İnşaat malzemesi satıcıları TOKİ’nin sosyal projelerde faaliyet göstermesini istedi

TOKİ`DEN TALEP

İnşaat malzemesi satıcıları TOKİ’nin sosyal projelerde faaliyet göstermesini istedi

     


İnşaat malzemesi satıcıları, orta düzeyde inşaat yapan firmaların zor durumda bırakılmaması için, TOKİ’nin asıl amacı olan sosyal projelerde faaliyet göstermesi istedi. İnşaat Malzemesi Satıcıları ayrıca, TSE tarafından denetlenmeyen 230 ürünün de yarattığı haksız rekabetin önlenmesi için denetime tabi tutulması gerektiği vurgulandı.

1. İnşaat Malzemesi Satıcıları Zirvesi Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu (TİMFED) organizasyonunda, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) katkılarıyla, Ankara’da gerçekleşti. Sektör sorunlarının ele alındığı zirvenin ardından sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgede, “TOKİ’nin orta düzeyde inşaat yapan firmaları zor durumda bırakmaması için, asıl amacı olan sosyal projelerde faaliyet göstermesi konusunda yetkili mercilere baskı oluşturulması gerektiği kaydedildi. TOKİ işini alan müteahhidin, bir takım işleri malzeme alımı ile birlikte taşerona devretmesi ve bu malzeme alımını gerçekleştiren taşeronların, malzemelerle ilgili ödemesini yapmaması durumunda, TOKİ’nin ve müteahhidin borcu kabul etmemesinin açtığı yaraların, sarılması için çalışmalar yapılması gerektiği belirtilen bildirgede, TOKİ ve diğer projelerde malzeme tedarikinin direkt fabrikalardan yapılmasının inşaat malzemesi satıcılarına darbe vururken üretici–bayi ilişkilerini de zedelediğine değinildi.

Üreticinin tedarikçiye, tedarikçinin üreticiye ihtiyaç duyduğunun unutulmaması vurgulanan Bildirgede, “İki sektör paydaşının birlikteliğine verilen zarardan dolayı bu gibi çalışmalardan vazgeçilmelidir” denildi.

HAKSIZ REKABETİ ÖNLEMEK İÇİN DENETLENMEYEN 230 ÜRÜN DENETİME TABİ TUTULMALI
Farklı kalitedeki ürünlerin aynı standart belgesine sahip olmasının özellikle imalat sanayinde haksız rekabete yol açtığı belirtilen Bildirgede, “Ancak, daha iyi bir planlama ile mamullerin imalat aşamasında değil, sunulduğu pazardan temin edilerek teste tabi tutulması gerçekçi sonuçlar doğuracaktır. Bu konuda Ulusal Standart Kurumumuz TSE, uygulamalarını güncellemelidir. TSE tarafından denetlenmeyen 230 ürün, haksız rekabeti önlemek için denetime tabi tutulmalıdır” ifadesi kullanıldı. Bildirgede, dernekler, ticaret odaları bünyesinde, standardizasyon ve denetim kurulları oluşturması gerektiği kaydedildi.

KDV VE PİRİM ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ
Yüzde 18 KDV oranının, özellikle inşaat sektöründe kayıt dışılığa ve haksız rekabete sebep olduğu belirtilen Bildirgede, oranın daha alt seviyelere çekilerek denetimlerin arttırılması gerektiği ifade edildi. Bildirgede, “SSK primlerinin yüksek olması ve bildirimsiz işçi çalıştırma, sektörün en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Bu sorunun önüne geçebilmek için prim oranları düşürülmeli ve bildirim yükümlülüğüne kolaylık getirilmelidir” denildi.

AVM’LER İLE İLGİLİ YASA YÜRÜRLÜÐE KONULMALI
Eşit metrekarelerdeki inşaatlara farklı belediyelerde çıkartılan vize ve harç bedellerinin gözden geçirilmesi ve aradaki farklılıkların ortadan kaldırılması belirtilen Bildirgede, “AVM’ler ile ilgili yasa yürürlüğe konularak, 400 metrekare üzerindeki yapıların şehir merkezlerinde bulundurulmasına engel olunmalıdır” ifadesi kullanıldı.

ÖÐRENCİLERİN STAJ SÜRELERİ 2-3 YILA ÇIKARILMALI
Bildirgede ayrıca şu noktalara dikkat çekildi:
“İnşaat malzemesi satıcılarının, ortaklık kültürünü geliştirerek birlikte hareket etmesi için ‘büyük olsun bizim olsun’ mantığını benimsenmeli. Dağıtım kanalları olarak ticaret anlayışımızda değişiklikler yapmalı, tüketicilerin zamanlarını en verimli şekilde kullanacakları yapılar oluşturmalı. Meslek liselerindeki öğrencilerin staj süreleri 2 hatta 3 yıla çıkartılmalıdır.”(ANKA) 
 
Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-


 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2010, 13:30
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler