AVRUPA OPERASYONLARININ ÖNEMLİ ÜSSÜ İSTANBUL OLDU

ABD’nin en büyük yüklenici inşaat firmalarından olan Turner Construction, Avrupa operasyonlarını İstanbul’da açtığı bölgesel merkezden koordine etmeye başladı. Şirket Avrupa’da şu ana kadar inşaat hacmi 7 milyar doların üzerindeki projeleri yönetti.

AVRUPA OPERASYONLARININ ÖNEMLİ ÜSSÜ İSTANBUL OLDU
Endüstri 40 Zirvesi

ABD’nin en büyük yüklenici inşaat firmalarından olan Turner Construction, Avrupa’daki operasyonlarını 2000 senesinde İstanbul’da açtığı bölgesel merkezden koordine ediyor. Amerika dışında proje, inşaat, kalite kontrol yönetimi hizmetlerini sağlayan şirket, Avrupa’da bugüne kadar inşaat hacmi 7 milyar doların üzerindeki bölgesel projeleri yönetti. Turner Ülke Direktörü Mehmet Sami Kılıç, Türkiye'de aktif olarak proje yönetimi yapan, ayrıca finans kuruluşları için de inşaat projelerini takip eden profesyonel bir firma olduklarını belirtti.

İnşaat sektörünün ülkemizde büyük bir pazar olmasının, Türkiye pazarına girme sebeplerinin başında geldiğini söyleyen Mehmet Sami Kılıç, jeopolitik konumu, yetişmiş iş gücü, genç nüfusu, iş potansiyeli gibi avantajlarıyla Türk pazarını yabancı yatırımcının kaybetmek istemediğini açıkladı. Mehmet Sami Kılıç, bölgeler arası köprü konumuyla da İstanbul’un diğer bölgeleri yönetmede önemli avantajlar sağladığını belirtti.

DENEYİMİNİ TÜRKİYE’YE TAŞIDI

Turner Türkiye Direktörü olan Mehmet Sami Kılıç, “Ancak Türkiye’de inşaat sektörü ne kadar büyük de olsa, yeniliğe de o kadar kapalı. Dolayısıyla teknoloji halen tam olarak kullanılamıyor, biz bu alandaki uluslararası köklü tecrübemizi ülkemize taşımayı hedefliyoruz.” dedi. İnşaatta teknolojinin ilerlemesinin bu piyasaya renk ve verimlilik getireceğini belirten Kılıç, “Proje yönetimini teknolojik yardımlar kullanarak gerçekleştiriyoruz. Vaktin inşaat sürecinde önemli olduğunun farkındayız ve inşaat sektörünün verimli ilerlemesine yalın inşaat yöntemleriyle çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni inşaat teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasındaki başarılarıyla tanınan Turner, gökdelen inşaatlarında çelik kullanımının öncüleri arasında yer almaktadır. Büyük ve kompleks projeleri başarılı bir şekilde teslim etmesi ile bilinen Turner Construction, ABD Yeşil Bina Konseyi’nin (U.S. Green Building Council) kurucu üyesi olarak, çevreye duyarlı bina yapımlarında öncüdür. Bunun yanı sıra ülkemizde de çevreye duyarlı binalar konusuna katkısını sürdürmek için Mehmet Sami Kılıç, Türkiye'de de ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir. Şirket, endüstriyel tesis, otel, konut, ofis, yüksek bina, okul, hastane, stadyum, sosyal ve kültürel merkezler gibi çok sayıda proje geçmişine sahiptir.

FİNANSMAN TARAFINA ODAKLANILMALI

İşveren adına tüm inşaat sürecini yönettikleri proje yönetim hizmetiyle sektöre nefes olduklarını söyleyen Turner Turkiye Direktörü Mehmet Sami Kılıç, projelerini başarıya götürmek isteyen yatırımcıların, tüm efor ve enerjisini inşaat süreçlerine harcamasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Kılıç, “İşveren/yatırımcılar, enerjisini projenin satış-pazarlaması, finansmanı gibi işlere harcamalı, proje yönetimini de profesyonel şirketlere bırakmalı.” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 18:12
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını