ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ'İN "MADENCİLİK" DERSİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk madencilik lisesi olan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde beyaz önlük giyerek ders verdi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ'İN  "MADENCİLİK" DERSİ
Endüstri 40 Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, resmi açılışı için gittiği Balıkesir'deki bir lisede, açılış sonrası öğrencilerle buluştu. Beyaz önlük giyen Dönmez, Türkiye'nin ilk madencilik laboratuvarında 10'uncu sınıf öğrencileri için ders verdi. Dönmez'in öğrencilerle buluşması, sohbet etmesine ilişkin görüntüler Bakan Dönmez'in resmi YouTube hesabından paylaşıldı. Öğrencileri Türkiye'nin ilk madencilik lisesini tercih etmelerinden ötürü kutlayan Dönmez, okulun tam donanımlı bir eğitim kurumu olduğunu dile getirdi.

MADENCİLİKTE EN ÖNEMLİ KURAL GÜVENLİK

Madencilikle ilgili bilgilerini öğrencilerle paylaşan Dönmez, "Madencilikte en temel kural önce güvenlik." şeklinde konuştu. "Sizlerin canı her şeyden önemli" diyen Dönmez, öğrencilere Türkiye'nin maden potansiyeline ilişkin bilgiler verdi. Dönmez, madenciliğin taş-toprak olarak görüldüğünün, ancak bu taşın toprağın içinde bir cevher gizli olduğunu vurgulayarak, öğrencilere cevhere ulaşmadaki yöntemlerden bahsetti. Kullanılan bütün ürünlerin temelinde madenlerin yattığına dikkat çeken Dönmez, "Otomobil metal içerikli, cep telefonun içinde silisyum var. Günlük kullandığımız bir çok malzemenin ilk üretim maddeleri sizin çalıştığınız bu sektörün içinden geliyor. Vatandaşa da bunları anlattıkça sektöre olan bakış daha da güzelleşecek." dedi.

Çevreyle uyumlu, insana saygılı madencilik yapılması gerektiğini dile getiren Dönmez, bunun modern madenciliğini olmazsa olmazları arasında bulunduğu bilgisini paylaştı.

KIZ ÖĞRENCİ DAHA FAZLA

Dönmez, dersliklerde işin teorisinin anlatıldığını belirterek, laboratuvarda ise uygulama yapıldığını dile getirdi. Lisenin Maden Teknoloji Alanı Öğretmeni Muhammet İliş ile sohbet eden Dönmez, "Hocam gördüğüm kadarıyla kız öğrencilerimizin sayısı da fazla." dedi. İliş'e öğrencilerin durumunu soran Dönmez, başarılarından ötürü öğrencileri tebrik etti.

Dönmez öğrencilere seslenerek sözlerini şöyle bitirdi:

"Buna taş diyerek geçmeyin. Buna madenci bakınca renginden, yapısından da gözlem yapabiliyor. Ama asıl sonuçlar laboratuvardan çıkıyor. Düşünün 1 ton taşı alacaksın onu ayrıştıracaksın sonunda 1 gram bile olmayan bir ürün olacak. Zor iş hakikaten."

HERKES ÇOK HEYECANLI

Öğrencilerden Rana Taşkın da Bakan Dönmez'i tahtanın başında ders anlatırken görünce çok heyecanlandığını dile getirdi.

Elif Naz Şen de Bakan Dönmez'den uygulamalı olarak ders aldıklarını ifade etti. Şen, Dönmez'in açılış konuşmasında lisede okuyan öğrenciler için istihdam sözü aldığını hatırlatarak bu jestinden ötürü Dönmez'e teşekkür etti.

11 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 34 öğrenci kapasiteli 16 derslik bulunuyor. Yaklaşık 11 milyon liraya mal edilen okulda, 1 milyon liralık bir maliyete ulaşan Türkiye'nin ilk maden laboratuvarı yer alıyor.

Şu anda 134 öğrencinin bulunduğu okul, tam kapasiteye ulaştığında 544 öğrenciye ev sahipliği yapacak.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki 51'inci Ar-Ge merkezinin de bu okula kurulması düşünülüyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 13:44
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını