DAİKİN TÜRKİYE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, performanslarına ilişkin açıklamalarda bulundu, gündemi değerlendirdi.

DAİKİN TÜRKİYE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR
Endüstrideara

Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, 2020 cirolarının 2 milyar 836 milyon TL olduğunu ve geçen yılı 5 milyar TL'nin üstünde kapatacaklarını düşündüklerini belirtti. Önder, "2025 yılında 750 milyon avro ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun 420 milyon avrosunun ihracattan gelmesini hedefliyoruz." diye konuştu.

"FABRİKA YATIRIMLARIMIZ 154 MİLYON DOLARA ULAŞTI"

Çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıda değerlendirmelerde bulunan Daikin Türkiye CEO'su Önder, pazara girdiklerinde 220 milyon TL olan cironun bugün 5 milyar TL'ye ulaştığını söyledi.

Firmalarının yatırımlarını aralıksız sürdürdüğünü kaydeden Önder, 2021'e kadar 101 milyon dolar tutarında fabrika yatırımı yaptıklarını, 2021'de ise fabrika için 53 milyon dolarlık ilave yatırım gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Önder, 105 bin metrekare kurulu alana sahip üretim tesisine, 2021'de 58 bin metrekare daha ilave ettiklerini ifade ederek, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Toplam fabrika yatırımlarımızın bedeli 154 milyon dolara ulaştı. Tabii bu, ciroyu da etkiliyor. 2020 ciromuz 2 milyar 836 milyon TL oldu. 2021 yılını 5 milyar TL'nin üstünde kapatacağımızı düşünüyoruz. Avro bazlı değerlendirdiğimizde de 2020 yılını 334 milyon avro ile kapatmıştık. Bu yılı da 414 milyon avro ile kapatmayı öngörüyoruz." 

"ÜRÜN SATMAKTAN ZİYADE TEDARİK SORUNU VAR"

Ciro hedeflerinden de bahseden Hasan Önder, 2025 yılında 750 milyon avro ciroya ulaşmayı amaçladıklarını, bunun da 420 milyon avrosunun dış satımdan gelmesini hedeflediklerini bildirdi.

Katma değer yaratmayı sürdüreceklerinin altını çizen Önder, "Döviz dalgalanmaları var, yüksek enflasyon olacağını düşünüyoruz ama 2-3 ay içinde durulacaktır. Tüm dünyada enflasyonist baskı var. Bunun en ciddi etkisi ise tedarik, ham madde ve lojistik fiyatlarındaki artış. Şu anda ürün satmaktan çok tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Önümüzdeki 1-2 yıl için aynı şekilde devam edecek ancak yeni açılacak fabrikalarla bu sorunlar çözülecek. Daikin Türkiye olarak daha planlı gittik ve tedarik ile ilgili tedbirler aldık. Farklı bölgelerden tedariklerimizi karşıladığımız için tedarik zincirimizde bir kırılma yaşanmadı. Bu zincirdeki kırılmayı önceden öngördüğümüz için stoklu çalıştık." ifadelerini kullandı.

"ISI POMPASI VE HAVA TEMİZLEME CİHAZLARI ARTACAK"

Kombilerde üst segment, klimalarda ise orta segment ürünlere yönelim olduğunu aktaran Önder, "Artan villa ve müstakil ev talebinin ısı pompası satışlarını da artıracağını öngörüyoruz. Pandemiyle birlikte doğru iç ortam havası için hava temizleme cihazları alanında da artış var ve bunun daha da büyümesi öngörülüyor." diyerek konuşmasını tamamladı. (AA)


 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 08:41
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını