Küresel ticaret sistemine daha güçlü entegre olmak gerekiyor

ürk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, MÜSİAD Ankara tarafından düzenli olarak gerçekleşen bilgilendirme toplantılarının bu haftaki konuğu oldu. Türk Eximbank’ın çalışmaları ve destekleri ile ihracatın görüşüldüğü toplantıda MÜSİAD Ankara üyelerinin sorularını yanıtlayan Genel Müdür Yıldırım Eximbank’ın Türkiye ihracatına yaptığı katkıları anlattı.

Küresel ticaret sistemine daha güçlü entegre olmak gerekiyor
Enerji Zirvesi

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ile Türk Eximbank yöneticileri, MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının konuğu oldular. İhracatın artırılması mevzusunun öne plana çıktığı toplantıda söz olan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal “Özellikle MÜSİAD’lı iş adamları olarak, dünyanın birçok noktasında olan KOBİ ve KOBİ üzeri firmalarımızla ihracatın bundan sonraki süreçte daha önemli bir hale geldiğini üyelerimiz ile paylaşıyor ve biliyoruz. MÜSİAD Ankara olarak daha güçlü bir Türkiye yolunda hedeflerimize ihracata yönelik katma değeri yüksek üretimle ulaşacağımızın farkındayız. Hem Asya Pasifik hem de Afrika‘da ihracatı ve DEİK’in faaliyetlerini konu ediniyoruz. Dünya’daki ülkeler arası dengelerle birlikte ekonomik sınırlar ve modeller de değişiyor. Artık sınırlar çok yakın, rekabet çok daha keskin ve yeni iş modelleri oluşturuluyor. Dünyadaki yeni oluşumlara ihracatçılarımız kayıtsız kalmamalıdır. Küresel ticaret sistemine daha güçlü bir şekilde entegre olacak bir vizyon ortaya koymalıyız. 2023 yılı 500 Milyar dolar ihracat hedefine yeni pazarlarla daha hızlı ulaşacağız. Finansman konusunda, birçok önemli çalışmalarda bulunan Türk Eximbank’ın müteşebbislerimize vereceği destekler, ihracatla birlikte Türkiye’nin hem cari açığını hem de dalgalı kurla birlikte sıkıntılarını aşması noktasında önemli” dedi.

46 Milyar Dolar Destek Hedefleniyor

Türk Eximbank’ın faaliyetleri ile ihracatçılar için sunulan finansal çözümleri anlatan Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatta bir adım önde olmak için orta ve uzun vadeli finansman imkanı sağladıklarını vurgulayarak “Eximbank, kredi büyüklüğünde Türkiye’nin 9. büyük bankası. Aynı zamanda da ihracat kredilerinin yüzde 45’ini tek başına veren, kredi, sigorta ve garanti ile tüm hizmetleri tek çatıda veren Banka konumundayız.2017 yılında 39.3 Milyar Dolar destek sağladık. Bu desteğin 15,2’si sigorta, 24,1 ise kredi. 2018’de 46 Milyar Dolar tutarında destek hedefimiz bulunuyor” şeklinde konuştu.

6 Ayda 1,1 Milyar Dolar Destek

30 farklı program ile firmalara destek sunduklarını vurgulayan Genel Müdür Yıldırım, Ankara’ya desteklerinin  de süreceğini belirtti. Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sunduklarını belirten Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu rakam toplam ihracatının yaklaşık %29’u ediyor. Ankara’da bulunan 3.378 firmanın 422’si müşterimiz. En fazla lojistik ve taşımacılık anlamında desteklerimiz olmuş. 12 şube, 11 irtibat bürosu ve 689 personel ile Türkiye’de hizmet vermekteyiz”

Toplantı, katılımcıların görüşlerini aktarıp sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 17:08
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını