banner1339
x

Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonu kullandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, motor sporları yarışlarının gerçekleştirildiği İstanbul Park’ta yerli olarak üretimi gerçekleştirilen elektrikli faytonun direksiyonunun başına geçti.

Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonu kullandı
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) -  Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, motor sporları yarışlarının gerçekleştirildiği İstanbul Park’ta yerli olarak üretimi gerçekleştirilen elektrikli faytonun direksiyonunun başına geçti. Son zamanlarda faytonlarla alakalı bir konunun gündemde olduğunu aktaran Bakan Varank, “Sanayicimiz, inovatif bir ürün olan elektrikli fayton geliştirdi. Gayet güzel ve kullanışlı bir araç." şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa ve Denizli'de elektrikli araçlar üreteöini gerçekleştiren bir firmanın elektrikli faytonunu, geçmişte Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapmış olan Tuzla’daki İstanbul Park’ta test etti.

Test esnasında Bakan Varank'a, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Elektrikli faytonu üreten Referans Limited Şirketi'nin Genel Müdürü Haluk Şahin ve Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak da eşlik etti.

Elektrikli faytonla ilgili yetkililerden bilgi edinen Varank, hem faytonun hem de firmanın diğer elektrikli araçlarının direksiyonuna geçti.

Varank, test sürüşü sonrasında basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, son senelerde faytonların gündemde olduğunu hatırlatarak, "Bu firma, yerli golf araçları, elektrikli araçlar üretiyor. Aynı zamanda inovatif bir ürün olan elektrikli fayton da geliştirdi. Biz de belediye başkanlarımızı ve sayın valimizi yanımıza aldık ve bu aracı test ettik. Gerçekten memnun kaldık. Gayet güzel ve kullanışlı bir araç." şeklinde konuştu.

Varank, atlı faytonların elektrikli alternatifinin bulunduğunu, hayvanlara eziyet edilmemesi açısından elektrikli araçların kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Yerli üreticilerin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Varank, "Her ortamda yerli üretimin öneminden ve kullanımından bahsediyoruz. Ülkemizde üretilen ürünlerin yabancı ürünlere tercih edilmesini istiyoruz. Bu konuda aslında mevzuat da var. Yerli ürünlere fiyat avantajı uygulanması konusunda mevzuat şu anda zaten uygulamada." dedi.

Varank, yerli ve milli olarak geliştirilen ürünlerle bir başarı hikayesi yazmak istediklerini belirterek, "Burada da bir örneğini görmüş olduk. İnşallah böyle ürünler Türkiye'de kullanılır, hem vatandaşlarımızın hem de turistlerimizin faydasına sunulur." şeklinde konuştu.

Teknolojik ürünlerde yerli üretime yönelik fiyat avantajlarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Varank, sözlerine şöyle devam etti:

"Mevzuatta yerli malı ürünlere özellikle kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması orta ve yüksek teknolojili ürünler için mecburi. Diğer ürünler için de bu durum kamu otoritelerinin kararına bırakılmış durumda. Yerli ürünlere fiyat avantajı uygulanması konusunda kamu idarelerimizle, bakanlıklarımızla, yerel yönetimlerimizle sık sık görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

Yerli üreticilerin yüzde 15 fiyat avantajıyla desteklenmesi, hem üretemediğimiz ürünlerin millileştirilmesi açısından, hem de Türkiye'de bir ölçek oluşturulması açısından önem taşıyor. 11. Kalkınma Planı çerçevesinde Sanayi İcra Kurulu kurulması mevzu bahis. Burada özellikle kamu alımlarında, büyük ölçekli ihalelerde yerlileşmeyi temin edecek şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderlik edeceği bir kurul oluşturmak istiyoruz. Bu kurul vasıtasıyla da Türkiye'de yerlileştirme alanında önemli bir adım atmış olacağız."

Elektrikli faytonun üretimini gerçekleştiren Referans Limited Şirketi'nin Genel Müdürü Haluk Şahin, "Bütün araçlarımızı yerli ve milli olarak üretiyoruz. Elektrikli otobüs, klasik araçlar, fayton, kamyonet gibi trafiğe çıkabilen elektrikli araçlarımız var. Bursa'da ve Denizli'de üretim yapıyoruz. 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz." şekilnde konuştu.

Dünyadaki rakiplerinin yüksek fiyatlarla satış yaptığını vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Biz elektrikli faytonu daha uygun fiyatlara yerli ve milli olarak Denizli'nin Sarayköy ilçesinde üretiyoruz. Düşük enerji tüketimine sahip çevre dostu elektrikli faytonların yurt içi ve yurt dışı pazarlara satışını gerçekleştiriyoruz.15 senelik bir Ar-Ge çalışmasının sonucu ortaya çıkan elektrikli fayton, 6-8 saatte şarj olabiliyor ve tek seferlik şarjla 70-80 km gidebiliyor. 30 km hıza çıkabilen araç, 4 tekerlek hidrolik fren sistemi ile çalışıyor."

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 11:47
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını