Sizin Kontrolünüzde Yapıyor

Sizin Kontrolünüzde Yapıyor

Sizin Kontrolünüzde Yapıyor
Satınalma Zirvesi

Özellikle çimento fabrikalarının ihtiyaç duyduğu‘Condition Monitorin System’ hakkında Siemens Redüktör Bölümü Satış&PazarlamaYöneticisi Mustafa Bahar ile bir araya geldik. Siemens’in farkını ortayakoyduğu bu teknolojide merak ettiğiniz her şeyi kendisinden öğrendik.

 

 

Elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyonalanlarına odaklanan Siemens, 200'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Enerjiverimliliği ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojilerin üretiminde dünyanın enbüyük markalarından biri olan Siemens, deniz üstü rüzgar türbinlerinde birincisırayı alırken, enerji üretimine yönelik kombine çevrim gaz türbinlerinde dünyaliderlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Siemens ayrıca, enerji iletimiçözümlerinde de önemli bir tedarikçi ve endüstriyel otomasyon, sürücüler,yazılım ve alt yapı çözümlerinde de öncü bir şirket olarak konumlanıyor. Aynızamanda, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme sistemlerigibi tıbbi görüntüleme cihazlarında da önemli tedarikçilerinden olan Siemens,laboratuvar diagnostiğinin yanı sıra klinik BT alanında da lider bir firmadır.

 

ConditionMonitoring System Almanya’da yıllardır var; ancak Türkiye’de yeni popüleroluyor. Bunun nedeni ve ürünün özelliklerinden bahseder misiniz?

Çimento ve kömür değirmenlerinin online olarakuzaktan erişim sistemiyle takip konseptini içeriyor. Bu sistem çimentofabrikaları için olmazsa olmaz, vazgeçilmez ve imalatın bel kemiği olandeğirmenlerin redüktör kısımlarının hatta bu aynı zamanda elektrik motoru ve kaplinleride koruyan bir sistemdir. Bu çalışma esnasında herhangi bir problem olupolmadığını online olarak takibini sağlıyor. Sistem çalışırken değirmenlerindurmasını engellemek için biz önceden sistemde nerede bir problem var ise bunumüşteriye direkt iletiyoruz, kendisi bunlarla ilgili bir takım tedbirleralabiliyor. Buna rağmen sorun halan devam ediyorsa, biz Almanya merkezdensisteme direkt müdahale edebilme şansımız olduğu için daha düşük devirde veyakapasitede sistemi çalıştırıp korumaya alabiliyoruz. Eğer bizim elde ettiğimizveriler sayesinde sistemin aniden durdurulması gerekiyorsa bunu da yapıyoruz;ancak bu çok tercih edilen bir şey değil. Para kaybını minimize etmek içinmümkünse planlı ilk duruşa kadar düşük kapasitede de olsa sistemin işler halde tutulmasıson derece önemli.

Bu sistemi çok basit, büyük maliyetli, büyükkapasiteli redüktörler için kullanıyoruz. Değirmenin dış yüzeyine sensörler vebazı algılayıcı cihazları entegre edebiliyoruz. Bu sistem aşağı yukarı 30 ile40 bin avro arasında değişiyor. Buradaki amaç 40 bin avroluk bir ekipmanı,sisteme yükledikten sonra yıllık uzaktan erişim online takibiyle raporlamasını cüzibir rakama sağlamaktır.

 

Bu bize nesağlıyor?

Redüktörünüzün planlı duruşuna kadar bakımını,takibini sizin kontrolünüzde yapmanızı sağlıyor. Sistemin kati suretle duruşunuengelliyor. Ayrıca ani yük dalgalanmaları veya problemle yol açabilecek verileralgılandığı zaman otomatikman Almanya merkezden sistemi koruyabiliyoruz. Bunubütün çimento fabrikaları istiyor.

 

Söz konususistem nasıl işliyor?

Bu sistemdeki veriler, tork, ısı, vibrasyon, ses,titreşim gibi bir takım teknik bilgileri veriyor. Bu bilgilerin sizin eğeryazılımınızda algılayacak ve bunu anlaşılabilir bir lisana çevirecek bir altyapınız yoksa bunu değerlendirmenizin bir manası olmaz. Ancak biz de o alt yapıvar. Bunu biz müşteriye direkt hazır rapor olarak verebiliyoruz. Bizim üç tanefeedbackımız var. Biri ‘greenline’ dediğimiz kullanılmasında herhangi birproblemin olmadığını gösterir. ‘Yellowline’ de dikkatli olunması gerekenunsurlar gösterilirken ‘redline’ da tehlike arz eden konuları gösterir. Oradakibütün veriler yeşil hatta devam ediyorsa bir bilgi vermiyoruz; ama sarı ya dakırmıza düştüğü anda dikkat sinyallerinin çaldığını anında müşteriyeiletiyoruz. Sorunu müşteri kendisi çözüyorsa sistem yeşile dönüyor. Eğer sorunhala devam ediyorsa sistem hemen kırmızıya düşmüyor. Onun da alt ve üstlimitleri var. Tehlike devam ederken biz müşterimize supervizör gönderiyoruz vekonuya dair arıza tespitleri gerçekleşiyor. Bu sistemde her şey planlı vekorumaya yönelik bir şekilde işliyor. Hem kullanıcılar, hem de çözüm sunanlariçin bulunmaz bir nimet aslında…

 

Nerelerde busistemi uygulamaya başladınız?

En son Adoçim Tokat’ta yaptık bu sistemi... YineAdoçim Tokat’ta bir kömür değirmeni var. Orada tatbik edeceğiz. Nuh Çimento’dayıllardır yaptığımız bir uygulamadır.

 

Bu sisteminfabrikalara uygulama süresi ne kadarlık bir zamanı kapsıyor?

Standart olarak buradaki ekipmanların teminiyleberaber sensörler, uygulama cihazları gibi ürünlerin temini hazırekipmanlardır. Bunları Almanya’dan Türkiye’ye getirtmek çok uzun bir zamanıalmıyor. Bunların sisteme entegrasyonu da yaklaşık üç, dört gün bir süreyikapsıyor.

 

Diyelim kimüşterinin güç aktarım ünitesi Siemens marka değil. Yine de sisteminiz oürünlere de entegre olabiliyor mu?

Olabilir; ama bu konuyla ilgili bizim rapor vermeyetkimiz yok. Yani A firmasının yaptığı bir ürün üzerinden bizim müdahaledebulunmamız pek etik değil. O yüzden biz pek bu işe girmiyoruz. Bizimrakiplerimize göre bizim yerleşik düzende fabrika, teknik servis,  yedek parça, mühendislik ve süpervizörlükhizmetini veriyor olma avantajımız var. Biz müşteriye Flender redüktörlerinkullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bu ürünün arkasında nasıl bir yapılanmanınolduğu müşteriyi direkt ilgilendiren bir konudur. Şu an fabrika düzeyindehizmet verdiğimiz için bizi tercih etmeleri konusunda müşterilere tavsiyelerdebulunabiliriz. Tabi son karar müşterilerindir. Bu sistemleri takip ederekmemnuniyeti ön planı çıkartmaya çalışıyoruz. Condition monitoring sistemler vermeksuretiyle sistemi korumaya alıyoruz. Eğer bu korumalı ve yüzde yüz kontrolaltında tutulabilen bir ekipmanı kullanırlarsa ilerde sıkıntı yaşamazlar, bizitercih etmelerini istiyoruz. Bunu satış argümanı olarak kullanıyoruz.

 

Sisteminizdebir koruyuculuk sağlıyorsunuz; ama aynı zamanda enerji verimliliği vemaliyetleri düşürme noktasında bir hareketlenme var. Bunlar hakkındakidüşünceleriniz nedir?

Bu ürünlerde önemli olan nokta verimlilikten ziyadekoruyuculuktur. Siemens Türkiye’deki ilk yeşil fabrikayı Gebze OSB’de inşaetti. Ürünlerdeki verimlilik sınıfı üst düzey, şu anda IE3 standart motorlarısatıyoruz. IE4, 2017’nin ikinci yarısında çıkacak. Şu anda Avrupa’da daha yeniçıktı. Bu ürünlerin enerji verimliliğine direkt etkisi yok. Ancak fabrikanınduruşu engellediği için fabrikanın verimliliğini arttıran bir unsur. Bu anlamdadirekt katkısı var. Fabrika kapasitesinin yüzde 50 çalışması sonuç itibariyleverimlikle alakalı. Fabrikayı burada daha uzun süre çalıştırmayı sağlamak engerekli verimlilik etkisi yapıyor. Bu sistemin direkt elektrik sarfiyatı gibikonularda hiçbir avantajı veya dezavantajı yok.

 

Güç aktarımbölünmü olarak 2017 hedeflerinizde neler var?

Spesifik ürünler yapıyoruz. Aplikasyon kısmımızvar. Standart kulvardan bir miktar uzaklaşıyoruz; çünkü ürünlerin her ortamdarekabet edilebilir olması Siemens’in genel anlayışına biraz ters düşüyor. Bizimkatkı sağlayabileceğimiz veya müşteriye artı değer katabileceğimiz uygulamalarhep spesifik uygulamalar oldu. Bundan sonrada öyle olacak. Herkesin yaptığıveya yoğun rekabetin olduğu kulvar bizim için efektif bir kulvar değil. TürkiyeSiemens’te yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Bu kadar kişinin yoğun bir şekildeçalıştığı kulvarda çok yoğun bir rekabetin değil, tercih edilebilirliğin önplana çıktığı kulvarlar bizim için enteresan. Örneğin; condition monitoring sistemlerveya IDS dediğimiz komple paket çözümler. Elektrik motoru, driver, redüktörü,şasesi ve PLC kontrol ve otomasyon sistemleri komple hizmet alındığı sektörlerbizim için önemlidir. Artı katma değeri yüksek ekipmanlar seçmek zorundayız.Yoksa yalın redüktör satışı, yalın elektrik motor satışı bizim için cazip biruygulama değil.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 06:40
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler