Ölçüm Gereksinimine Göre Tasarlandı

Ölçüm Gereksinimine Göre Tasarlandı

Ölçüm Gereksinimine Göre Tasarlandı
Satınalma Zirvesi

Gleason GMS serisi dişli ölçüm tezgahları yeni nesilsistemleri dünya çapındaki dişli üreticilerinin her an karşılaştığı hızla artanzorlu ölçüm isteklerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Çok küçük, hassasdişlilerden enerji, madencilik ve inşaat sektöründe kullanılan çok büyükdişlilere kadar ister dişli geometrisi ölçümü olsun, ister yüzey kalitesi;taşlama yanığı tespiti veya üç boyutlu ölçüm olsun GMS serisi tezgahlar en iyisonuçları vermek için tasarlanmıştır.

 

Dünyanın her yerindedişli üreticileri daha önce hiç olmadığı kadar dişli tasarım ve kalitesininlimitlerini zorlamaktadır. Daha sessiz, daha düzgün ve daha dayanıklı dişlilerartık sadece lüks otomobiller veya uçaklar için değiller. Bunun sonucunda dişliölçüm tezgahlarından daha çok şey beklenmektedir. Daha hızlı çalışmaları, dahakolay ayarlanmaları, bir günlük tecrübesi olan operatör için bile basit şekildekullanılabilmeleri ve dişli geometrisi ölçümünde olduğu kadar yüzey kalitesi veprizmatik parça ölçümünde de başarılı olmaları beklenmektedir. Gleason GMSSerisi-Gleason’ın Dişli Ölçüm Sistemleri’nin en yeni nesli-bütün bu isteklerive daha fazlasını yerine getirmek için tasarlanmıştır. Bu yeni seri, 3000 mmçapa kadar tüm dişli ve dişli kesici takımlarının her türlü ölçümlerini yapmaküzere, bir önceki nesil olan Gleason GMM serisinin kaldığı yerden devametmektedir. İki sene önce ilk tanıtıldığından beri GMS serisi öncekimodellerden ve rakiplerinden yüzde 40’a kadar daha hızlı olduğunukanıtlamıştır. GAMA 2.0 Windows tabanlı yazılım son kullancılar ve operatörlerarasında son derece beğenilen bir yazılım olmuştur. GAMA 2.0 bir çok özelliğiparmaklarınız ucuna getirerek daha basit, daha sezgisel bir kullanıcı/makinaarayüzü sağlamaktadır. GAMA 2.0 ile bir ölçüm programı bir kaç adımda tıklamalaryaparak tecrübenizden, yabancı dil gereksinimlerinden, dişli veya dişli kesicitakım tiplerinden bağımsız olarak yapılabilmektedir.

 

300GMS: DİŞLİ ÖLÇÜMÜNÜN GELECEĞİ

Gleason, şimdi300GMS ile yine metroloji tezgahlarının sınırlarını zorlamakta, yenidensıfırdan tasarlanan yapısıyla 0.2 modüle kadar çok küçük hassas dişlilerden380mm uzunluğa kadar şaft tipi dişlilere ve 1.5 modül dişlilerde yüzeykalitesini ölçebilecek kadar her türlü zorlu ölçümleri yapabilecek kapasitedir.Dünyanın önde gelen otomotiv, havacılık ve bu ölçülerde dişli üretimi yapanüreticileri 300GMS’de yeni ve beğenilen birçok özellik bulacaklardır.

 

GAMA 3.0 UYGULAMA VE KONTROL YAZILIMI

Her yeni GAMA versiyonundaolduğu gibi GAMA 2.0’a da iyileştirmeler yapılmış, yeni yazılımın dünyanın heryerinde daha hızlı, daha kolay kullanılabilir ve uygulanabilir olmasısağlanmıştır. Bunlardan en belirgin olarak GAMA 3.0 Windows 7 ile tam uyumluolması bir çok fabrika ortamına çok daha rahat entegre olmasını sağlamaktadır.Ayrıca üretimi arttıracak birçok yeni özellik eklenmiştir. Örnek olarak,operatörler bir parça ölçümü yapılırken aynı anda başka bir parça içinprogramlama yapabilmekte veya başka parça programları üzerinde değişiklikler yapabilmekteler.Buna ek olarak operatör ölçüm sonuçlarını ölçümün bitmesini beklemek yerineölçüm yapıldığı esnada görebilmekte böylece gerekli gördüğünde, mesela evolventveya profil kalitesi iyi değilse, ölçümü daha fazla zaman kaybetmedendurdurabilmektedir. Ayrıca operatör genişletilmiş Yardım/Destek bölümünetıklayarak parça ayarlama veya diğer önemli konularda videolarıizleyebilmektedir. Sonuş olarak hiç bir konu şansa bırakılmamıştır, kolaycatanınabilir ikon tuşlarından operatörün ayar ve kullanımını kolaylaştıracakalışagelmiş ekran görünümlerine kadar.

 

KOMPAKT, ERGONOMİK VE YERLEŞİMİ DEĞİŞKEN ÇALIŞMA VEKONTROL MASASI

Fabrika alanlarınındarlığından dolayı ölçüm odalarının büyüklüğünün önemli olduğu günümüzdekullanıcılar 300GMS’in kompakt boyutlarını takdir edeceklerdir. 350GMStezgahından kapasite olarak sadece yüzde 15 küçük olmasına rağmen tezgah boyutuolarak yüzde 31 daha az yer kaplamaktadır. Bu da sınıfındaki rakiplerine göreyüzde 7 ile yüzde 13 arasında daha fazla kapasiteye sahip olduğunugöstermektedir. Yüzde 30 daha az kablolama ve bağlantı noktalarıya yenidentasarlanan kontrol sistemi tezgahın kapladığı alanı küçültmüş olup, aynızamanda fonksiyonelliği artırıp tezgah eksenlerini daha randımanlı hareket ettirirekölçüm sürelerinde yüzde 10 gibi bir zaman tasarrufu sağlamıştır. Kullanıcılarkontol masasını tercihlerine ve alan gereksinimlerine göreyerleştirebilmektedirler. Kotrol masası ayakta veya oturarak işlem yapacakşekilde kolaylıkla ayarlanabilmektedir. En önemli özelliklerden biri olarak,tezgah kullanımını kolaylaştırmak için operatörün kullanımına İleri OperatörArayüzü adı verilen kumanda sunulmuştur. Operatörün çalışma masasına yakınolarak yerleştirilmiş bu kumanda istenildiğinde operatör tarafından alınıpbirçok işlemi yaparken operatöre yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Örnekolarak, video konferans ve sesli mesaj kaydetme özelliği sayesinde kullanıcıbir video çekip sesli olarak karşılaştığı problemi Gleason servisine internetüzerinden göndererek yardım talep edebilir. Aynı zamanda barkod ve QR kodlarıokuyucuya sahip olan kumanda, son zamanlarda yükselen trend olan QR kodukullanımıyla önemli dişli datalarının aktaramını sorunsuz hale getirmekte vebasitleştirmektedir. Operatör kontrol masası da geliştirilmiş olup, çalışmaalanına daha yakın olacak şekilde ve dünyanın her köşesinde herhangi biroperatör tarafından kolayca anlaşılabilecek ISO sembolleri kullanılarak daharahat bir arayüze kavuşmuştur.

 

HIZLI, DOĞRU PROBLAR VE PROB DEĞİŞİMİ

300GMS tezgahıyüksek doğruluğa sahip 3 boyutlu tarama yapabilen 0.2 modülden iç dişlilerde150mm, dış dişlilerde 400mm alın genişliğine kadar sonsuz vida, sonsuz vidaçarkı ve konik dişlileri ölçmek ve 1.5 modül dişlilerde yüzey kalitesiniölçebilecek geniş sayıda prob yelpazesine sahiptir. Prob kalibrasyon arşivinesahip olup, operatör kontrol masasında kolay ulaşılabilir prob saklama kabinivardır. 6 pozisyonlu otomatik prob değiştirici opsiyonel olarak sunulmakta olupdaha hızlı, daha güvenilir ve işlemi basitleştirerek üretim dışı zamanıminimuma indirmektedir.

 

BİRİNCİ GÜNDEN İTİBAREN GÜVENİLİR ÇALIŞMAK İÇİNÜRETİLDİ

300GMS tezgahıfabrikaya yerleştirildiği andan itibaren çalışmaya başlamak için üretilmiştir.Serinin diğer büyük tezgahları gibi granit bir taban üzerine oturtulmuştur. Busınıfta çok nadir rastlanılan bir özelliktir. Ayrıca artışlı ölçekler yerineher eksende 0.1 μm mutlak öçeklerle donatıldığından açılıştaki zaman kaybıyaratan "merkezleme" işlemini de elimine etmektedir. Çalışma masası sertleştirilmiş,yüksek hassasiyette 100kg kapasiteye sahiptir. Karşı punta daha çabuk yukarıçekilmeyi sağlamak için ikinci bir hıza daha çıkabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 12:33
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler