banner1339
x

Enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaracak yatırımlar yaptı

Devreye giren ERP yönetmeliğini işaret ederek Vaillant Türkiye olarak üç yıldır Avrupa ile eş zamanlı olarak yeni döneme hazırlandıklarını belirten Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, hem doğayı koruma anlayışları hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yaptıklarını açıklıyor.

Enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaracak yatırımlar yaptı
Endüstri 40 Zirvesi

Vaillant sağlam adımlarla başarısını arttırmaya devam ediyor. İlk yedi ayda yakaladıkları büyüme rakamıyla 2020 için koydukları iki kat büyüme hedefine doğru, kararlı adımlarla ilerlediklerini açıklayan Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, sorularımızı cevapladı.

Vaillant’ın bu yıl gündeminde hangi çalışmalar, yenilikler var?
144 yıllık bir şirket olarak kuruluşumuzdan bu yana ürünlerimizdeki üstün mühendislik, teknoloji ve kalitenin yanı sıra sektördeki eşsiz yapılanmamız ile tüketici nezdinde fark yaratıyor, güçlü ve tecrübeli iş ortaklarımız ile yola devam ediyoruz. Bu yıl sektörümüzde olduğu gibi bizim de en önemli gündem maddemiz 21 Nisan’da devreye giren ERP yönetmeliği. Vaillant olarak 2015 yılından bu yana süreci Avrupa’da deneyimleme şansı bulduk. Vaillant Türkiye olarak üç yıldır Avrupa ile eş zamanlı olarak yeni döneme hazırlandık. Ürün gamımıza bu yönde yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye’de bu geçiş sürecine en hazır markalardan biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Ürün gamımızın yanı sıra Türkiye genelindeki iş ortaklarımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla da her noktada bu sürece hazır hale geldik.  2018 yılının ilk yedi ayında kaydettiğimiz, bir önceki yıla göre yüzde 54 oranındaki büyüme geride bıraktığımız üç yılda çok doğru adımlar attığımızı bize gösterdi. 

Enerji verimliliği konusunda sağladığınız avantaj nedir?
ERP’ye hazırlık döneminde iş ortaklarımızı enerji bayiliği konseptimiz kapsamında enerji danışmanlığına hazırladık. Türkiye’nin değişik bölgelerinde eğitimler vererek, yüzlerce sektör oyuncusunu konuyla ilgili bilgilendirdik. “Yeşile Giden Yol” sloganı ile Vaillant, enerji verimliliğine yönelik geniş ürün gamı ile özellikle yüksek verimli yoğuşmalı ısıtma sistemleri ve bu sistemlere akıllı kontrol sistemi ile entegre olabilen güneş enerjisi, ısı pompaları ile tüketicilere özel çözümler sunuyoruz. Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yaptık. ecoTEC Plus, ecoTEC Pro ve ecoFITStart’dan oluşan yoğuşmalı kombi ailemizi ecoTECPure ürünü ile genişleterek tüketicilerimizin yoğuşmalı kombi alternatiflerini artırdık. Bu yıl Vaillant Group içerisinde seçili ürünlerimizde uygulanan Green IQ felsefesi ile tasarlanmış ürünlerimizle yoğuşmalı ürün ailemizi daha da genişlettik. Green IQ konsepti kapsamında tasarlanan Green IQ ecoTECExclusivemultiyoğuşmalı kombimizi Mayıs ayında piyasaya çıkarttık.

Vaillant’ın hedef ve planlarını öğrenebilir miyiz?
Vaillant’ın en önemli gücü, yenilikçi ürün gelişimine olan yatırımlarıdır. İlk yedi ayda yakaladığımız büyüme rakamlarımızla 2020 için koyduğumuz iki kat büyüme hedefimize doğru, kararlı adımlarla ilerliyoruz. Vaillant Group olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanmış bir firmayız ve bu ürünlerin gelecekte tüketiciler için yeni trendler yaratacağı bilinci ile Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz ve büyük yatırımlar yapıyoruz. Enerji verimlilik yasalarına uyum süreci üretim trendini daha verimli cihazlara doğru yöneltirken, çevre ve enerji verimliliği konusunda kullanıcılarda artan bilinç, yoğuşmalı kombilere olan talebi de hızla artırıyor. Bunların yanı sıra, dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak ısıtma sektöründe de dijital ürünlerin payı artış gösteriyor ve sektör trendlerinde belirleyici rol üstleniyor. Vaillant olarak hem doğayı koruma anlayışımız hem de dijitalleşen dünyayla aynı doğrultuda ilerleyerek enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkaran ürünlere yatırım yapmayı sürdüreceğiz.

21 Nisan'da ülkemizde de uygulanmaya başlanan ErP Yönetmeliği ‘nin sektöre etkisi nasıl olacak sizce?
Daha yüksek verimli ve daha düşük emisyonlu cihazların kullanımlarını zorunlu hale getiren ErP regülasyonu ile sistem kurulumlarında yenilenebilir enerji kaynaklı ürünlerin (ısı pompası, güneş enerjisi gibi) ve akıllı kontrol tertibatlarının kullanımının da önemi arttı. ErP geçişiyle birlikte artık konvansiyonel ürünler yerlerini tamamen enerji tasarrufu sağlayan yoğuşmalı ürünlere bırakacaktır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre; 2016 yılında Türkiye’nin toplam doğalgaz ithalatı 16 milyar dolar. Bu tutarın yüzde 25’inin hane halkı tarafından evlerde kullanıldığı öngörülmektedir. Hermetik baca teknolojisi ile ortam havası yerine dış havayı kullandığı için daha güvenli olan, daha düşük Nox seviyesi ile çevre dostu olan yoğuşmalı kombi ve akıllı oda termostatı kullanıldığında, evin izolasyon ve coğrafi konumuna göre yüzde 25-35’ e varan doğalgaz tasarrufu sağlanabiliyor. Bu da, hane başına ısıtma giderinin yıllık 500 TL civarında düşmesi anlamına geliyor. ErP yönetmeliği doğrultusunda, teorik olarak tüm haneler yoğuşmalı kombi ve akıllı oda termostatı kullanırsa, Türkiye'nin yıllık 1 milyar dolarlık enerji harcamasının içeride kalmasını bekliyoruz. Ayrıca enerji verimliliği konusunda toplumda istenen hızda bilincin artması ve enerji verimliliğinin tüketici açısından benimsenmesi amacıyla enerji verimliliğini artıran yenilenebilir enerji kullanımını özendirici teşvik uygulamaları hayata geçirmenin hem ekonomimiz hem de ekosistem için faydalı olacağını düşünüyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 22:27
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını