Yeniden İmalat Hizmetleri

Yeniden İmalat Hizmetleri

Yeniden İmalat Hizmetleri
Satınalma Zirvesi

Maliyetleri,duruş sürelerini ve çevresel etkileri azaltmak için rulmanların hizmetömürlerini uzatan SKF’in bu uygulaması, yeni bir rulman imalatına kıyasla dahaaz enerji gerektiriyor. Bu nedenle söz konusu hizmet çevre dostu olarakdikkatleri üzerine çekiyor.

 

Aşınma, paslanma, çentik oluşumu, mikro çatlaklar…Uygulama koşullarına bağlı olarak meydana gelen kirlenme veya çalışmaşartlarında yuvarlanma temas bölgesinde düzensiz ve seyrek aralıklarla meydanagelen metal-metal teması gibi etkiler rulmanlarda her türden hasarın meydanagelmesine sebebiyet verebilir.

 

RULMANLAR İÇİN YENİDENİMALAT HİZMETİNİN AMACI NEDİR?

Meydana gelen hasar neticesinde bir rulmanın hizmetömrü genellikle hesaplanan hizmet ömründen daha kısa olur. Kontrollü yenidenimalat süreci uygulanarak, büyük bir hasar oluşmadan ya da rulman arızayapmadan önce bu durumun önüne geçilebilir. Bu uygulama rulmanın hizmet ömrünüönemli miktarda uzatır, maliyetleri azaltır, siparişlerin teslim sürelerini öneçeker.

Dahası bu uygulama yeni bir rulman imalatına kıyasla daha az enerjigerektirdiğinden çevre için de daha iyidir. Endüstriyel rulman yeniden imalatıiçin tipik adaylar şunlardır:

·        Büyük boyutlurulmanlar

·        Sürekli dökümmakinası (caster) rulmanları

·        Çok merdanelisoğuk hadde rulmanları

·        Slewing rulmanlar

SKF metalurji, madencilik, cevher hazırlama ve çimento, yenilenebilir vegeleneksel enerji, kağıt ve kağıt hamuru, denizcilik yiyecek ve içeceksektörleri gibi çeşitli endüstriyel sektörlerde kullanılmakta olan başlıcamarka rulmanlar için endüstriyel rulman yeniden imalatı hizmetini vermektedir.

 

HİZMETİNFAYDALARI

SKF’nin dünya genelinde sunduğu profesyonel rulman yeniden imalathizmetlerinin sağlayabileceği avantajlar ve faydalar şunlardır:

·        Toplam ömürçevrimi maliyetlerinde azalma

·        Daha uzun rulmanhizmet ömrü

·        Daha kısa makinaduruş süreleri

·        Çevre üzerindekietkilerde azalma

·        Yedek rulman stoğununkorunması

·        Genel varlıkgüvenilirliğinde artış

Ne ölçüde bir yeniden imalat çalışması gerektiğine bağlı olarak, birrulmanın tamir edilmesi için yeni bir rulmanın imal edilmesine kıyasla yüzde 90’akadar daha az enerji gerekir. Üstelik maliyet fayda analizi de rulmanlarınyeniden imalatı yoluyla -tam miktarı rulmanın boyutuna, yapısal karmaşıklığına,durumuna ve fiyatına bağlı olmakla beraber- önemli miktarda maliyet tasarrufusağlanabildiğini göstermektedir.

SKF’in yeniden imalat hizmetleri, enerji tüketimini azaltmakla beraber,sorumluluk bilinci çerçevesinde, kullanılmış rulmanların temizlenmesi ve atıkbertarafı yoluyla doğanın korunmasına da yardımcı olur.

 

RULMANLAR NASILYENİDEN İMAL EDİLİR?

Rulman analizi yapan deneyimli uzmanlarımızrulmanınızın durumunu değerlendirir ve rulmanınızı ilgili uygulamanıngereksinimlerini karşılayacak şekilde eski performansına getirmek için en uygunyeniden imalat işlemini belirler. SKF’in yeniden imalat sürecinde, gerekirserulmanı meydana getiren elemanların değişimini de içerecek şekilde, fonksiyonelrulman yüzeylerinin onarımını kapsayan bir işlem uygulanır. Bunun neticesindeŞekil 1’de gösterildiği gibi rulmanın potansiyel hizmet ömrünü hatırı sayılırölçüde uzatmak mümkün olur.

SKF, rulman yeniden imalat hizmetleri kapsamında yeni rulman imalatstandartlarını, yeni prosesleri, yeni ekipmanları, kalite kontrol süreçlerini,bilgi birikimini ve yetkinliğini kullanmaktadır. Bu çerçevede, çok kapsamlıyeniden imalat gerektiren durumlarda dahi yüksek kaliteli sonuçlar veren kabulkriterleri benimsenmektedir. SKF, tam izlenebilirlik sağlamak için ileri seviyebir yönetim sistemi geliştirmiştir ve kullanmaktadır. Yeniden imalat sürecisırasında her bir varlığın benzersiz şekilde markalanması sayesinde rulmanınızıişlem sonrası, ömür çevrimi boyunca izlemeniz mümkündür. Standart yenidenimalata ek olarak rulmanlarınızı yeni ve daha üst teknik özellikler sağlayacakşekilde de yeniden imal edebiliyoruz. Bu işlem rulmanlara sensörler eklemeyi,entegre yağlama ve sızdırmazlık çözümleri gibi geliştirmeleri ve farklı tekniközellikler için yeniden işlemeyi de kapsayabilmektedir. Zamanlama rulmanındemonte edilip yeniden imalata girmesi için doğru zamanın seçilmesi optimumuzun hizmet ömrü ve düşük işletme maliyetlerinin sağlanması için çok önemlidir.(Bu konuda Şekil 2’yi inceleyebilirsiniz.)

 

TEKRAR EDENHASARI ÖNLEME

Yeniden imalat programını uygulamanın faydasını tam olarak görebilmekiçin aynı zamanda SKF’in kestirimci bakım uzmanlığından faydalanmanız vetesisinizdeki makinaların durumunu her zaman bildiğinizden emin olmanızgerekir. Buna ek olarak, SKF’in sunduğu arıza kök neden analizi hizmeti sizehasar hakkında bir dizi sebep ve sonuç bilgisi verir ve hasarların tekraretmesini önlemek için başvurabileceğiniz kapsamlı bir düzeltici faaliyet planı sunar.Küresel ağımız SKF’in rulman yeniden imalat ağı dünyanın çoğu bölgesineuzanmaktadır ve yeni servis merkezleriyle büyümeye devam etmektedir.

 

KÜRESEL AĞIMIZ

SKF’in rulman yeniden imalat ağı dünyanın çoğubölgesine uzanmaktadır ve yeni servis merkezleriyle büyümeye devam etmektedir.Tüm yeniden imalat merkezlerinde özel yetkinlik sahibi iyi eğitimli ekiplerbulunur. Küresel bir ağ halinde çalışarak bilgi birikimimizi ve yedek parçatedarik imkanlarımızı paylaşıyor, kabiliyetlerimizi geliştiriyoruz. Tümbunların neticesi olarak küçük bir şirketin esnekliğini ve çabukluğunu; ancakbir endüstri liderinin sağlayabileceği kapasite, temel yetkinlik ve güvenduygusuyla birlikte sunabiliyoruz.

Bunlar ve diğer hizmetler, SKF’in çalıştığı tüm disiplinlerdenuzmanların oluşturduğu ekiplere sakip küresel bir tesisler ağı olan SKFSolution Factory portföyünün bir parçasıdır. SKF Solution Factory, farklısanayi dallarına özgü uygulama zorlukları için özel çözümler sunmak amacıylakişileri, hizmetleri ve teknolojileri bir araya getirmektedir.

 

RULMANYENİDEN İMALATI PROSESİNİN GENEL AKIŞI

·        Yönetimsistemine kayıt

·        Temizlik vemuayene öncesi hazırlık

·        Demontaj veelemanların yıkanması

·        Elemanlarınmuayenesi (tahribatsız muayene)

·        Elemanlarınboyut ölçümü

·        Onarılabilirliksonucu ve rapor

·        Fiyat teklifi

·        Elemanlarınyeniden imalatı (Örneğin; kumlama, titreşimli son işleme, parlatma, taşlama)

·        Gerekirseelemanların değişimi (Örneğin; daha büyük makaralar)

·        Yeniden imalatsonrası elemanların yıkanması, muayenesi ve ölçülmesi

·        Montaj ve sonizlenebilirlik markalaması

·        Son muayene veson ölçümler

·        Temizlik vemuhafaza

·        Ambalajlama vehizmet raporlaması

·        Dokümantasyonunarşivlenmesi

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 06:45
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler