Savunma Sanayinde ‘Sürtünmesiz’ Dönem Başlıyor

Dirinler, ‘Sürtünmesiz’ çalışması nedeniyle bakım maliyetlerini düşüren 5 eksenli Gantry tipi işleme merkezi üretti. Savunma sanayinde uçak ve tank parçaları üretebilen makina, uluslararası sektörde büyük ilgi gördü. Elektromanyetik alanda çalışarak mekanizmalar arası sürtünmeyi ortadan kaldırıp, yıpranma ve bakım maliyetlerini düşüren yeni makinaya Hindistan talip oldu.

Savunma Sanayinde ‘Sürtünmesiz’ Dönem Başlıyor
Ege Yapı

Türk mühendisleri tarafından 20 kişilik bir kadroyla bir yıllık çalışma sonucu üretilen freze tezgahı boyutlarıyla da bir ilk oldu. Drinns markasıyla 6 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve bir metre yüksekliği sahip 5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahı, sanayinin tüm alanlarında kullanılabilecek. Çok hassas parçaları dahi üretebilen tezgah, uluslararası sektörde de büyük ilgi gördü.

“YAPABİLİRLİK GÜCÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞ OLDUK”

Dirinler Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Diri,n Drinns markasıyla üretilen freze tezgahın tüm dünya ülkeleri açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Türkiye'nin sanayideki 'Yapabilirlik' gücünü gözler önüne sermiş olduk. Türkiye, Avrupa’nın makina üretimi konusunda önde gelen beş ülkesinden birisidir. İhracat artışında da yine ilk üç ülkeden birisiyiz. Bunlar son iki yılda olanlar. Ancak bu değişimi artık daha çok Ar-Ge ve katma değeri yüksek ürünlerle taçlandırmamız gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Dirinler'in geliştirdiği yeni teknolojilerle ürettiği bu makinaları yaptıkça, Türkiye'nin de sanayideki yükselişi devam ediyor.” diye konuştu.

Yeni bir makina üretiminin sanayi kollarını da olumlu yönde etkilediğini ifade eden Nihan Dirin “Bu yeniliklerle en stratejik alanlarda da Türkiye söz sahibi oluyor. Bu yalnızca bir freze tezgahı değil, aynı zamanda Türk sanayisinin neleri yaptığını, neleri başardığını ve hangi noktaya ulaştığını gösteren bir sanayi eseridir.” dedi.

“RAKİPLERİ GERİDE BIRAKTIK”

Proje Yöneticisi Doruk Eğinlioğlu, 5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahını üretmek için bir yıldır çalıştıklarını ancak böyle bir Ar-Ge'ye sahip olabilmek için 1999 yılından beri alt yapı çalışmaları yürüttüklerini söyledi. “Makina üreten makina” olarak nitelendirilen tezgahın Fransa, Almanya gibi rakipleri geride bırakarak Hindistan tarafından satın alındığını söyleyen Eğinlioğlu “Önümüzdeki ay teslim edeceğiz ve Hindistan tarafından savunma sanayinde uçak ve tank parçaları üretmek için kullanılacak. Türkiye'nin en önde gelen kuruluşları da yine bizimle bağlantıya geçerek taleplerini iletti. Bu makina, Türk sanayisinin geldiği noktayı da gözler önüne seriyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:19
YORUM EKLE

SATEL

Dergiler
Partnerler