banner573
x

İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi ocakta 51,1'e ulaştı

Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen endeks, imalat sektörünün ihracat ikliminde daha güçlü bir iyileşmeye dikkat çekti.

İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi ocakta 51,1'e ulaştı
Endüstri 4.0

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Ocak ayında, eşik değer olan 50'nin üzerinde gerçekleşerek 51,1'e ulaştı.

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen endeksin Ocak 2020 dönemi sonuçları duyıruldu.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak açıklanan verilere göre, aralıkta 50,3 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ocakta 51,1'e yükseldi. Son veriler, ihracat koşullarının geçen yılın ağustos ayından bu yana gerçekleşen en belirgin güçlenmeye bağlı olarak, Türk imalat sektörü ihracat koşullarında ılımlı bir iyileşmeye dikkat çekti.

Endeksin 2020 senesinin başlangıcında gösterdiği artış, bazı temel ihracat pazarlarında gözlenen iyileşme trendini yansıttı.

Avrupa'da büyüme hız kazanırken, dünyanın en büyük ekonomisinde talep koşulları güçlenmeyi sürdürdü. ABD çapında ekonomik aktivitenin büyüme hızı üst üste üçüncü ay arttı. ABD'de üretim artışı Mart 2019 tarihinden beri en yüksek hızda gerçekleşti.

Ocakta, Türk imalat sektörünün en büyük pazarı olan Almanya'da üst üste ikinci ay büyüme meydana geldi. Ekonomik aktivitedeki genişleme ılımlı düzeyde kaydedildi, ancak 2019 yılının sonuna göre hız kazandı. Birleşik Krallık'ta 5 ay, İtalya'da ise 2 ay süren küçülme ocakta bitti ve üretim büyüme bölgesine geçti. İspanya ve Fransa'da üretim ılımlı artış kaydetmekle birlikte bu artış önceki aya göre hız kesti. Hollanda, imalat sektöründeki ılımlı düşüşe bağlı olarak, ocak ayında üretimi azalan en büyük ihracat pazarı oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2020, 10:16
YORUM EKLE

Enerji

Markaküpü

Dergiler
Partnerler