banner1339
x

Savunma Sanayinde ‘Sürtünmesiz’ Dönem Başlıyor

Dirinler, ‘Sürtünmesiz’ çalışması sayesinde bakım maliyetlerini azaltan 5 eksenli Gantry tipi işleme merkezi geliştirdi. Savunma sanayi için uçak ve tank parçaları üretebilen makina, uluslararası sektörden de büyük ilgi gördü. Elektromanyetik alanda çalışarak mekanizmalar arası sürtünmeyi ortadan kaldırarak yıpranma ve bakım maliyetlerini azaltan yeni makinaya Hindistan'dan talep geldi.

Savunma Sanayinde ‘Sürtünmesiz’ Dönem Başlıyor
Enerji Zirvesi

Türk mühendisleriin emeğiyle 20 kişilik bir ekiple bir senelik bir  çalışmanın neticesinde geliştirilen freze tezgahı, ölçüleriyle de bir ilk oldu. Drinns markası altında 6 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve bir metre yüksekliği sahip 5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahı, sanayinin tüm alanlarında görev alabilecek. Son dwrece hassas parçaları dahi üretebilen tezgah, uluslararası pazarda da yoğun ilgi gördü.

YAPABİLİRLİĞİN GÜCÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Dirinler Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin, Drinns markası altında geliştirilen freze tezgahın tüm dünya ülkeleri açısından son derece önem taşıdığını vurgulayarak “Türkiye'nin sanayideki 'Yapabilirlik' gücünü gözler önüne sermiş olduk. Türkiye, Avrupa’nın makina üretimi konusunda önde gelen beş ülkesinden birisidir. İhracat artışında da yine ilk üç ülkeden birisiyiz. Bunlar son iki yılda olanlar. Ancak bu değişimi artık daha çok Ar-Ge ve katma değeri yüksek ürünlerle taçlandırmamız gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Dirinler'in geliştirdiği yeni teknolojilerle ürettiği bu makinaları yaptıkça, Türkiye'nin de sanayideki yükselişi devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Yeni bir makina üretiminin sanayi kollarını da olumlu açıdan etkilediğinine dikkat eden Nihan Dirin, şöyle konuştu: “Bu yeniliklerle en stratejik alanlarda da Türkiye söz sahibi oluyor. Bu yalnızca bir freze tezgahı değil, aynı zamanda Türk sanayisinin neleri yaptığını, neleri başardığını ve hangi noktaya ulaştığını gösteren bir sanayi eseridir.”

RAKİPLERİNİN ÖNÜNE GEÇTİ

Proje Yöneticis olan Doruk Eğinlioğlu, 5 eksenli Gantry tipi CNC freze tezgahını geliştirebilmek için bir senedir uğraştıklarını ancak böyle bir Ar-Ge'ye sahip olabilmek için 1999 yılından bu yana alt yapı çalışmaları yürüttüklerini belirtti ve “Makina üreten makina” olarak nitelendirilen tezgahın Fransa, Almanya gibi rakipleri geride bırakarak Hindistan tarafından satın alındığını söyleyen Eğinlioğlu “Önümüzdeki ay teslim edeceğiz ve Hindistan tarafından savunma sanayinde uçak ve tank parçaları üretmek için kullanılacak. Türkiye'nin en önde gelen kuruluşları da yine bizimle bağlantıya geçerek taleplerini iletti. Bu makina, Türk sanayisinin geldiği noktayı da gözler önüne seriyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 18:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını