banner1013
x

Turkcell, veri gizliliğinde dünya devleriyle birlikte

Firma, veri gizliliği konusunda uğraşan dünyanın en büyük kuruluşu Uluslararası Veri Gizliliği Profesyonelleri Birliği'ne üye oldu.

Turkcell, veri gizliliğinde dünya devleriyle birlikte
EndüstrideAra3

İSTANBUL (AA) - Turkcell, kişisel verilerin korunması ve gizlilik konusunda çalışmalar yürüten dünyanın en büyük veri gizliliği kuruluşu olan Uluslararası Veri Gizliliği Profesyonelleri Birliği'ne (IAPP) üye oldu.

Turkcell'in konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamasına göre, Amazon, Apple, Deutsche Telekom, Facebook, Google, Microsoft, T-Mobile, Verizon gibi dünya devlerinin de üyesi olduğu IAPP, dünya genelinde veri gizliliği konularını tanımlayarak, bu konuda yapılması gereken çalışmalara destek sunuyor.

Firma aynı zamanda dünyada veri gizliliği konusundaki uygulamaların gelişmesine de katkı sunuyor. Turkcell, IAPP üyeliğinin yanı sıra AB Genel Veri Koruma Tüzüğü'ne uygun olarak şirket içerisinde bir de Veri Koruma Görevlisi atadı. Yeni atanan Veri Koruma Görevlisi, ilgili kurumlarla koordinasyonun yanı sıra firma içerisindeki kişisel verilerin korunmasına dair tüm süreçlerin yönetimini üstlenecek.

Açıklamada görüşleri yer alan Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, önemi gün geçtikçe artan verinin gizliliği ve korunması hususlarının şirketlerin en önemli gündemlerinden biri haline geldiğini dile getirdi.

Turkcell olarak en başından beri müşterilerin veri gizliliğine son derece önem vererek, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtilen kurallara sıkı sıkıya bağlı bir şekilde hareket ettiklerini anımsatan Demir, şuöyle konuştu.

"Bununla birlikte teknolojinin hızına bağlı olarak değişen uygulamaları ve standartları yakından takip ediyoruz. Bizim gibi geniş müşteri ağına sahip dünyadaki diğer dev şirket profesyonelleriyle yakından çalışmak ve yapılan çalışmalara katkı sağlamak amacıyla Uluslararası IAPP'ye üye olduk. Yine yurt dışında da hizmet verdiğimiz için AB düzenlemelerine uygunluk açısından şirket içerisinde Veri Koruma Görevlisi belirledik. Bu konuya katkı sağlayan ulusal ve uluslararası tüm inisiyatiflerde söz sahibi olarak müşterilerimizin verisinin korunması konusunda da dünya standartlarında çalışmaya devam edeceğiz."

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 14:38
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler