1000 çırak aranıyor

Zorunlu eğitimin 8’den 12 yıla çıkmasıyla, yurt genelinde çırak sıkıntısı yaşanıyor. Antalya’daki Akdeniz Sanayi Sitesi bin civarında çırak ve nitelikli eleman aradığını bildirdi.

1000 çırak aranıyor
Rew İstanbul
Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Öztürk, zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkmasıyla çırak ihtiyaçlarının son yıllarda daha da arttığını söyledi. Türk sanayi esnafın nitelikli eleman bulamadığı için sürekli sorun yaşadığını anlatan Başkan Öztürk, devletin son dönemlerde gençlere daha iyi iş imkanı sağlamak için meslek liselerini çoğalttığını, çıraklığın devlet güvencesi altına alındığını söyledi. Çırakların sigortalı çalıştırıldığını anlatan Öztürk, çırak ve nitelikli eleman sıkıntısının giderilmesi için Akdeniz Sanayi Sitesi içerisine meslek lisesi açıldığını belirtti.

Gençler farklı alanlara yöneliyor
Sanayi esnafının temel sıkıntısının çırak bulamamaları olduğunu anlatan Öztürk, şunları kaydetti:
"Son dönemlerde meslek liseleri de arttı fakat istenilen verimlilik sağlanamadı. Eğitim sisteminin 12 yıla çıkmasıyla çırak sorunumuz arttı. Gençler artık meslek liselerine sadece diploma almak için geliyor. Akdeniz Sanayi Sitesi içerisinde de 4 bölümden oluşan bir meslek lisemiz var. Geçen sene 175 öğrencimiz bu okulda eğitim görüyordu. Bu öğrencilerden 60 kadarı sınıfta kaldı. 70’e yakını da farklı okullara nakil oldu. Geri kalan öğrencilerin yüzde 80’i ise mezun olduktan sonra mesleğini yapmıyor ve farklı branşlara yöneliyor. Bu da bizim eleman ihtiyacımızı ortaya çıkarıyor".

Ara eleman sorununu çözemedik
Akdeniz Sanayi Sitesi’nde açılan meslek lisesinin asıl amacının teknik eleman yetiştirmesine katkı sağlamak olduğunu belirten Başkan Mehmet Öztürk, Ülkemiz maalesef meslek liseleriyle ilgili sorunları çözmeye çalışsa da başarı elde edemiyor. Girişimciler, sanatkarlar, KOBİ’ler teknik eleman bekliyor. Yeterli üretim yapılamıyor. Devletin en büyük sıkıntılarından başında üretime dönük teknisyen yetiştirecek bu okullarla ilgili sorunları çözememesinden kaynaklanıyor. Kalifiyeli teknisyen yetiştirmiş olsak örneğin yeni makine üretimi yaparak yurt içi ve dünya pazarlarında satılmasını sağlarız. Bununla ilgili sorunları yıllardır çözemedik. Eğitim sorununu çözemediğimiz için yerimizde sayıyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 16:48
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

Vinçsan

Markaküpü

Dergiler
Partnerler