Dünyanın en büyük 10. havaalanını yapacak

POLİMEKS`TEN BÜYÜK PROJE

Dünyanın en büyük 10. havaalanını yapacak
Satınalma Zirvesi

Dünyadaki en büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip ülkelerin başında gelen Türkmenistan’ın altyapı projelerinden aslan payını Türkiye almaya başladı. Doğalgaz boru hatlarından havaalanlarına, otoyollardan limanlara kadar milyar dolarlık projelere başlamayı planlayan Türkmenistan’da dünyanın 10. büyük havalimanı projesini ise Türk şirket Polimeks yapacak. Toplam 2 milyar dolarlık proje, 2017’de yapılacak olan Asya Olimpiyatları’nın Türkmenistan’ın kazanması üzerine planlandı. Havalimanı inşaatına 2013 yılında başlanacak ve 2016’da bitirilecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı forumda konuyla ilgili veren Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz “Projeye 2013 yılında başlanacak ve 2016 yılında bitecek çünkü 2017’de Asya Olimpik Evi Türkmenistan seçildi ve orada büyük bir olimpiyat köyü yapılıyor yine bir Türk firmamız tarafından. Bu nedenle oraya büyük bir havalimanı gerekiyordu” diye konuştu. Polimeks İnşaat Başkanı Erol Tabanca da, projeyi kendilerinin yapacağını belirterek “Cumhurbaşkanı Muhamedov’la henüz anlaşma imzalamadık. Ön protokol imzalandı, bekliyoruz” diye konuştu.

Türkmenistan’da zirveye oturdu

TÜRKİYE ile Türkmenistan’ın ticaret hacminin her yıl ortalama yüzde 25 oranında arttığını belirten Sefa Gömdeniz, Türkmenistan’ın başladığı ‘çok büyük bir kalkınma’ hamlesiyle bu rakamların daha yukarı çıkacağını belirtti. Türkmenistan’daki inşaatların yüzde 70’ten fazlasını Türk şirketlerin yaptığını belirten Gömdeniz “Türkmenistan’la 25 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştık. Türk müteahhitleri bu ülkede bir numaraya oturdu” dedi.

Tüm inşaat haberleri için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2012, 11:00
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler