İlk yeşil okullar geliyor

YEŞİL OKULLAR GELİYOR

İlk yeşil okullar geliyor
Satınalma Zirvesi

İstanbul İl Özel İdaresi, geri dönüşüm, enerji dostu çözümler geliştirmek ve kamusal bilinci artırmak amacıyla `Yeşil Okullar` projesini başlattı. Okullarda karbon salınımını azaltarak, karbon ayak izi ölçümü dönemini başlatan `Yeşil Okullar` projenin ilk uygulaması, Bayrampaşa ve Sultanbeyli`deki pilot okullarda yapılacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen ve 10 ay sürecek projede, Bayrampaşa ve Sultanbeyli`de seçilen 2 pilot okulda yapılacak modifikasyonlar sonunda aydınlatma, iklimlendirme (ısı transferi) ve su kullanımı konusunda verim düzeyinin yüzde 20 artırılması hedefleniyor. Pilot uygulama kapsamında okullarının ne kadar enerji tasarrufu yaptığını yaklaşık 2 bin 500 öğrenci yakından gözlemleyebilecek.

40 kişiye bina yöneticisi eğitimi, 1000 öğretmene öğretmen eğitimi, 6 bin öğrenciye geri dönüşüm eğitimi verilecek proje kapsamında düzenlenecek `Yine Yeni Yeniden Kullan` yarışması ise Bayrampaşa’daki öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden kullanılabilir eşya üretmesini sağlayacak.

İstanbul`da her yıl 10 okulun projeye dahil edilmesi amaçlanıyor.

Tüm çevre haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 07:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler