banner1322
x

Adana'da Türk ve yabancı girişimcilerden iş fikirleri yarışı

Türk ve yabancı uyruklu girişimcilerden meydana gelen ekipler, Adana'da gerçekleştirilen "StartUp Weekend for All" etkinliğinde iş fikirlerini yarıştırdı.

Adana'da Türk ve yabancı girişimcilerden iş fikirleri yarışı
Endüstrideara

ADANA (AA) - Türk ve yabancı uyruklu girişimcilerden meydana gelen ekipler, Adana'da gerçekleştirilen "StartUp Weekend for All" etkinliğinde iş fikirlerini yarıştırdı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Adana Girişimcilik Merkezi iş birliğinde, 13 Aralık tarihinde başlayan programın finalinde, toplam 28 iş fikri yarıştı. Proje liderleri tarafından jüriye sunulan fikirlerden dereceye girenlere ödülleri verildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Adana Girişimcilik Merkezi'ndeki ödül töreni sırasında yapmış olduğu konuşmada, zengin olmak için girişimci olunması gerektiğini belirterek, "Sizler böyle hayırlı bir işe inşallah fırsat bulup girdiğiniz zaman, en azından yanınızda bir kişi çalışacak. Bir kişiyi açlıktan, yoksulluktan, ekmek bulmaktan, gelecek kaygısını taşımaktan kurtarıyorsunuz. Hem kendiniz, hem şehriniz hem de ülkeniz zengin oluyor. Onun için de ülke olarak hep zengin olmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Türk girişimcilerin, çatı kuruluşu olarak ülkede bugün girişimcilik konuşulmasında büyük destekleri olduğunu, genç ve kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getirdi.

Salondakilerden girişim fikirlerini pazarlamalarını talep eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti.

"Fikrinizi sadece ortaya koymak yetmiyor, bir de pazarlamak lazım. O ekosistemin içinde o fikri pazarlamak lazım. Yoksa ölüm vadisinde bir sürü proje yatıyor. Esas tüm mesele bunu hayata geçirebilmekte. Her şey mükemmel olmuş olsa bile pazarlayamadıktan sonra her şey bomboş. Bu tip StartUp Weekend for All etkinlikleri, bunların pazarlama, öne çıkartılması noktasında bir fırsat. Sermaye var. Sermaye yok diye şikayet etmemek lazım. Her şey elinizin altında. En özgür olduğunuz alan hayal kurmak. Hayal kurmaktan sakın vazgeçmeyin. Her şey hayal kurmakla başlıyor. Hayalperest olmamak için tabi hayali hedefe çevirmek lazım, koyduğunuz hedef doğrultusun da çalışmak lazım."

Adana Girişimcilik Merkezi Koordinatörü olan Prof. Dr. Selçuk Çolak da basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, etkinlikte her girişim grubu içinde mutlaka bir farklı uyruktan öğrenci veya kişinin bulunması şartı olduğunu dile getirdi.

Çolak, "Suriyeli, İranlı, Afgan farklı ülkelerden öğrencilerimiz var. Bir nevi burada kaynaşma meydana geliyor. Bizim Türk ve diğer arkadaşlarımız kaynaşarak gruplar halinde projelerini geliştirdiler." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 12:18
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını