banner1118
x

ÇİN’DEN DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJE GELİYOR

Çinli mühendisler ulaşımda devrim niteliğinde bir proje üzerinde çalışıyor. Çin, son durağı ABD olan 200 milyar dolarlık denizaltı hızlı tren hattı yapacak.

ÇİN’DEN DEVRİM NİTELİĞİNDE PROJE GELİYOR
Proses Zirvesi

Çin, gelecekte Çin ile Amerika Birleşik Devletleri’ni denizin altından bağlayacak bir yüksek hızlı tren (YHT) projesi üzerinde çalışıyor. Söz konusu proje ile ortaya konmuş olan nitelikleriyle 13 bin kilometrelik demiryolu döşenmesini gerektirecek. Öte yandan mühendisler, denizin altına yaklaşık 103 kilometre uzunluğunda bir tünel inşasını da öngörüyorlar.     

ÇİN VE ABD ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK 

Bu müthiş proje gerçekten de Çin’in Sibirya, Alaska, Kanada ve nihayet Birleşik Devletler ile ulaşım ve ilişkisinin kolaylaşmasını sağlayacak. Söz konusu projenin gerçekleşmesi için Çinli yöneticilerin yaklaşık 200 milyar dolarlık bir tutarı seferber etmeleri gerekecek. Şu anki öngörülere bakılırsa bu eserin işlerliğe konulması için 2027 yılı beklenecek. Ayrıca bu projenin kamuoyuna açıklanması da, saatte 620 kilometre hızla gidebilen bir “Maglev”in -yani raylar üzerinde manyetik kumandayla hava yastığı üstünde uçan trenin Çinli bilim insanları tarafından geliştirilmesine ilişkin projenin duyurulmasını izleyen birkaç ay içinde yapılmış oldu.    

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 12:02
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler