Haryy Potter film serisi

Film sektörü günümüzde seri filmler ile çığ gibi büyüyen ,özellikle kitaplardan senaryolaşan filmlerin büyük rağbet gördüğü,sinema endüstrisine can katan ve ciddi hasılat ve gişe başarılarına ulaşan noktalara gelmiştir.

Haryy Potter film serisi

Film sektörü günümüzde seri filmler ile çığ gibi büyüyen ,özellikle kitaplardan senaryolaşan filmlerin büyük rağbet gördüğü,sinema endüstrisine can katan ve ciddi hasılat ve gişe başarılarına ulaşan noktalara gelmiştir. Haryy Potter bu anlamda sinema sektöründe efsane boyutlarda izlenme rakamlarına ulaşmış, kitleler dünyanın hemen hemen her ülkesinde bu filmleri ve serilerini izlemek için sinema salonlarında uzun kuyruklar oluşturmuştur.

Kitaptan sinemaya Haryy Potter film serisi

Haryy Potter film serisi toplamda sekiz filme ulaşmış en son filmi 2011 senesinde izleyicisi ile buluşmuştur. Bu filmler büyük beğeni toplamış,kitap satışları ile birlikte devasa bir ekonomik noktaya taşınmıştır. Toplamda sekiz filmin toplam süresi 1205 dakika ve gişede yaptığı hasılat 7.701.234.647 $ olarak kazanmıştır. Filmleri sırası ile yazmak istersek

1.haryy potter felsefe taşı 2001

2.harry potter ve sırlar odası 2002

3.harry potter ve azkaban 2004

4.hartt potter ve ateş kadehi 2005

5.haryy potter ve zümrüdü anka 2007

6.harry potter ve melez prens    2009

7.haryy potter ölüm yadiğarları 1 2010

8.harry potter ve ölüm yadigarları 2 2011

Bu filmler kitapla beraber yukardaki başarılı satışlara ulaşmış ve sinema sektöründe efsane olmuştur

Harry Potter efsanesi nasıl doğdu

Manchester'dan Londra’ya doğru bir tren yolculuğunda ilk defa zihninde böyle bir eser yazmayı hayal eden yazar beş yıl içinde hikayesini tamamladı ve 1995 senesinde ilk seri felsefe taşını yayın evine yolladı.büyük yayınevlerinden  gelen olumsuz cevaplar  kendisini üzse de tesadüfen Bloomsbur Yayınevi  küçük kızı hikayeyi okudu ve basılmasına karar verdiler.tamamen şans ve tesadüf eseri oluşan bu kısmetin o zamanlar kimse bir efsaneye dönüşeceğini bilemezdi.kitabın çok tutması üzerine film avcıları eserin peşine düştüler ve böylelikle ilk film felsefe taşı 2011 senesinde sinemaya uyarlandı ve gişede büyük başarı kazandı. Ardı ardına gelen kitaplar ve serilerle uzun sure dünya sinema gündemine oturan bu filmler,aynı zamanda fantastik sinema alanında bir çığır açtı,akabinde buna benzer onlarca film yapılmaya başlandı ama hiçbirisi bir Harry potter film serisi tadını vermedi.

Ülkemizde Harry potter film serisi

Ülkemizde Harry potter film serisi o senelerde özellikle genç nüfus sinema izleme oranlarında resmen patlama yapmış,gençler sürekli bu serinin kitap ve filmleri ile yaşamışlardır.o dönemde sosyal medyanın günümüzdeki kadar yaygın olmaması da sinemada izlenme oranlarını arttırmıştır. Filmdeki kahramanlara kendilerini yakın hisseden gençlerimiz sinema salonlarını doldurmuş,sinemalar nefes almıştır. Türk sinema sektörüne ekonomik olarak can katan bu seri ile birlikte sinema sektörü ve çalışanları rahat nefes almışlar,ülke sinema ekonomisine renk gelmiştir. Akabinde çekilen bu seriye benzer film serileri ile birlikte sinema sektörü renklenmiştir. Haryy potter serisi sinema sever herkesin izlemesi gereken önemli filmlerden biridir.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 10:19
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler
Partnerler