banner1322
x

YENİ OSB’LERDE FABRİKA YANGINLARI YTONG İLE BİTİYOR

Fabrika inşaatlarının hızla tamamlanmasını sağlayan, ısı yalıtımı ve yanmazlık özellikleriyle öne çıkan Ytong Panel ürünleri yeni OSB yatırımlarında sıklıkla tercih ediliyor.

YENİ OSB’LERDE FABRİKA YANGINLARI YTONG İLE BİTİYOR
Enerji Zirvesi

Son dönemde endüstriyel tesislerde patlama ve yangın sayısında artış yaşanıyor. Yaşanan bu durumlar fabrika yatırımlarında yangın güvenliğini öne çıkarıyor. Yangın faciaları, her yıl ortalama 500 milyon TL’den fazla maddi zarara neden oluyor. Yatırımcılarda yaşanan bu sorunların önüne geçmek için güvenliğine daha çok ağırlık veriyor. Yatırımcılar inşaatlarında, hızlı tamamlanan ve yangın güvenliği sağlayan Ytong Panellerini tercih ediyor. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, “Fabrika yangınları ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Bu yangınlarda hem can hem de maddi kayıplar meydana geliyor. Türk Ytong’un ürettiği yanmaz özelliğe sahip paneller, yangın riskini en aza indiriyor, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor” dedi. 

“YANGINA DAYANIKLI YATIRIMLAR ÖZENDİRİLMELİ”

Öztoprak, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Türkiye’de fabrikaların sigortalanması zorunlu değil. Organize Sanayi Bölgesi yönetimlerini bu konudaki çalışmalara destek vermeye davet ediyorum. Riskleri ortadan kaldırabilmek için OSB yönetimleri, sigorta şirketleri ve yapı iş birliği içerisinde olması gerekiyor. Örneğin, Avrupa ülkelerindeki gibi sigorta zorunluluğu getirilebilir. Bu sayede endüstriyel tesislerde alınması gereken önlemler kontrol edilebilir. Yangın riski ve olası hasarların önüne geçilebilir. Yanan fabrikaların çatı ve cephelerini incelediğimiz zaman yanıcı özelliğe sahip malzemelerin kullanıldığını görüyoruz. Kolay yanıcılık sınıfına sahip olan bu malzemeler, yangınların kısa sürede yayılmasına neden oluyor. Bu yüzden tüm yapıyı etkisi altına alıyor, çevre yapılara sıçramasına neden oluyor. Oysaki yapıların “yangına dayanıklı” yanmaz yapı malzemeleri ile tasarlanması ve inşa edilmesi gerekiyor. 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını