Ege'nin 100 büyük firması belli oldu

Ege Bölgesi Sanayi Odasınca (EBSO) 2019 yılındaki üretim ve satış performanslarına göre bölgedeki 100 büyük sanayi kuruluşu belirlendi. Tüpraş, Petkim ve Philsa Philip Morris ilk üç sırayı aldı.

Ege'nin 100 büyük firması belli oldu
Endüstri 40 Zirvesi

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odasınca (EBSO) 2019 yılındaki üretim ve satış performanslarına göre bölgedeki 100 büyük sanayi kuruluşu belirlendi. Tüpraş, Petkim ve Philsa Philip Morris ilk üç sırayı aldı.

Ege'nin 100 büyük sanayi kuruluşu, EBSO'da gerçekleştirilen toplantıyla duyuruldu.

Üretim ve satışlara göre yapılan değerlendirmede birinci Tüpraş olurken, bunu Petkim ve Philsa Philip Morris izledi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, toplantı sırasında yapmış olduğu konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde sanayi kuruluşlarına Kovid-19 testi yapmak için duyuru yaptıklarını anımsattı. İlk olarak 4 bin 200 tanı kiti geldiğini belirten Yorgancılar, bu testlerin devamının da geleceğini belirtti.

İzmir İl Pandemi Kurulunda da yer alan Yorgancılar, "Kentimizde son 1 haftada ölü yok. Son aldığımız bilgiye göre 29 yoğun bakım hastamız var. İzmir'deki hastane sayısına bakarsak bu çok iyi. İyileşen hasta sayımızın günlük yeni vaka sayısından fazla olması lazım. Tedbirlere uymak gerek." şeklinde konuştu

Başkan 100 firmadan 83 tanesi kar açıkladı

Yorgancılar, geçen senenin ekonomik gelişmelerini ise şu sözlerle anlattı:

"Genel olarak baktığımızda, 2019’un ilk sekiz ayı ekonomideki belirsizlik içinde yol almaya çalışan bir gemiye benzedi. 2020'de ise tam işler düzelecek dendiğinde ortaya çıkan salgın durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Bu gelişmeler üretimi, özellikle sanayi sektöründe küresel olarak zorlayıcı etmenler oldu."

Yorgancılar, bu sene listede yer alan 15 firmanın, geçen seneki listede bulunmadığını söyledi. İlk üçte yer alan firmaların kimya, demir-çelik-döküm ve gıda sektörlerinde faaliyet gösterdiğini anımsatan Yorgancılar, şöyle devam etti:

"Listedeki 83 firma kar bildirdi, 57’si Ar-Ge yapıyor, 30 tanesi yabancı sermayeli, 17 tanesi ise zarar beyan etti. Yüz firmanın 83'ünün kar beyan etmesi önemli bir sonuç ancak bunun nereden geldiği çok önemli. Bu firmaların yüzde 78,9’u kimya, gıda, demir-çelik-döküm sanayisinde üretimlerini yoğunlaştırıyor. Bunlar kentimizin lokomotif sektörleri ve geçen yıl da aynı oranda ilk üçü oluşturuyordu."

EBSO'nun çalışmasına göre bölgedeki en büyük 10 firma şu şekilde:

1 - Tüpraş

2 - Petkim

3 - Philsa Philip Morris

4 - BMC Otomotiv

5 - İzmir Demir Çelik

6 - JTI Tütün

7 - Abalıoğlu Yem-Soya

8 - Pınar Süt

9 - Abalıoğlu Yağ Sanayi

10 - Kocaer Haddecilik

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 13:35
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını