verin` dedik olmadı, bunu bekliyoruz`` diye konuştu.
    
KDV İNDİRİMİ VE 1 MAYIS`IN TATİL İLAN EDİLMESİ
    
Bazı sektörlerdeki KDV indirimi ile ilgili hükümete teşekkür eden Boydak, ``Yalnız bu sürecin en azından yıl sonuna kadar sürmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşaat malzemeleri, güneş enerji sistemleri, demir ve çimento sektöründe de KDV indirimine ihtiyacımız var. Bu sektörleri canlandırabilirsek Türkiye daha rahat nefes alır`` dedi.
Boydak, TBMM`de Sendikalar Kanunu ile ilgili bir düzenleme olduğunu dile getirerek, bu taslaktaki hususların yüzde 50`sinin bile gündeme gelmesinin iş barışında sorunlar ortaya çıkaracağını savundu.
İktidar ve muhalefetin de bu tür konularda popülist bir yaklaşım içinde olduklarına öne süren Boydak, sözlerine şöyle sürdürdü:
``1 Mayıs`ın tatil olması için birileri seçim meydanlarında söz verdi. Biz bir kanunu 2 yılda çıkaramıyoruz ama oy gelecek hesabıyla hem iktidar hem de muhalefet hemen bir araya gelip 3 gün sonrasını tatil yapıyor. Oysa ki bu düzenleme müzakere edilerek, konuşulmalıydı. Elbette biz de `Dayanışma ve Emek Günü`ne saygılıyız ama alelacele kanun çıkarılması bizi hayretler içinde bıraktı. Bizim meselelerimize baktığımızda baya geciken işlerimiz var. Sendikalar Kanunu ile ilgili de kesinlikle bizim meslek örgütlerimizin görüşleri alınmadan, alelacele bir kanun çıkarılması Türkiye`nin iş barışına ciddi sekte vurur. Aklı selim biçimde, nasıl ki temel meselelerimizde sendikalarımızla bir araya gelip konuşuyoruz. Bu konuları da müzakere etmeden meclisin gündemine getirmemek gerekiyor. Bu konuda milletvekillerimize güveniyoruz. Özellikle Kayseri milletvekillerimizin bu konudaki hassasiyetini de biliyoruz.`` 
     
 
http://www.haberortak.com

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2009, 18:27
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler