banner1013
x

AB, İran yaptırımlarını “onaylamıyor“

ABD'nin İran'a yaptırım kararı, bu ülkeyle ticari ilişkileri olan komşusu Türkiye'yi de, bu ülkeyle ticaret yapan firmaları da yakından ilgilendiriyor. Yine Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı AB'den bu konuda, önemli bir açıklama geldi. AB Komisyonu Üyesi Moscovici, Avrupa Birliği'nin, ABD'nin İran'a tekrar yaptırım uygulamasını onaylamadığını ilan etti

AB, İran yaptırımlarını “onaylamıyor“
EndüstrideAra5

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, ABD'nin İran'a tekrar yaptırım uygulama kararını onaylamadığını söyledi.

Pierre Moscovici, Franceinfo radyosuna ABD'nin, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarını yeniden uygulama kararı hakkında açıklamada bulundu.

Moscovici, "Avrupa Birliği, ABD'nin İran'a tekrar yaptırım uygulamasını onaylamıyor." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş ve İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını, yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 7 Ağustos'ta resmen hayata geçirmişti.

ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından bugün devreye girdi. Bugünden itibaren İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi'ne uluslararası kısıtlamalar getirilirken, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımlar uygulanacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 17:54
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler