BEBE-ÇOCUK KONFEKSİYONCULARI 2022 İÇİN UMUTLU

Bebe ve çocuk konfeksiyonunda Türkiye'nin "üretim üssü" durumunda olan Bursa'da geçen sene sektörel ihracatta yüzde 30 oranında artış kaydeden üreticiler, 2022'de de yurt dışı pazarına umutlu bakıyor.

BEBE-ÇOCUK KONFEKSİYONCULARI 2022 İÇİN UMUTLU
Endüstrideara

Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı olan Ömer Yıldız, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada;  bebe ve çocuk giyiminde Bursa ve Türkiye'nin dünyada tanınan bir markaya dönüştüğüne dikkat çekerek, çok sayıda ülkenin Bursa'da üretilen bebe çocuk ürünlerini tercih ettiğini ve ürünlerin yoğun talep gördüğünü söyledi.

Yıldız, geçen senenin ilk yarısında Kovid-19 salgını sebebiyle kapanmaların olduğunu anımsatarak, "2021 yılını, 2020'ye kıyasla bebe-çocuk konfeksiyon ihracatında yüzde 30'un üzerinde bir artışla tamamladık. 2020 ve 2021'deki ihracat artışımızın bu yıl da aynen hatta biraz daha yükselerek devam edeceğine inanıyoruz." Şeklinde konuştu.

Türkiye'nin coğrafi konum açısından adeta bir merkez olduğunu dile getiren Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin bebe ve çocuk konfeksiyonu üretiminin yüzde 80'inin gerçekleştirildiği Bursa'daki firmalar, aynı zamanda 60'tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye'nin etrafını pergelle çevirdiğinizde tüm ülkeler bizim pazarımız. Hepsine mal satıyoruz. Bizim son yıllarda derdimiz Avrupa ve Amerika'da daha etkili olmak. Güney Amerika'da şu anda ihracat anlamında bir potansiyel oluşmaya başladı. Amerika büyük bir potansiyel. Mal satan firmalarımız var. Amerika pazarında da önümüzdeki yıllarda yerimizi alacağız. Bizim şu anda 'yeni pazar' diye nitelendirebileceğimiz bölge Güney Amerika. Avrupa ve Amerika pazarında daha etkili olmak istiyoruz. Ayrıca sektör olarak Avrupa'da da her geçen gün etkinliğimizi artırıyoruz. Karşılıklı anlaşmalarla Avrupa'ya ticaretimiz devam ediyor."


2022 İÇİN BEKLENTİLER BÜYÜK

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Yardımcısı ve bebe-çocuk firması sahibi olan İsmail Kuş da sektörün Kovid-19 salgını öncesinde güzel bir ivme yakaladığını ve iş hareketliliğinin yaşandığını dile getirdi.

Salgından dolayı bahse konu olan hareketliliğinin sekteye uğradığını belierten Kuş, "Bebe çocuk konfeksiyonu sektörü açısından 2020'ye göre 2021 yılı çok daha iyi geçti. Sektörün ham madde konusunda biraz sıkıntıları var. Bunları da aşarsak 2022'nin çok güzel olacağını tahmin ediyorum. Bursa Uluslararası Bebe, Çocuk Hazır Giyim ve Çocuk İhtiyaçları Fuarı'na gelen yabancı ziyaretçilerin ve alım heyetlerindeki alıcıların istekli olması bizi biraz daha umutlandırıyor. Önümüzdeki dönemde bunların neticesini alacağız." Şeklinde konuştu.

Kuş, Uzak Doğu pazarında enerji ve üretim aşamalarında yaşanan krizin Türkiye için şans olduğuna dikkat çekerek, Uzak Doğu'daki sıkıntılar nedeniyle Türkiye'nin ilk akla gelen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Kalitesinden ötürü Türk ürünlerinin dünyada her zaman tercih edildiğini söyleyen Kuş, şöyle devam etti:

"Orada sıkıntının devam etmesi ve kalitemizin de bilinmesiyle bizim dünyadaki şansımız artarak devam ediyor. Sektör olarak 2022'de daha fazla umutlu olduğumuzu ve beklentimizin yüksek olduğunu çok rahat ifade edebilirim. Buna göre de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Sektörümüzün ticareti, özellikle Orta Asya ve Rusya bölgesine artarak devam ediyor. Bebe çocuk fuarında ciddi anlamda siparişler aldık ve eklemeler yapılıyor. Bunların da artarak devam edeceğini tahmin ediyorum. Salgında yaşanan normalleşmeyle çok daha fazla artacağına inanıyorum." (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını