banner1322
x

Türk ihracatçıları için “Brexit fırsat olacak

CSS Legal Danışmanlık Firması Yönetim Kurulu Başkanı olan Avukat Ahmet Engin, Brexit sonrasında İngiltere’nin yapacağı varsayılan ticaret anlaşmalarının Türk ihracatçısı açısından fırsat niteliğinde olabileceğini söyledi.

Türk ihracatçıları için “Brexit fırsat olacak
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - CSS Legal Danışmanlık Firması Yönetim Kurulu Başkanı olan Avukat Ahmet Engin, Brexit sonrasında İngiltere’nin yapacağı varsayılan ticaret anlaşmalarının Türk ihracatçısı açısından fırsat niteliğinde olabileceğini söyledi.

Engin, yaptığı basın açıklamasında, anlaşmasız Brexit sonrasında İngiltere için ticari iş birliklerinin öneminin artacağını ve anlaşmasız Brexit'in Türk şirketleri açısından bir fırsata dönüşeceğine dikkat çekerek, yapılacak olan işbirlikleriyle her iki ülkenin de krizi fırsata çevirmelerinin kaçınılmaz olacağını söyledi.

2016 senesinden bu güne değin sürece bakıldığında anlaşmasız Brexit olasılığının yükseldiğine değinen Engin, İngiltere ve AB arasında gümrük duvarlarının yükseleceğimi ve karşılıklı pazar erişimlerinin sınırlandırılarak, ticaretin olumsuz etkileneceğini söyledi. İngiltere'nin, ülkelerle ikili serbest ticaret anlaşmaları arayışına girmek zorunda kalacağını hatırlatan Engin, Avrupa pazarına erişimi kısıtlanan İngiltere ile yapılabilecek olan bir serbest ticaret anlaşmasının ise anlaşma yapacak olan ülkeler açısından son derece büyük bir fırsat ve önemli bir pazar haline geleceğini aktardı.

Ekim 2019 itibariyle başlayacak olan İngiltere'nin AB'den kopuşu sonrasına ilişkin hazırlık yapılması gerektiğine dikkat çeken Engin, Avrupa Birliği seçimlerinden çıkan sonuca bakıldığında, 2016 senesindeki referandum sonrasından bu yana süren Brexit krizinin 'Anlaşmasız Brexit' olarak son bulma ihtimalini arttırmış durumda olduğuna değinerek, Ticaret ve Dışişleri Bakanlıklarımızın öncülüğünde bir serbest ticaret anlaşmasının altyapı hazırlığının yapılmasının Türk şirketlerine de büyük fayda sağlayacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 15:31
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını