Global pazarın güçlü Türk oyuncusu olacağız

Bu yıl yeni fabrikalarının açılışını gerçekleştiren Arma Kontrol, yaptığı yatırımla üretim kapasitesini yüzde 70 artırdı. İhracat pazarını geliştirmeyi amaçlayan markanın CEO’su Koray Kartal, geçiş kontrol sistemleri sektöründe global pazarın güçlü Türk oyuncusu olacaklarını açıklıyor.

Global pazarın güçlü Türk oyuncusu olacağız
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’nin ve dünyanın araç geçiş kontrol sistemleri sektöründe faaliyet gösteren öncü markaları arasında yer alan Arma Kontrol’ün çalışmalarını, CEO Koray Kartal ile konuştuk. 

Arma Kontrol’ün çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

2006 yılında sektöründe dünya markası olma vizyonuyla kurulan Arma Kontrol bugün Türkiye’nin ve dünyanın araç geçiş kontrol sistemleri sektöründe faaliyet gösteren öncü markaları arasında yer alıyor. Kurulduğumuz günden itibaren Ar-Ge çalışmalarına ve yerli üretimin gücüne inanarak araç geçiş kontrol sistemleri alanında üretici firma pozisyonuyla faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Yaklaşık 12 yıllık serüvenimizde Türkiye’de ve yurt dışında 3000’den fazla projeyi hayata geçirdik. Road Blocker ve Mantar Bariyer ürünlerimizle uluslararası güvenlik sertifikalarını alan ilk ve tek yerli firma olmamızın sağladığı avantajla ihracat hacmimizi artırdık. Bugün dünyanın farklı bölgelerinde bulunan 45 ülkesinde Arma Kontrol ürünlerini görebilirsiniz. Başarımızın sırrını Ar-Ge’ye verdiğimiz değerle eş tutuyoruz. İhtiyaca özel olarak tasarlayabildiğimiz yenilikçi ürünlerimizi deneyimli kadromuzla müşterilerimize sunuyoruz. Ürünlerimizi dünya standartlarına uygun kalite belgeleriyle sunarak büyük kurumsal firmaların yanı sıra uluslararası firmaları da referanslarımız içine katarak büyüyoruz. Anti Terör Bariyer Sistemleri ve Otopark Sistemlerindeki zengin ürün portföyümüzle müşteri odaklı bir hizmet anlayışı yürütüyoruz. Kollu Bariyer, Mantar Bariyer, Road Blocker, Kayar Yapı ve Motorları, Yer Tuzakları, Otopark Geçiş Sistemleri, Kişisel Otopark Direkleri, Trafik Ekipmanları, Turnikeler gibi farklı ürün kategorileriyle hizmet veriyoruz. Verdiğimiz hizmeti ürünlerimizin estetik görünümü, dayanıklılık düzeyi, sahip olduğumuz uluslararası standartlardaki kalite belgeleri ve sertifikalarımız ile destekliyoruz.

Anti Terör Mantar Bariyer ürününüzün özellikleri nedir?

İtalya’da gerçekleşen çarpışma testleri sonucunda Anti Terör Mantar Bariyer ürünümüz, uluslararası geçerliliğe sahip olan ve en üst seviye güvenlik sağlayan ürünlere verilen P1 seviyesi sertifikayla sağlamlığını ispat etti. En sert darbelere ve her türlü hava koşuluna karşı yüzde 100 dayanıklılığa sahip Anti Terör Mantar Bariyerlerimiz, Avrupa normu 304 kalite ve ileri teknoloji paslanmaz çelik borular kullanılarak üretiliyor. Yükseltme ve alçaltma işlemlerinin kart okuyucu, uzaktan kumanda, parmak izi tanıyan biyometrik okuyucular, otomatik plaka tanıma sistemi veya basit bir kontrol düğmesi gibi giriş kontrol sistemleri aracılığıyla kontrol edilebilen ürünümüze manyetik loop dedektörler, fotoseller, yanıp sönen ışıklar veya kırmızı yeşil trafik ışıkları da kolaylıkla eklenebiliyor. Anti Terör Mantar Bariyerler ürünlerimiz; 273 - 300 - 323 mm çaplarında, 900 - 1100 mm uzunluğunda, 3 -5- 7 mm et kalınlıklarında, 304 – 316 paslanmaz malzemeden üretilerek hareketli kısımları elektrostatik toz boya ile boyanıyor. 7-9 saniye gibi bir sürede açılıp kapanabilen ürünümüz, 2 saniye gibi çok kısa bir sürede de acil kalkış imkanı sunuyor. Elektrik kesintilerinde ise akü desteği ile kullanılabiliyor. Her coğrafyada ve mevsimde kullanılabilen Anti Terör Mantar Bariyer ürünümüz, -25 °C / +50 °C gibi çok yüksek ve çok düşük sıcaklık aralıklarında tam performansla çalışıyor. 

Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz?

Konut, köprü ve tünel girişleri, alışveriş merkezleri, oteller, kamu binaları, askeri tesisler, karakollar, elçilik binaları gibi güvenliğe ve araç geçiş güvenliğine ihtiyaç duyan tüm yapılara ihtiyaçları çerçevesinde projeler geliştirerek teslim ettik. Dünyada Asya’dan Latin Amerika’ya kadar 45 farklı ülkeye Türk mühendislerimizle geliştirerek ürettiğimiz ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Referanslarımız içinde özel sektörden Türk Hava Yolları, Türk Telekom, Vakko; kamu kuruluşlarından Çapa Tıp Fakültesi, Beşiktaş Belediyesi, Dolmabahçe Sarayı gibi projeler bulunuyor.

Sektörünüzdeki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz?

Arma Kontrol olarak faaliyet gösterdiğimiz araç/yaya geçiş kontrol sistemlerinin Türkiye’de sektör haline dönüşmesi aslında çok eskilere dayanmıyor. Özellikle gelişen site hayatı, hızla sayısı artan alışveriş merkezleri ile sektörümüz son 10 yılda büyük ilerleme sağladı. 2009 yılı aslında sektörümüz için kapasite ve üretim anlamında geçiş yılı olarak değerlendirilebilir. 2009 yılında araç/yaya geçiş kontrol sistemlerinin içerisinde bulunduğu güvenlik sektörünün yaklaşık büyüklüğü 1 milyar TL seviyelerindeydi. Bugün geldiğimiz noktada ise gelişen pazarın ve teknolojik yatırımların etkisiyle araç/yaya geçiş kontrol sistemleriyle birlikte güvenlik sektörü toplamda yaklaşık 20 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Güvenlik sektörü sürekli gelişiyor ancak halen sektörün daha fazla gelişmeye ve standartlarını artırmaya ihtiyacı var. İnsan hayatıyla bu denli bütünleşik olan bu sektörde, geniş bir perspektifle güçlü çözümler sunarak güvenlik ihtiyaçlarını çağın gerekliliklerine göre karşılamak önem arz ediyor.

Bu yıl için hedef ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?

2018 yılından beklentimiz büyük. Bu yıl yeni fabrikamızın açılışını gerçekleştirdik. Yaptığımız yatırımla üretim kapasitemizi yüzde 70 artırdık. Hali hazırda ciromuzun yüzde 50’si seviyelerinde hacim tutan ihracat rakamlarımızı 2018 yılında çok daha yukarı taşımayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayısını 45 ülkeden 90 ülkeye çıkararak, geçiş kontrol sistemleri sektöründe global pazarın güçlü Türk oyuncusu olacağız. 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 18:24
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını