Çankaya Üniversitesi öğrencileri TOKİ evlerini inceledi

TOKİ EVLERİNE İNCELEME

Çankaya Üniversitesi öğrencileri TOKİ evlerini inceledi

 

Çankaya Üniversitesi iç mimarlık öğrencileri Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Mamak Yatıkmusluk bölgesindeki konutlarda yaptığı incelemede maliyeti yükseltmeden alınacak küçük önlemlerle, yaşam kalitesinin artırabileceğini belirtti.

TOKİ’den yaptığı yazılı açıklamaya göre, Çankaya Üniversitesi’nde öğrenim gören bir grup İç Mimarlık öğrencisi TOKİ tarafından Ankara-Mamak’ta yapımı tamamlanan konutlarda incelemelerde bulundu. Açıklamada, Yatıkmusluk bölgesindeki konutlar hakkında bir rapor hazırlayan öğrencilerin 4 ana başlık üzerinde yoğunlaştığı belirtildi. Açıklamada, Mamak-Yatıkmusluk bölgesindeki TOKİ konutlarında oturan 54 aileyle görüşen öğrencilerin, maliyeti yükseltmeden alınacak küçük önlemlerle, yaşam kalitesini artıracağı yeni mekanların otaya konulabileceği sonucuna vardıkları belirtildi.

TÜRKİYE’DE DAR GELİRLİLERE YÖNELİK MİMARİ ÇÖZÜMLEMELER ÇOK SINIRLI

Açıklamaya göre, öğrenciler tarafından yürütülen çalışma hakkında bilgi veren İç Mimarlıkta Kullanıcı İhtiyacı ve Memnuniyeti dersi sorumlusu ve proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ezgi Kahraman’ın, benzer bir çalışmayı geçen yıl Kuzey Ankara Kentsel Yenileme Projesi için yaptıklarını, Türkiye’de dar gelirlilere yönelik mimari çözümlemelerin çok sınırlı olduğunu kaydetti. Kahraman, “Çalışmalarımızı; modern tasarım, sedirli tasarım, minimal tasarım ve klasik tasarım olmak üzere 4 ana başlık altında topladık. TOKİ tarafından, özellikle gecekondu ve kentsel dönüşüm projelerinde söz konusu önerilerin uygulamaya konulması geçiş süreci yaşayan insanların rahat etmesini sağlayacaktır” dedi.

KALİTEDEN VE SAÐLAMLIKTAN TAVİZ VERMEDEN EN AZ MALİYETLE KONUT ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Öğrencilerin iç mimariyle ilgili önerilerini değerlendiren TOKİ Başkan Yardımcısı Ayşe Çalkan da TOKİ’nin öncelikli amacının dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirtti. Vatandaşın alım gücünü aşmaması için konut fiyatlarını olabildiğince aşağıya çekmeye çalıştıklarını dile getiren Çalkan, “Kaliteden ve sağlamlıktan taviz vermeden en az maliyetle konut üretmeye çalışıyoruz. TOKİ olarak, müşteri memnuniyeti esasına dayalı olarak konutlarımızda günün şartlarına uygun yenilikler yapıyoruz. Öğrencilerimizden gelen bu önerileri de dikkate alarak yeni projelerde uygulamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.(ANKA)

Tüm İnşaat Sektörü haberleri için -tıklayın-

Son Dakika haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2010, 08:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler