banner1322
x

KİMPUR İLK YARI YILA AİT VERİLERİ AÇIKLADI 

Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), 2022 yılının ilk yarısında dönem net karını yüzde 302 artırdı ve 2,2 milyar TL’lik konsolide gelir elde etti.

KİMPUR İLK YARI YILA AİT VERİLERİ AÇIKLADI 
Enerji Zirvesi

2021 yılı için yayımlanan ISO 500 verilerine göre 221. sırada yer alan Kimpur, 2022 yılının ikinci çeyrek dönem sonuçlarıyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal tablolarına göre, Kimpur 2022 yılının ilk 6 ayında konsolide gelirleri yüzde 126 oranında artırdı ve 2,2 milyar TL’lik değer elde etti. 2021 ilk 6 ayında ise bu rakam 970 milyon TL idi. Kimpur’un 2022 yılının ilk 6 ayında brüt karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 125 artarak 378 milyon TL oldu. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) ise yüzde 142 artış ile 416 milyon TL’ye yükseldi. Karlılık ve konsolide gelirlerdeki önemli artışın yanı sıra bilanço yönetimindeki başarısını da sürdüren Kimpur, Net Finansal Borçluluk / FAVÖK oranını 1’in altında, 0,89 seviyesinde muhafaza etti (2021 sonu: 0,88).

DÖNEM NET KÂRINDA %302 ARTIŞ

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren KİMPUR CEO’su Cavidan Karaca, “Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden biriyiz. Halka arzımız ile birlikte yüksek bir performansla başladığımız yeni yılı aynı istikrarla sürdürüyoruz. Bu performansın arkasında disiplinli bir yönetim, yüksek teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımız bulunuyor. Güvenilir bir iş ortağı olarak ileri teknolojiye sahip üretim tesisimizde, operasyonel mükemmelliğe ve ‘Akıllı İş Modeli’ne dayalı rekabet gücünü yükselterek, hemen hemen tüm sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimize daha başarılı olmaları için destek veriyoruz. 2022 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 26 bin ton satış ile, satış gelirleri ve net karlılıkta bütçelerinin üzerinde bir performans gösterdik. 2022 yılı toplamında ihracatını daha da artıracağını ve güçlü performansına devam edeceğini öngörüyoruz. Global bir oyuncu olma yolunda yatırımlarla kapasitemizi önemli ölçüde artırıyoruz. Düzce yatırımımızı da bu doğrultuda hızlıca hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu yatırımın 2023 yılı başında hayata geçmesini planlıyoruz. Ayrıca temettü verimliliği yüksek bir şirket olma stratejimize uygun olarak da sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde hesaplanan dönem karının %50’sinin pay sahiplerine dağıtılması politikası ile yatırımcımıza değer yaratmaya devam ediyoruz.”

 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını