MÜSİAD SAMEKS, Nisan ayında 34,3'e geriledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), Nisan ayında bir önceki aya nazaran 5,1 puan azalarak 34,3'e geriledi.

MÜSİAD SAMEKS, Nisan ayında 34,3'e geriledi
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), Nisan ayında bir önceki aya nazaran 5,1 puan azalarak 34,3'e geriledi.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS'in Nisan 2020 sonuçları açıklandı.

Nisan ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya nazaran 5,1 puan azalarak 34,3'e geriledi.

Nisan ayında endekste gözlenen bu azalışta sanayi sektörü endeksinin önceki aya nazaran 12,8 puan azalarak 28,3 seviyesine gerilemesi etkili olurken, hizmet sektörü endeksi de 1,8 puanlık azalışla 37,2 seviyesine düştü.

Sanayi sektöründe meydana gelen sert düşüşte, yeni siparişler ve girdi alımlarındaki gözlenen ciddi daralmalar etkisini gösterdi. Hizmet sektöründe ise girdi alımlarının 9,0 puan birden azalması, sektöre yönelik iş hacmindeki daralmanın sürmesine sebep oldu. Bu gelişmelerle beraber, her iki sektörde de endeks tarihinin en düşük seviyesi görüldü.

Ocak 2013 döneminden itibaren hesaplanan SAMEKS Bileşik Endeksi, Kovid-19 salgınının toplam arz ve talep üzerindeki ciddi daraltıcı etkisi nedeniyle tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 09:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını