Fikirtepe`de binalara 80 metre sınırı

BİNALARA 80 METRE SINIRI

Fikirtepe`de binalara 80 metre sınırı
Satınalma Zirvesi

Sofya Belediye Başkanı’nın davetlisi olarak bir günlük bir ziyaret için Başakşehir ve Sultanbeyli Belediye Başkanlarıyla birlikte Bulgaristan’a giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda kentsel dönüşüm projesi ile ilgili soruları cevapladı.

Kadir Topbaş bir gazetecinin “İstanbul için 100 milyar dolarlık bir kentsel dönüşüm projesinden bahsediliyor. İlk etapta dört ilçenin adı geçiyor ve Nisan ayında Başbakan tarafından da temeli atılacak deniliyor. Bu konuda ne söylersiniz? “ şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı:

“İstanbul’da maalesef çarpık yapılaşma ve düzensiz gelişme var. Tabi bahsedilen bu dört ilçeden Avcılar ve Küçükçekmece gibi ilçeler öncelikli olarak riskli binaların olduğu bölgeler. Tüm ilçelerde esasında bu çalışmalar yapılacak. Burada 100 milyar dolarları geçecek meblağlara ulaşacak çalışmalar yapılacak. Bu çok büyük bir proje.

Biz artık İstanbul’un afetlerle bir tehdit altında olmasını kabul etmiyoruz. Yerel yönetimlerle ciddi bir işbirliği içinde çalışmaktayız. İstanbullular da şimdiye kadar hiç olmadığı kadar bu kentsel dönüşüme hazır. Beraber hareket etmek istiyorlar ve bu riski ortadan kaldırmaya arzulular. Buna siyasetin ötesinde diğer siyasi partiler de destek vermektedir. Zaten Ümraniye, Küçükçekmece ve Esenler de zaten lokal olarak çalışmalara başladık.

Özellikle Fikirtepe’yi dile getirmek istiyorum. Orada yüksekliklerle ilgili bir düzenleme kararı aldık. Burada da maalesef araziyi kirleten ve yanlış propoganda yapan birileri ortaya çıktı. Biz orada verdiğimiz imar haklarını hiç bir şekilde vatandaşa kaybettirmeyeceğiz. Özellikle de bina yüksekliklerine de 80 metre gibi bir sınırlama getiriyoruz.

Bu da vadiden tepe kadar her parselde yapılacak. Yapılarda alacakları imar izinleriyle birlikte 80 metre yüksekliğe kadar binalarını yapabilecekler. Fikirtepe bir modeldir. Başka yerlere örnektir. Önemli bir adımdır. Fikirtepeliler burada rahatsız olmasınlar. Biz bu konudaki adımlarımızın ne kadar sağlam attığımızın farkındayız.

Hiçbir endişe olmasın. Çünkü bazı yüklenici müteahhit firmalar "Efendim imar değişiklikleri oluyor. Sizinle yaptığımız anlaşmaları bozmak istiyoruz. Daha az haklarla görüşelim oturalım" diye bir takım ifadeler kullanıyorlarmış Hayır biz hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Aynı şekilde devam edecekler."

İstanbul’a sadece ulaşıma 10 milyar Euro harcadık

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Bazı projelerde onay veren iki kişinin UNESCO üyesi olmadığı ve bu şahısların belediye ile iş yaptığı şeklinde olduğu iddiaları var. Ne diyorsunuz sorusuna ise “ Bunlar iddia. UNESCO bize proje yapmadı. Böyle bir talebimiz de olmadı. UNESCO zaten proje yapmaz. Bir değerlendirme kuruludur. 2012 itibaren sistemi göreceğiz. 2013’te de açılışı yapacağız. 19 yıl gecikmiş. Bir 19 yıl daha geriye attırabilir miyiz diye çırpınanlar var. 2014 yılında bizim metro ve raylı sistemlerimizi günde 4 milyon 950 bin kişi kullanacak. Şu anda 1 milyon 370 bin kişi kullanıyor. Biz ulaşım sistemi çözülsün diye uğraşıyoruz. Birileri de durdurmaya çalışıyor. İstanbul’a sadece ulaşıma 10 milyar Euro harcadık" dedi.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2012, 17:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler